Slováci si zo zahraničia dovážajú tisícky starých aút, zmenu môže priniesť úprava registračných poplatkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predaj áut
Foto: ilustračné, pixabay.com

Za prvý polrok tohto roka si Slováci doviezli zo zahraničia takmer 32-tisíc osobných áut. Každý mesiac aktuálneho roka ich tak na našich cestách pribudlo v priemere 5-tisíc. Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR to za celý minulý rok bolo asi 61-tisíc. Práve staršie jazdené automobily z dovozu pritom výrazne zvyšujú priemerný vek vozového parku na Slovensku. Ten aktuálne dosahuje približne 15 rokov.

V samotnom júni 2023 si Slováci individuálne doviezli 5,2 tisíca osobných vozidiel, v máji to bolo 5,3 tisíca. V štvrtom mesiaci aktuálneho roka to bolo takmer 5-tisíc áut a v marci rekordných 6,7 tisíca. Prvé dva mesiace tohto roku boli individuálne dovozy zo zahraničia najnižšie a neprekročili 5-tisícovú hranicu. V januári dosiahli 4,7 tisíca a vo februári 4,8 tisíca.

Zmenu by v tomto smere mala priniesť úprava registračných poplatkov pri zápise automobilov. Od júla totiž platí novela zákona o správnych poplatkoch. V rámci nej nastali v tejto oblasti zmeny, ktoré zohľadňujú ekologický princíp a tabuľku výkonov upravujú na rozsah 33 až 1 000 eur.

Maximálna výška registračného poplatku sa znížila z 3 900 na 1 000 eur. Na nové autá je maximálny poplatok 400 eur. Veľmi staré a zároveň veľmi výkonné autá majú poplatok maximálne 1 000 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SR