Redukcia počtu lekárov na ústavnej pohotovosti v UNB je šokujúcim opatrením po atentáte na premiéra

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica, operácie, lekári, operácia
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) napriek nesúhlasu lekárov zredukovalo počet lekárov v nočných a víkendových službách na úrazovej chirurgii, ortopédii a chirurgii. Tento krok sa týka troch nemocníc patriacich pod UNB – Nemocnice akademika L. Dérera na Kramároch, Nemocnice Ružinov a Nemocnice Sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici v Bratislave.

Podľa Lekárskeho odborového združenia (LOZ) toto opatrenie výrazne zhorší kvalitu a bezpečnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti a predĺži čakacie lehoty na operácie. Peter Visolajský, predseda LOZ, zdôraznil, že Slovensko sa stalo unikátnou krajinou, kde po atentáte na premiéra a jeho záchrane v nemocnici začali znižovať počet lekárov v službe.

Presúvanie akútnych operácií na bežný čas

„Budeme pravdepodobne jedinou krajinou na svete, kde krátko po atentáte na premiéra a jeho záchrane v nemocnici začali v nemocnici hlavného mesta znižovať počet lekárov v službe na chirurgii a úrazovej chirurgii,“ uviedol Visolajský.

Zníženie počtu lekárov slúžiacich na traumatológii a ortopédii podľa LOZ spôsobí, že akútne operácie sa budú musieť presúvať na bežný pracovný čas, kde už sú kapacity limitované, čo zvýši už teraz neprimerane dlhé čakacie doby na operácie.

„Pri výhradách voči rozhodnutiu vedenia, že sa tým pri operácii úrazov nebude dosť lekárov-operatérov, dokonca padli aj odporúčania privolať k operácii ako náhradu študenta medicíny,“ dodal Visolajský.

„Kroky, ktoré sa dejú v poslednej dobe v UNB, vnímame ako aktivity s cieľom odplašiť a znechutiť personál vrátane dôležitých odborníkov, tak aby boli nútení hľadať si prácu v bratislavských súkromných centrách a nemocniciach, kde je personálu stále nedostatok,“ dodal predseda Základnej odborovej organizácie LOZ UNB Ružinov Miroslav Mendel.

S redukciou nedokážu pokryť všetko

Redukcia počtu lekárov z troch na dvoch počas nočných a víkendových služieb podľa LOZ nedokáže pokryť náročný rozsah úloh, ako sú operácie úrazov, starostlivosť o pacientov na oddeleniach a jednotkách intenzívnej starostlivosti, konzílie pre iné oddelenia a ambulantné ošetrenia na centrálnych príjmoch.

„Týmto opatrením sa radikálne zvyšuje riziko pre pacientov v kritickom stave a je štatisticky isté, že skôr alebo neskôr nastane tragédia,“ upozornil Visolajský. LOZ apeluje na ministerku zdravotníctva SR, aby prevzala plnú politickú zodpovednosť za stav UNB a zdržala sa ďalších krokov, ktoré by mohli ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v najväčšej nemocnici na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav MendelPeter Visolajský
Firmy a inštitúcie LOZ Lekárske odborové združenieNemocnica akademika Ladislava DéreraNemocnica RužinovNemocnica sv. Cyrila a MetodaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava