Meloniová a Mattarella sa stretli s prezidentom Zelenským, rokovali o možnostiach vojenskej a finančnej podpory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Mattarella, Zelenskyj
Taliansky prezident Sergio Mattarella (v strede) víta ukrajinského prezidenta Volodymyra Mattarella (vľavo) pri príležitosti ich stretnutia v prezidentskom paláci Quirinale v Ríme, Taliansko, v sobotu 13. mája 2023. Zelenskyj je v Taliansku na jednodňovej návšteve. Foto: SITA/AP (Tlačová kancelária ukrajinského prezidenta)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v sobotu pricestoval na návštevu Talianska, dostal od lídrov krajiny ubezpečenia o pokračovaní vojenskej a ďalšej pomoci jeho krajine, ktorá bojuje za oslobodenie svojich území okupovaných Ruskom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sme úplne na vašej strane,“ povedal taliansky prezident Sergio Mattarella Zelenskému na úvod ich stretnutia.

Meloniová verí v ukrajinské víťazstvo

Po schôdzke s prezidentom Mattarellom sa Zelenskyj stretol s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou na rokovaní za zatvorenými dverami. Premiérka po rokovaniach vyjadrila presvedčenie, že Ukrajina vo vojne s Ruskom zvíťazí.

Som presvedčená, že Ukrajina zvíťazí, zotaví sa ešte silnejšia, prosperujúcejšia. Budúcnosť Ukrajiny je budúcnosťou mieru a slobody a je to európska budúcnosť. Iné riešenia neexistujú,“ povedala Meloniová. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Predsedníčka talianskej vlády potvrdila, že Rím bude naďalej spolupracovať s partnermi pri poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine. „Mier sa nemôže dosiahnuť porážkou, odovzdaním ukrajinských území, bolo by to veľmi nebezpečné pre mier v Európe,“ konštatovala premiérka.

Rím podporuje Zelenského mierový plán

Meloniová zároveň ubezpečila, že Taliansko je pripravené poskytnúť všetku možnú pomoc, keď Kyjev bude považovať za potrebné začať mierové rokovania s Ruskou federáciou. „Podporujeme desaťbodový mierový plán prezidenta Zelenského,“ dodala predsedníčka talianskej vlády.

Po rokovaní oboch hláv štátov zdroje z talianskeho prezidentského paláca uviedli, že Mattarella ubezpečil svojho hosťa, že Rím bude z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska pokračovať vo vojenskej a finančnej podpore Ukrajiny a naďalej jej bude poskytovať humanitárnu pomoc a pomoc pri rekonštrukcii krajiny. Od začiatku vojny Taliansko Ukrajine poskytlo pomoc v sume zhruba jednej miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Giorgia MeloniováSergio MattarellaVolodymyr Zelenskyj