Zelenskyj pricestoval do Berlína rokovať s lídrami o ďalšej pomoci Ukrajine

Nemecký prezident, Ukrajinský prezident, Volodymyr Zelenskyj, Frank Walter Steinmeier
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier (vpravo) pozdravuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v paláci Bellevue v Berlíne v nedeľu 14. mája 2023. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pricestoval v nedeľu skoro ráno do Berlína na rozhovory s nemeckými lídrami o ďalších dodávkach zbraní na pomoc jeho krajinu odraziť ruskú inváziu a obnoviť to, čo bolo zničené viac ako rokom ničivého konfliktu. Foto: SITA/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu ráno pricestoval do Berlína na rokovania s nemeckými lídrami o ďalších dodávkach zbraní, ktoré majú Kyjevu pomôcť v boji proti ruskej invázii.

Do Nemecka Zelenskyj prišiel z Ríma, kde sa v sobotu stretol s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom, s premiérkou Giorgiou Meloniovou a s pápežom Františkom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Už v Berlíne. Zbrane. Mocný balík. Protivzdušná obrana. Obnova. EÚ. NATO. Bezpečnosť,“ napísal Zelenskyj v nedeľu na mikroblogovacej sieti Twitter, čím zjavne naznačil kľúčové priority svojej cesty.

Po úvodnom váhaní v otázke poskytovania letálnych zbraní sa Nemecko stalo jedným z najväčších dodávateľov zbraní Ukrajine, vrátane tankov Leopard 1 a 2 a sofistikovaného systému protivzdušnej obrany IRIS-T SLM.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergio MattarellaVolodymyr Zelenskyj