Ojazdené autá poriadne zdraželi, kto nechce čakať rok na nové si priplatí aj o viac ako dvetisíc eur

Autobazar
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ponuka zánovných automobilov na európskom trhu začína pomaly rásť. Ako vyplýva z analýzy trhu spoločnosti AURES Holdings, na slovenskom trhu bolo v prvom polroku tohto roku inzerovaných spolu 17 086 zánovných automobilov. V porovnaní s druhým polrokom minulého roka to predstavuje nárast o 5 148 áut.

Zlepšujúci sa sekundárny trh

Ceny ojazdených zánovných automobilov na Slovensku ale stúpli. Cenový medián týchto áut v porovnaní s minulým rokom vzrástol o 2 315 eur a pohybuje sa tak na úrovni 35-tisíc eur.

„Hoci situácia na trhu nových automobilov nie je stále stabilná a čakacie doby sú mnohokrát dlhšie ako rok, situácia na sekundárnom trhu zánovných vozidiel sa postupne zlepšuje,“ okomentovala situáciu na sekundárnom automobilovom trhu generálna riaditeľka skupiny AURES Holdings Karolína Topolová.

Alternatívne palivá čoraz dostupnejšie

Zánovné automobily v slovenskej inzertnej ponuke sú najviac vo variante SUV (38,5 %), kombi (15,2 %) a hatchback (14,5 %). Najčastejšie ponúkané automobily sú vozidlá Hyundai, po ktorých nasledujú autá českej značky Škoda s modelmi Fabia, Octavia alebo Superb.

Väčšina ponúkaných zánovných áut má benzínový motor (44,4 %), ale významne narástla ponuka alternatívnych palív.

Posledný polrok si mohli Slováci vyberať z takmer dvojnásobného množstva zánovných čisto batériových vozidiel (konkrétne 1 373) a hybridov (1 790) v porovnaní s druhým polrokom roku 2022. Z elektromobilov je najviac inzerovaná Tesla Model 3 a z hybridov Toyota Corolla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karolína Topolová
Firmy a inštitúcie AURES HoldingsŠkoda AutoTeslaToyota