Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil na riziká nesprávneho skladovania liekov počas horúčav. Upozornil aj na zvýšenú opatrnosť pri pohybe na priamom slnku. Informovala o tom v utorok hovorkyňa ŠÚKL-u Lucia Balážiková.
Pozor na samoobslužné boxy
Uviedla, že vplyvom vysokých teplôt dochádza k znehodnoteniu účinných látok alebo k zmene fyzikálnej formy lieku. Balážiková upozornila, že pacient, ktorý obdobne znehodnotený liek užije, riskuje zlyhanie liečby alebo vážne poškodenie zdravia. „Vo všeobecnosti sa lieky odporúča skladovať na suchom a tmavom mieste pri teplotách do 25 °C. Samozrejme, existujú aj výnimky a mnoho liekov je potrebné skladovať v chladničke, napríklad inzulín, rôzne masti, sirupy alebo čapíky,“ vysvetlil vedúci sekcie inšpekcie ŠÚKL-u Roman Poláček.

Vláda schválila návrh národnej stratégie v zdravotníctve, Šaškovi uložila povinnosť vypracovať akčný plán
ŠÚKL osobitne varoval pred objednávaním liekov s doručením do exteriérových samoobslužných boxov. „Počas letných dní sa tieto nezaizolované a neklimatizované boxy menia na skleníky, v ktorých sa teploty bežne vyšplhajú až na 40 či 50 stupňov Celzia,“ odôvodnila Balážiková. Zdôraznila, že predmetné podmienky vysoko presahujú limity pre skladovanie väčšiny liekov.
Niektoré lieky zvyšujú citlivosť na slnko
ŠÚKL pacientom odporučil dodržiavať päť zásad skladovania liekov. „Vždy si pozorne prečítajte príbalový leták, kde sú uvedené podrobné informácie o tom, ako daný liek skladovať. Lieky nikdy nenechávajte položené na priamom slnku, napríklad na stole, kuchynskej linke alebo v rozhorúčenom aute. Po užití ich ihneď odložte na tmavé a suché miesto. Okrem vysokých teplôt lieky výrazne znehodnocuje aj zvýšená vlhkosť vzduchu. Lieky preto neskladujte v kúpeľni alebo v kuchyni. Pravidelne preverujte dátum exspirácie liekov, obzvlášť pred letnou cestovateľskou sezónou. Lieky vždy skladujte mimo dosahu detí,“ uviedol.

Ústav kontroly liečiv varuje pred automatmi na lieky, sú nezákonné a rizikové pre pacientov
Zvýšiť opatrnosť treba aj pri pobyte na priamom slnku. „Pri užívaní niektorých liekov je pokožka mimoriadne citlivá na slnečné svetlo a UV žiarenie, čo môže viesť k nežiaducim účinkom, ako sú vyrážky, začervenanie, opuchy či dokonca popáleniny. Pri užívaní takýchto liekov sa odporúča obmedziť pobyt na slnku v čo najväčšej možnej miere. Rovnako je dôležité používanie slnečnej ochrany počas celého dňa, a to aj v prípade pobytu mimo priameho slnka,“ priblížil ŠÚKL.

