V Košickej nemocnici pribúdajú detskí pacienti s hepatitídou typu A, je známe aj ohnisko nákazy

Košická Detská fakultná nemocnica
Foto: SITA/Ivan Fleischer

V piatok prijala Detská fakultná nemocnica Košice ďalších 12 pacientov s diagnózou infekčnej hepatitídy typu A, čím sa zvýšil počet hospitalizovaných detí s touto diagnózou na 33. Aktívne ohnisko sa momentálne vyskytuje v marginalizovanej komunite v Moldave na Bodvou (okres Košice-okolie).

Situáciu zvládajú

Po koordinačnom stretnutí o tom pred Detskou fakultnou nemocnicou Košice informoval štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) Michal Palkovič.

„Zdravotná starostlivosť v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach nie je nijakým spôsobom ohrozená. So zástupcami jednotlivých nemocníc sme dohodli veľmi účinné nástroje na to, aby aj v prípade nárastu detských pacientov v ďalšom období boli epidemické plány účinné a kooperácia medzi jednotlivými subjektami bola natoľko efektívna, aby sme mali situáciu pod kontrolou,“ uviedol Palkovič.

Ako ďalej dodal, hlavný hygienik spolu s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva už v tomto momente hľadajú účinne nástroje prevencie a riešenia priamo v ohniskách v marginalizovaných komunitách.

Možnosti imunizácie

Zajtra o 13:00 sa uskutoční stretnutie zainteresovaných s hlavným hygienikom a so splnomocnencom vlády pre rómske komunity v Moldave nad Bodvou, kde je momentálne najväčšie ohnisko nákazy.

„Zajtra budeme hľadať legislatívne možnosti imunizácie priamo v teréne. Nasledovať bude koordinačné stretnutie v rámci MZ SR, hlavného hygienika a následne budeme koordinovať situácii v rámci zdravotníckych zariadení v Prešovskom a Košickom kraji,“ uviedla štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská.

Ohnisko vzniklo v osade

Ako uviedol riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Košice Andrej Koman, v nemocnici sú prevažne hospitalizované päť až deväťročné deti. Uistil, že momentálna situácia sa nijak nedotkne bežnej prevádzky ani ostatných pacientov nemocnice.

Nákaza vypukla vlani v decembri na sídlisku Luník 9 a začiatkom marca tohto roku pribudlo ďalšie ohnisko v osade v Moldave nad Bodvou. Situácia na Luníku 9 je už momentálne stabilizovaná.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KomanLenka Dunajová DružkovskáMichal Palkovič
Firmy a inštitúcie Detská fakultná nemocnica v KošiciachMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva