Zdravotnícki odborári považujú novelu Trestného zákona za nesystémovú, riešiť sa musia najprv príčiny až potom dôsledky

Zdravotné sestry a pôrodné asistentky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Za zlý a nesystémový považuje Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS) návrh novely Trestného zákona, ktorým sa má na Slovensku zaviesť nový trestný čin ohrozenia poskytovania zdravotnej starostlivosti. Odborári upozorňujú na to, že návrh trestá len určité zdravotnícke zariadenia a určitú presne vymedzenú skupinu osôb.

Stabilizácia pracovníkov

Návrh novely Trestného zákona žiadajú stiahnuť z pripomienkového konania. SOZ ZaSS to uviedol v tlačovej správe.

Sme presvedčení, že nedostatok personálu má viaceré príčiny a je potrebné riešiť najskôr príčinu a potom dôsledky. Žiadame preto vládu, aby najskôr riešila stabilizáciu pracovníkov v zdravotníctve, dostatok finančných prostriedkov, vzdelávanie a pracovné podmienky, aby zdravotníci chceli v našich zariadeniach pracovať a zostať,” vyjadrili sa odborári.

Akútny nedostatok personálu

Akútny nedostatok personálu je podľa nich dlhoročným problémom vo všetkých zdravotníckych povolaniach. „U sestier, praktických sestier a sanitárov je tento problém citeľnejší, ale nie je jasné, na základe akých kritérií boli do skutkovej podstaty zahrnuté výlučne tri zdravotnícke povolania a výlučne v nemocniciach,“ dodal odborový zväz.

Ministerstvo spravodlivosti SR navrhuje zaviesť nový trestný čin, a to ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ide o zavedenie trestnoprávnej zodpovednosti pre štatutárov nemocníc, ak viac ako 90 dní nebudú schopní zabezpečiť dostatok personálu v nemocniciach. Takýto návrh je súčasťou novely Trestného zákona, ktorú rezort spravodlivosti predložil do pripomienkového konania.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb