BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Podiel žien – migrantiek na Slovensku je malý, z celkového počtu prisťahovalcov tvoria ženy niečo vyše 27 percent. Ich postavenie je zväčša horšie než postavenie mužov. Ako uviedla na tlačovej besede Martina Sekulová z Inštitútu pre verejné otázky, ženy majú komplikovanejšie uplatnenie na trhu práce. Na Slovensku pracuje približne pätina migrantiek. Ak sa im aj podarí zamestnať, často je to práca, ktorá nezodpovedá ich kvalifikácii, dosiahnutému vzdelaniu a je nedostatočne ohodnotená. Často sa tiež starajú o chod domácnosti a sú závislé od muža. Do budúcna to vytvára možný problém s ich sociálnym zabezpečením v starobe.
V posledných rokoch prevažujú medzi migrantkami mladšie ženy. Najčastejším dôvodom migrácie je štúdium, vydaj, či nasledovanie manžela ako aj pracovné uplatnenie, poznamenala Jarmila Filadelfiová. Väčšina migrantiek túži po integrácii do spoločnosti. Aj napriek tomu, že medzi obyvateľstvom na Slovensku pretrváva negatívny pohľad na migráciu, migrantky vnímajú domáce obyvateľstvo v pozitívnejšom svetla. Pre zlepšenie podmienok pre život migrantiek na Slovensku by sa mal zlepšiť prístup v migračných a integračných politikách k potrebám žien. Zjednodušiť by sa tiež mala legislatíva, či prístup k zákonnému zdravotnému poisteniu. Dôležitým faktorom pre úspešnejšiu integráciu je aj jednoduchší prístup k jazykovému vzdelávaniu.
Projekt zameraný na rodinné a rodové aspekty migrácie a integrácie migrantov a migrantiek na Slovensku realizoval Inštitút pre verejné otázky. Špeciálne sa v ňom zameral na ženy.
SITA