Autocentrá hlásia rekordné predaje ojazdených vozidiel, elektromobily zlacneli o tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Auta
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trh s ojazdenými automobilmi v tomto roku výrazne rastie. Zatiaľ čo vo februári pribudlo v slovenskej inzercii medziročne takmer 14 % ponúkaných áut, v marci toto číslo ešte stúplo na celkovo 65 232 inzerovaných vozidiel.

To je s prehľadom najviac ponúkaných áut za posledných päť rokov, čo dokazuje masívne oživenie sekundárneho trhu. Vyplýva to z analýzy spoločnosti AAA Auto.

Najúspešnejší rok

„Rekordné predaje hlásia už tretí mesiac v rade aj naše autocentrá v sieti AAA Auto a Mototechna. Dá sa povedať, že zažívame predajne najúspešnejší rok v tridsaťdvaročnej histórii našej spoločnosti. Ľudia skrátka po rokoch pandemického a postpandemického pôstu túžia po zaobstaraní si modernejšieho automobilu,“ uviedol co-CEO AURES Holdings, prevádzkovateľa AAA Auto a Mototechny, Petr Vaněček.

Čo sa týka skladby pohonov ponúkaných áut v slovenskej inzercii, podiel benzínových a naftových sa mení len minimálne. Pri typoch karosérií vedú vozidlá SUV, tesne nasledované kombíkmi, na treťom mieste sú klasické hatchbacky.

„Potvrdzuje sa tak trend, že Slováci stále zostávajú obľúbencami hlavne SUV a kombi karosérií, pričom na prvom mieste uprednostňujú praktickosť,“ dodal Vaněček.

Pri hybridoch nie je výrazný nárast

Najčastejšie ponúkaným modelom bola v marci Škoda Octavia, na druhé miesto sa dostal Volkswagen Passat, nasledovaný Volkswagenom Golf. Mierny nárast v ponuke slovenskej inzercie zaznamenali elektromobily a hybridy.

Zaujímavý posun nastal v ich cenách, elektromobily medzimesačne zlacneli takmer o 6 500 eur, z 36 545 eur na 30 100 eur, pritom majú stále približne rovnaký nájazd a sú rovnako staré.

Pri hybridoch nie je medzimesačný nárast ponuky tak výrazný, no mediánová cena klesla o dvesto eur na 25 990 eur.

AURES Holdings prevádzkuje sieť pobočiek v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Maďarsku, Nemecku a Holandsku. Za dobu svojej existencie obslúžila už vyše 3 milióny zákazníkov. Skupina je s 100-tisícami predaných vozidiel ročne najväčším predajcom ojazdených automobilov v strednej Európe. Predáva aj zánovné vozidlá pod obnovenou značkou Mototechna.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Petr Vaněček
Firmy a inštitúcie AURES HoldingsMototechna