Bývalý pracovník kontrarozviedky FBI dostal viac ako štyri roky väzenia za napomáhanie ruskému oligarchovi Deripaskovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Oleg Deripaska
Ruský oligarcha Oleg Deripaska. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalého vysokopostaveného pracovníka kontrarozviedky FBI odsúdili vo štvrtok na viac ako štyri roky väzenia za porušenie sankcií voči Rusku tým, že po ukončení svojej vládnej kariéry začal pracovať pre ruského oligarchu, ktorý chcel zdiskreditovať svojho bohatého konkurenta.

Päťdesiatpäťročného Charlesa McGonigala odsúdili na štyri roky a dva mesiace väzenia, pretože poškodil národnú bezpečnosť tým, že opakovane nerešpektoval sankcie určené na vyvíjanie ekonomického tlaku na Rusko. Zároveň mu bola uložená pokuta 40-tisíc dolárov.

Súd uložil spomenutý trest po tom, ako prokurátor označil McGonigalov zločin ako chamtivé získavanie peňazí, pri ktorom využil vedomosti získané počas svojej kariéry v FBI, aby sa priblížil k známemu ruskému oligarchovi a miliardárovi Olegovi Deripaskovi, ktorého kedysi vyšetroval.

Na Deripasku sa od roku 2018 vzťahujú americké sankcie uvalené pre ruskú okupáciu Krymu. McGonigal, ktorý dostal príležitosť prehovoriť, miestami trasľavým hlasom sudcovi povedal, že vyjadruje „hlbokú ľútosť a ospravedlňujem sa za svoje činy“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Oleg Deripaska
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation