Ročne po zásahu bleskom na celom svete zomrie 24-tisíc ľudí, preto sa prirodzene rozšíril názor, že tohto prírodného fenoménu sa treba báť a vyhýbať sa mu. Samotný blesk ale nie je až taký strašidelný. Veď sa na to pozri…
Pozri sa na pero, s ktorým môžeš nakresliť akúkoľvek farbu! Scribble Pen rozpozná až 16 miliónov farieb!
To, čoho si pri týchto obrázkoch svedkom, sa odborne nazýva Lichtenbergova figúra. K tomuto javu dochádza vtedy, keď elektrický náboj (akým je napríklad blesk) „udrie“ do istého typu materiálu a zostane v ňom „uväznený“.
Takýmto materiálom môže byť pritom prakticky akákoľvek izolujúca substancia ako sklo, akryl alebo dokonca ľudské telo. Vo všetkých prípadoch ide o také izolátory, ktoré sú od prírody slabými vodičmi elektrickej elektriny. Otázka potom znie, ako sa v nich dá blesk zachytiť?
Jednoduchá odpoveď znie, že sa daný materiál transformuje zo slabého vodiča na vodič silný. K pochopeniu toho, ako to funguje, sa stačí zamyslieť nad tým, ako sa blesk vytvára na oblohe.
Potrebuješ dve opačne nabité konce, ako napríklad záporne nabitý oblak a kladne nabitú pôdu. Keď dané nabitia dostatočne zosilnejú, dôjde ku generovaniu silného elektrického výboja v podobe žiarivého obrazca nabielo sfarbeného rozžeraveného plynu.
Za účelom vybitia elektrónov vo vnútri skla alebo akrylu musíš ako prvé vložiť nabité častice do materiálu pomocou procesu, ktorý sa volá ožiarenie/iradácia.
Tak vlastne vzniknú rovnaké podmienky, ktoré vedú k úderu blesku. Keď sa elektróny z katódového lúča stretnú s nabitými časťami izolačného materiálu, tieto časti okamžite začnú byť elektricky vodivé. A tak si „vyrobíš“ svoj vlastný miniatúrny, ale silný úder blesku.