Ministerstvo zdravotníctva ustúpilo od zriadenia distribučnej spoločnosti na lieky, prekážkou je najmä jej financovanie

Tabletky, lieky
Foto: Thinkstock.com

Ministerstvo zdravotníctva SR ustúpilo od zámeru zriadiť štátnu distribučnú spoločnosť na dodávku liekov a zdravotníckych pomôcok. Vláda na návrh ministra zdravotníctva Michala Palkoviča túto úlohu pre rezort zdravotníctva zrušila.

Zámerom zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti na dodávanie liekov, zdravotníckeho materiálu a zdravotníckych pomôcok malo byť zefektívnenie distribúcie liekov a zabezpečenie sebestačnosti štátnych zdravotníckych zariadení v oblasti zásobovania a distribúcie liekov.

V rámci medzirezortného pripomienkového konania k materiálu sa však nepodarilo odstrániť viaceré zásadné pripomienky. Tie sa týkali predovšetkým financovania tejto distribučnej spoločnosti, aby jej zriadenie nemalo dodatočné požiadavky na rozpočet verejnej správy,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že bude uprednostňovať riešenia centrálneho obstarávania liekov, ako aj niektorých činností, ktoré by mali byť predmetom činnosti distribučnej spoločnosti, napríklad formou interných kapacít Ministerstva zdravotníctva SR.

Tento proces je už vo vysokom štádiu rozpracovanosti a nevytvára dodatočné požiadavky na štátny rozpočet,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal Palkovič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR