Budí vás mačka uprostred noci? Skúste tento trik a konečne sa vyspíte

Budí vás mačka uprostred noci
Budí vás mačka uprostred noci Foto: www.shutterstock.com

Mačka v domácnosti je pre mnohých splneným snom. Sú oddanými spoločníkmi, hravými kamarátmi a často aj roztomilými malými tyranmi. Hoci si ich zaobstarávame s láskou, niekedy si neuvedomujeme, aké nástrahy s nimi prichádzajú. Nočné budenie je jednou z nich – a ak ste už niekoľko týždňov nepoznali pokojný spánok, je načase s tým niečo urobiť. Vaša mačka si myslí, že je čas na hru, zatiaľ čo vy sa potrebujete vyspať. Ako ju presvedčiť, že nočné dobrodružstvá nie sú vítané?

Keď vás mačka považuje za súčasť loveckej hry

Ak máte doma hravé mačiatko alebo aktívnu dospelú mačku, možno poznáte ten scenár: hodiny ukazujú dve v noci a váš štvornohý miláčik sa rozhodne, že spánok už stačil. Skáče vám po nohách, škrabe na dvere, hádže veci zo stolíka alebo vám dokonca jemne kúska prsty, aby vás prebudila. Prečo? Lebo ste jej „svorka“ a ona chce, aby ste sa zapojili do jej hry. Mačky sú totiž predovšetkým lovci a ich nočné prebudenia sú len prirodzeným prejavom inštinktu.

Možno vám napadne zavrieť ju do inej miestnosti, no pravdepodobne sa dočkáte len hlasného mňaučania a protestov. Aby ste situáciu vyriešili trvalo, je potrebné pochopiť jej správanie a prispôsobiť mu svoj prístup.

Prečo je dôležité nastaviť pravidlá?

Mačky si vytvárajú pevné rituály a ich denný režim je pre ne veľmi dôležitý. Ak si raz zvyknú na určitý model správania, veľmi ťažko ho menia. Preto, ak sa raz naučí budiť vás v noci, bude to robiť dovtedy, kým jej neukážete, že to jednoducho nefunguje.

Dôležité je však myslieť na to, že každá zmena si vyžaduje trpezlivosť. Prvé dni to bude náročné a možno budete musieť odolať nutkaniu ustúpiť a dať mačke, čo chce. Ak vydržíte, už o pár týždňov môžete mať pokojné noci.

Ako na to? Základom je únava a plné bruško

Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, že vaša mačka prespí noc, je unaviť ju. Pred spaním si vyhraďte aspoň 20-30 minút na intenzívnu hru. Použite hračky na šnúrke, laserové ukazovátko alebo čokoľvek, čo vašu mačku dostatočne rozhýbe. Ak sa jej podarí „uloviť korisť“, napríklad plyšovú myš, naplní to jej lovecký pud a zároveň ju unaví.

Ďalším dôležitým krokom je správne načasované kŕmenie. Ak mačka dostane poslednú porciu jedla tesne pred spaním, jej trávenie ju prirodzene uspí. Navyše si vytvorí rutinu – večera znamená koniec dňa a čas na oddych.

Dávajte pozor, aby ste ju medzi hlavnými jedlami neprikrmovali. Ak si zvykne, že si počas noci niečo „vypýta“, bude to skúšať stále. Mačky majú skvelý časový odhad a rýchlo pochopia, že ak z misiek nič nepribúda, nemá zmysel v noci budiť svojho človeka.

Ignorujte, ignorujte, ignorujte!

Keď sa vám už podarí vytvoriť režim a stále sa objaví nočné budenie, kľúčovým riešením je dôsledná ignorácia. Ak mačka vidí, že na jej pokusy o hru či pozornosť nereagujete, časom to prestane skúšať. Dôležité je nezľutovať sa – žiadne hladkanie, žiadne slová, žiadne vstávanie.

Prvé dni môžu byť náročné, pretože mačky sú veľmi vytrvalé. No ak vydržíte a budete dôslední, už po pár nociach pochopí, že nočné skákanie či mňaučanie nemá žiadny efekt.

Vyspíte sa vy aj vaša mačka

Ak dodržíte tieto kroky, výsledky sa dostavia skôr, ako čakáte. Mačka si vytvorí nový režim, v ktorom je noc určená na spánok, a vy si konečne oddýchnete. Po čase sa môže stať, že sa vaša mačka bude cítiť tak pohodlne, že ju v noci nebudete vedieť zobudiť ani vy sami – aj keby ste jej to chceli vrátiť za všetky prebdené noci.

Takže ak vás mačka v noci budí, nevzdávajte sa. Trochu trpezlivosti, pravidelnosti a ignorovania jej nočných pokusov stačí na to, aby ste si vrátili pokojné noci. A verte, že vaša mačka vám nakoniec za tento nový režim poďakuje tiež – aj keď svojim typickým nezávislým spôsobom.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať