Ako na murovaný sprchový kút

Murovaný sprchový kút
zdroj: gettyimages.com

Rozhodnutie pre murovaný sprchový kút by malo byť uvážené, starostlivo premyslené, no hlavne trvalé. Ak máme v kúpeľni klasické riešenia sprchových kútov s vaničkou, ich výmena, napr. za vaňu, nie je až taká komplikovaná. Pri murovanej verzii je to už o niečo náročnejšie a s výmenou by sa spájala aj poriadna rekonštrukcia. Murovaný sprchový kút je rozhodne zaujímavejší a najmä menej tradičný. Priblížime vám niekoľko dôležitých faktorov, na ktoré by ste rozhodne nemali zabudnúť.

...

Veľkosť a umiestnenie
Murovaný sprchový kút je spravidla situovaný v rohu kúpeľne a ohraničený tromi stenami. Toto riešenie efektívne využíva podlahovú plochu kúpeľne a šetrí financie. Stena môže byť zhotovená z klasických tehál, pórobetónových aj sklenených tvárnic alebo sadrokartónu, ktorý sa hodí do vlhkého prostredia. Stena nemusí siahať až po strop, môže mať podobu nízkeho múrika, prípadne ju nahraďte sklenenou zástenou.
Zaujímavé a veľmi moderné je inštalovanie sprchovacej hlavice alebo panelu na voľnej stene v priestore. Ochranu pred vodou zabezpečí sklenená zástena oproti sprche. Umiestnenie murovaného sprchového kúta pri okne je nanajvýš ideálne riešenie, pretože zabezpečíte priame a rýchle vetranie. V kúpeľni bez okna pomôže s vetraním ventilátor a presvetlenie dodajú sklenené tvárnice v rôznych úpravách – číre, matné, rôznofarebné. Štandardný rozmer, poskytujúci pohodlné sprchovanie, je 90 x 90 cm.
Výhodou murovanej verzie sprchového kúta je možnosť výberu ľubovolného tvaru a rozmerov presne podľa vašich predstáv. Okrem klasického štvorca a obdĺžnika zaujímavo pôsobí päť- či šesťuholníkový tvar, prípadne sprchový kút v tvare oblúka, ktorý sa stane dominantou vašej kúpeľne. Pri murovaní kúta si môžete v jeho vnútri vymurovať niky na odkladanie toaletných potrieb.

Nezabudnite na hydroizoláciu
Sprchový kút je miestom vystaveným extrémnemu pôsobeniu vody. Pri jeho murovaní určite nezabudnite na hydroizoláciu stien. Hydroizolačné nátery a stierky sa nanášajú jednoducho, pomocou valčeka alebo štetca. Do dilatačných škár, prechodov medzi podlahou a stenou a do rohov sa vkladá nepriepustná izolačná páska. Dobrou alternatívou náterov sú polyetylénové fólie, ktoré sa lepia podobne ako tapety. Po 24 hodinách môžete osadiť vaničku a nalepiť obklady a dlažbu. Na škárovanie použite hmoty s nízkou nasiakavosťou, prípadne silikónový tmel.

S vaničkou alebo bez
Pri murovaní sprchového kúta môžete použiť hotovú vaničku alebo si ju vymurovať. V tomto prípade je dôležitá kvalitná a dôkladná hydroizolácia a vyspádovanie podlahy do podlahového vpustu so sifónom. Bezbariérovým a dizajnovo čistejším riešením je vydláždenie podlahy dlažbou s protišmykovou úpravou a odtokový žľab. Odtokový žľab je výhodný najmä pri dláždení veľkoformátovou dlažbou, kedy sa plocha spáduje ľahšie a nemusíte vytvárať zlomy pre zachovanie odtoku. Odtokové žľaby sa vyrábajú z ušľachtilej ocele v rôznych dizajnoch a tvaroch. Okrem rovných nájdete aj rohové a oblúkové. Ak si potrpíte na luxus, môžete si dopriať odtokový žľab s LED osvetlením v červenej, zelenej a modrej farbe.

Zatvorený verzus otvorený
Murovaný sprchový kút ponúka možnosť vytvorenia otvorenej alebo uzatvorenej dispozície. Dvere sú praktické, bránia striekaniu vody na podlahu, čím sa znižuje riziko pošmyknutia. Na uzavretie kúta môžete použiť krídlové, posuvné, skladacie dvere z umelého alebo pravého bezpečnostného skla. Súkromie a ochranu pred striekajúcou vodou poskytne aj sprchový záves. Sprchový kút otvorený z dvoch strán pôsobí vzdušne a odľahčene. Do veľkej kúpeľne si môžete umiestniť aj úplne otvorený sprchový kút, situovaný voľne v priestore.

Výber obkladu
Na obloženie sprchového kúta môžete použiť rôzne materiály – kameň, sklo, .keramiku, či drevo. Keramický obklad je zaužívanou klasikou. Záleží len na vás, či použijete farebný alebo imitáciu dreva a kameňa. V súčasnosti sú veľmi obľúbené veľkoformátové rozmery. Na obkladanie oblúkov a zložitejších tvarov je najideálnejšia mozaika. Vyzerá efektne nie len ako doplnok pri iných obkladoch, ale aj na väčších plochách. Luxusne pôsobí prírodný kameň Je však nasiakavý a pri kontakte s vodou zmení farbu. Existujú prípravky, ktoré dokážu nasiakavosti zabrániť. Po určitom čase však treba náter zopakovať. Drevo má viacero výhod: pôsobí teplo, mäkko a je to prírodný materiál. V kúpeľniach sa využíva najmä exotické drevo. Má vynikajúce úžitkové vlastnosti a jedinečný vzhľad. Drevo musíte natrieť impregnačným náterom na ochranu pred pôsobením vlhka.

Pre zvýšenie pohodlia
Zážitok zo sprchovania zvýšia rozličné typy sprchovacích hlavíc, ktoré dokážu regulovať silu a tok vody a imitujú napr. jemný dážď alebo masáž. V ponuke nájdete aj rôzne hydromasážne panely. Moderné hlavice majú zabudované LED diódy, ktoré prispievajú k správnej atmosfére pri sprchovaní. Pohodlie a bezpečnosť zvýši aj sklopné sedadlo a držadlá, ktoré ocenia najmä starší a hendikepovaní ľudia. Kút môžete doplniť roštom z kvalitného dreva a predložkou, ktorá ochráni pred pošmyknutím pri vystupovaní.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: