Ide o úspešne aplikovaný terapeutický postup mimotelovej oxigenácie u detského pacienta mimo špecializovaného kardiocentra na Slovensku
V Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) Banská Bystrica úspešne aplikovali terapeutický postup mimotelovej oxygenácie u detského pacienta. Uskutočnilo sa to po prvýkrát mimo špecializovaného kardiocentra na Slovensku.
„Princíp tohto postupu spočíva v mimotelovom okysličovaní krvi a odstraňovaní oxidu uhličitého z krvi pacienta,“ uviedol pre agentúru SITA zástupca prednostu II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny SZU (II. KPAIM SZU) v DFNsP v Banskej Bystrici Oliver Petrík.
Dieťa liečbu tolerovalo veľmi dobre
Terapia bola použitá u trojročného pacienta, ktorého na kliniku pediatrickej anestéziológie preložili 28. decembra minulého roka z Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice za účelom mimotelovej podpory dýchania.
Po nevyhnutnej príprave, bol pacient 29. decembra v skorých ranných hodinách napojený na mimotelový oxygenátor. „Dieťa uvedenú liečbu veľmi dobre tolerovalo a 1. januára o 19:00 sme ju úspešne ukončili. Pacient bol 3. januára preložený späť do DFN Košice na doliečenie,“ doplnil Petrík a dodal, že ide vôbec o prvú úspešnú aplikáciu terapie označovanej VV – ECMO mimo špecializovaných kardiocentier.
Terapeutický postup VV – ECMO sa využíva pri veľmi závažnom poškodení pľúc, keď umelá pľúcna ventilácia buď nie je schopná zabezpečiť dostatočnú výmenu dýchacích plynov, alebo v dôsledku tejto terapie dochádza k závažnému poškodzovaniu pľúc. „Výsledným efektom je, že umelá pľúcna ventilácia môže byť zvoľnená a tým sa vytvoria priaznivé podmienky na uzdravenie pľúc,“ ozrejmil zástupca prednostu kliniky.
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica je jedno z troch centier poskytovania najvyššej zdravotnej starostlivosti o detského pacienta na Slovensku.