Zamestnanosť zažila najväčší prepad za posledné de

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ o 11:36

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – Medziročný prepad zamestnanosti v druhom štvrťroku tohto roka o 1,3 % je podľa Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť najväčším prepadom za posledné desaťročie. „Prepad zamestnanosti o 1,3% je veľmi zlou správou nielen pre tisíce ľudí, ktorí stratili alebo stratia prácu, ale aj pre budúce ekonomické vyhliadky celej krajiny,“ uviedol Miroslav Beblavý z inštitútu. Podľa neho je isté, že situácia na trhu práce sa bude vplyvom krízy ďalej zhoršovať. „Stotožňujeme sa s názormi viacerých ekonomických analytikov, podľa ktorých možno očakávať zhoršenie na trhu práce nielen v tomto roku, ale aj v roku 2010,“ tvrdí Beblavý.

Vláda chce v tejto situácii podľa Beblavého uštedriť zamestnanosti ďalšiu tvrdú ranu. „Ide o dvojicu opatrení, ktoré spolu ohrozia desaťtisíce pracovných miest a ich účinok sa totiž navzájom bude zosilňovať,“ objasnil. Prvým opatrením je podľa neho návrh na zvýšenie minimálnej mzdy o 8,1 % na takmer 320 eur, čo je vyššia úroveň ako v Českej republike. „V čase krízy, keď si mnohé firmy nemôžu dovoliť zvýšiť platy ani o euro, môže vynútené zvyšovanie miezd o 8,1 % skomplikovať život desiatkam až stovkám zamestnávateľov s dopadom na zamestnanosť,“ upozorňuje. Ako ďalej varuje, ohrozí to nielen ľudí s najnižšími príjmami, ale všetkých. „Vinou ustanovení Zákonníka práce, ktoré zaviedla Ficova vláda, sa nezvyšujú o 8 % len najnižšie platy, ale aj takzvané minimálne mzdové tarify, ktoré platia pre všetkých zamestnancov,“ tvrdí.

Druhým pripravovaným opatrením, ktoré podľa Beblavého ohrozí zamestnanosť, je rozširovanie uplatňovania kolektívnych zmlúv na celé odvetvia aj bez vedomia podnikov či zamestnancov, ktorých sa týkajú. „Podľa tohto návrhu by bolo možné rozšíriť platnosť kolektívnych zmlúv vyjednaných s najsilnejšími zamestnávateľmi na celé odvetvie,“ uviedol Beblavý. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa podľa neho určujú napríklad aj to, ako sa zvyšujú mzdy či príplatky. „Doteraz sa rozširovanie dialo po jednotlivých firmách, takže sa vždy dali robiť výnimky a kompromisy,“ dodal.

Zamestnanosť v SR v druhom štvrťroku klesla o 1,3 %

V druhom štvrťroku tohto roka bolo na Slovensku zamestnaných takmer 2,198 mil. osôb. Ako sa ďalej uvádza v rýchlom odhade zamestnanosti, ktorý zverejnil Štatistický úrad SR (ŠÚ), v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2008 sa celková zamestnanosť znížila o 1,3 %. Celková zamestnanosť po sezónnej úprave dosiahla v druhom kvartáli takmer 2,219 mil. osôb a medziročne klesla o 0,9 %.

Počet pracujúcich v prvom štvrťroku tohto roka medziročne klesol o 0,1 %. V prvom štvrťroku tohto roka pracovalo v hospodárstve v priemere 2 388,2 tis. osôb, z toho 2 024,4 tis. zamestnancov, 278,6 tis. podnikateľov bez zamestnancov, 82,6 tis. podnikateľov so zamestnancami a 2,6 tis. vypomáhajúcich členov domácností podnikateľov. Celkový pokles počtu pracujúcich o 3,1 tis. bol ovplyvnený nižším počtom zamestnancov o 38,9 tisíc. Počet podnikateľov bez zamestnancov vzrástol o 37,8 tisíc a podnikateľov so zamestnancami o 4,5 tisíc.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Beblavý