Predaj elektromobilov vyrobených v Číne rastie, na prvom mieste rebríčka sú však stále Spojené štáty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektromobily, autá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Čína je tretím najväčším trhom z hľadiska hodnoty vývozu vozidiel z Európskej únie (EÚ). V súvislosti s avizovaným zavedením ciel na čínske elektromobily zo strany únie a prípadnými odvetnými clami na strane Činy na tieto údaje upozornilo Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Elektromobily v svetovom rebríčku

Na prvom mieste rebríčka sú USA, druhá priečka patrí Spojenému kráľovstvu. V minulom roku sa z EÚ do Číny vyviezlo celkovo 359 271 áut v hodnote 19,4 miliardy eur. Opačným smerom putovalo 706 976 automobilov v hodnote 12,9 miliardy eur.

Čo sa týka samotných elektromobilov, v roku 2023 sa z únie do Číny vyviezlo 11 499 batériových elektromobilov v hodnote 852,3 milióna eur, naopak z Číny do EÚ sa doviezlo 438 034 batériových elektromobilov v hodnote 9,7 miliardy eur.

Čínske značky automobilov

„Podiel elektromobilov vyrobených v Číne (patri sem aj nečínske značky vyrábané na území Číny – poznámka redakcie) sa na celkových predajoch elektromobilov v Európskej únii za posledné tri roky zvýšil z približne 3 % na viac ako 20 %,“ konštatuje ďalej ACEA.

Podľa jej údajov pritom iba čínske značky tvorili v rámci predajov všetkých elektromobilov v únii v roku 2020 približne 2 %, vlani to už bolo 7,6 %.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ACEA Európske združenie výrobcov automobilovEU Európska únia