Heger navštívil univerzitnú nemocnicu v Košiciach. Zdravotníctvo je pre mňa prioritou, povedal (foto)

339095144_214350427877183_4814327381879259263_n.jpg
Premiér SR Eduard Heger na návšteve Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Foto: www.facebook.com

Zrekonštruované priestory Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach na Triede SNP v štvrtok navštívil poverený premiér Eduard Heger. Počas návštevy sa oboznámil s kľúčovými projektmi nemocnice na opravu desiatok rokov nezrekonštruovaných budov, vrátane obnovy historických priestorov v 100-ročnom areáli na Rastislavovej ulici.

Viaczdrojové financovanie

S vedením nemocnice hovoril aj o možnostiach ich viaczdrojového financovania. Nemocnica sa plánuje uchádzať aj o prostriedky z plánu obnovy na urgentný príjem a neurochirurgickú jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS).

Ako informovala hovorkyňa UNLP Košice Ladislava Šustová, za posledné dva roky investovali do modernizácie nemocnice viac ako 2,5 milióna eur. Na prístrojové a zdravotnícke vybavenie išlo 800-tisíc eur a na rekonštrukciu, modernizáciu a stavebné úpravy ďalších takmer 1,8 milióna eur.

Išlo o opravy hydroizolácie striech, kúpu nových operačných stolov, medicínskeho vybavenia či doplnenie vetrania a klimatizácie,“ konkretizovala Šustová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Predseda vlády si prezrel priestory zrekonštruovanej JIS na I. chirurgickej klinike, kde preinvestovali milión eur, ako aj neonatologické oddelenie. Na modernizáciu použili prostriedky ministerstva zdravotníctva.

Zdravotníctvo je pre mňa a moju vládu prioritou. V našom zdravotnom systéme máme obrovský investičný dlh z minulosti a je našou povinnosťou ho riešiť. Aj preto sa snažíme čo najviac peňazí smerovať do modernizácie našich nemocníc po celom Slovensku,“ uviedol Heger.

Rekonštrukcia nemocnice

Aktuálne finišujú práce s rekonštrukciou približne 6 333 metrov štvorcových striech v areáli na Triede SNP za pol milióna eur, ktoré prinesú nemocnici najmä energetické úspory. Pred ukončením sú rekonštrukcie na I. a II. internej klinike. Ako dodala Šustová, z vlastných prevádzkových zdrojov nemocnica realizovala vnútornú rekonštrukciu na viacerých klinikách aj v areáli na Rastislavovej 43.

„Vďaka týmto investíciám sa výrazne zlepšili lôžkové priestory pre pacientov a skvalitnili pracovné podmienky pre zdravotníckych pracovníkov,“ skonštatovala hovorkyňa.

Prostriedky z Plánu obnovy

Nemocnica podľa nej plánuje v obnove zdravotníckych pracovísk pokračovať aj v tomto roku a bude sa snažiť získať finančné prostriedky z viacerých zdrojov, aj z Plánu obnovy a odolnosti SR.

Plán obnovy poskytuje možnosť obnovy historických a pamiatkovo chránených budov s cieľom úspory energií. Je to príležitosť na financovanie rekonštrukcie aj pre 100-ročný areál nemocnice v Košiciach,“ doplnil premiér Heger.

V rámci tretej výzvy plánu obnovy na projekty do päť miliónov eur sa nemocnica podľa Šustovej bude uchádzať o finančné prostriedky k dvom ďalším projektom. Pôjde o urgentný príjem a jednotku intenzívnej starostlivosti neurochirurgickej kliniky na Triede SNP 1. Ako doplnil tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, premiér sa zaujímal aj o stav najmodernejšej budovy na Rastislavovej ulici, v ktorej sídli Klinika úrazovej chirurgie. Časť budovy pred dvoma rokmi zachvátil požiar a rekonštrukčné práce po ňom na septickom oddelení sú takmer na konci. V júni ho plánujú uviesť do plnej prevádzky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerLadislava Šustová
Firmy a inštitúcie Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach