Ako vyberať kosačky na trávu

Kosačka na trávu
zdroj: gettyimages.com
...

Dokonale upravený trávnik je snom každého záhradkára a majiteľa väčšieho pozemku okolo rodinného domu. Avšak bez námahy to veru nepôjde. Ani bez námahy, ale ani bez dobrej a kvalitnej kosačky na trávu. Pri výbere sa orientujte hlavne na výkon, hmotnosť, pohon a ovládanie, avšak prezradíme vám aj iné dôležité parametre.

Kosím, kosíš, kosíme

V prvom rade ide o pozemok, ktorý plánujete kosiť, resp. o jeho veľkosť. Pri malých plochách bez členitého terénu a svahov si vystačíte aj s kosačkou bez pojazdu. O niečo väčšie záhrady si už pojazd pýtajú a praktickou voľbou bude aj benzínová kosačka. Nebudete sa totiž potkýnať o elektrickú šnúru. Rozsiahle pozemky s ťažko dostupným terénom si už pýtajú malotraktor, ktorý si poradí naozaj so všetkým. Ak chcete kvalitne, rýchlo a účinne kosiť, potrebujete kosačku s dobrým výkonom aj motorom. Prepracovaný motor sa vyznačuje dlhou životnosťou, kosenie je plynulé, nezadrháva sa a ľahko ho naštartujete.

Asi ste už počuli o pravidle, že čím širší záber, tým väčšiu plochu trávnika pokosíte a o to menej sa budete  po záhrade opakovane krútiť. Lenže širší záber sa vyznačuje aj vyššou cenou samotnej kosačky a problémami s dostupnosťou. Nemusíte sa totiž zmestiť všade. Šírku záberu voľte aj podľa toho, či máte v záhrade ovocné stromy, prípadne kríky, pomedzi ktoré sa budete potrebovať s kosačkou dostať. Problematické môžu byť aj rožné časti pozemku.

Pozrite si záhradné kosačky v týchto e-shopoch:

Vo väčšine prípadov kúpite kosačku aj so zberným košom, ktorý patrí k základnej výbave. Dostupné sú dva typy – plastový a textilný. Plastové zberné koše majú dlhšiu životnosť, nezafarbia sa, avšak nahromadená tráva v nich môže začať hniť. Textilné koše sú vzdušné, ale na druhej strane sa ľahko poškodia a zafarbia od trávy. Vyberte si kôš s takou kapacitou, aby ste sa zbytočne nevyčerpávali jeho vyprázdňovaním.

Dobrou pomôckou bude pojazd. Pri vysokom výkone motora pôjde kosačka prakticky sama a vy budete len pohodlne kráčať za ňou. Dôležitou súčasťou kosačiek je podvozok, ktorý má, vzhľadom od použitého materiálu, rôznu hmotnosť a životnosť. Podvozky sa najčastejšie vyrábajú z týchto materiálov:

  • plast – veľmi lacný a ľahký materiál. Krehkosť však nezaručuje príliš dlhú životnosť a môže prasknúť. Neolupuje sa z neho farba ani nehrdzavie
  • hliník – ľahký ale mäkký a preto ľahko deformovateľný. Časom sa môže začať olupovať farba, je potrebný náter voči korózii
  • oceľ – zo všetkých materiálov najťažší a zároveň najodolnejší. Negatívom je korózia a olupovanie farby

Premýšľate, čo vám k dokonalej kosačke ešte chýba? No predsa rukoväť, ideálne s nastaviteľnou výškou. Tak zabezpečíte komfort nielen sebe, ale aj ostatným členom rodiny.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: