SaS žiada odvolanie Petra Kotlára z funkcie, urazil obete pandémie a spôsobil medzinárodnú hanbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Branislav Gröhling, SaS
Foto: archív, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzýva vládu na odvolanie splnomocnenca pre prešetrenie pandémie COVID-19 Petra Kotlára po jeho nedávnych kontroverzných vyjadreniach. Návrh uznesenia by mohol parlament prijať ešte na júnovej schôdzi.

„Podávame návrh uznesenia, ktorým vyzývame vládu, aby odvolala Petra Kotlára pre jeho včerajšie absurdné vyjadrenia a aj pre medzinárodnú hanbu, ktorú na úrovni WHO spôsobil,” uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Zhrozenie v očiach koalície

Podľa poslanca SaS Tomáša Szalaya by mal každý zodpovedný zdravotník Kotlárove konanie odsúdiť. „Všetci na výbore sme videli zhrozenie v očiach poslancov koalície – mnohí z nich sú zdravotníci – a aj zástupcu ministerstva zdravotníctva, keď pán Kotlár oznámil, že pandémia na Slovensku nebola,” povedal Szalay.

Dodal, že Kotlár svojimi slovami urazil nielen tisíce zdravotníkov, ale aj rodiny vyše 20 000 obetí pandémie.

Parlament by podľa SaS mal vláde vyslať jasný signál, že takéto vyhlásenia nemožno tolerovať. „Verím, že kolegovia lekári z radov koalície sa k našej výzve pripoja. Tu totiž nejde o politiku, toto je o zdraví a životoch ľudí,” uzatvoril Tomáš Szalay.

Uznesenie chcú zaradiť v júni

Ak sa strane SaS nepodarí presvedčiť Národnú radu SR, aby zaradila uznesenie na júnovú schôdzu, parlament o ňom bude rokovať v septembri.

Peter Kotlár (SNS) bol vládou SR menovaný za splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 v januári 2024.

„V závere môjho vyšetrovania, ktoré prednesiem v septembri, je aj jasný dôkaz toho, že na Slovensku pandémia nebola z hľadiska toho, čo pandémia znamená, z hľadiska incidencie a ostatných merateľných parametrov,” uviedol Kotlár v stredu 19. júna na mimoriadnom výbore NR SR pre zdravotníctvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingPeter KotlárTomáš Szalay
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita