Ministerstvo zdravotníctva pracuje so ŠÚKL na príčinách nelegálneho reexportu liekov, uviedli možné riešenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
lieky
Foto: Thinkstock

Rezort zdravotníctva spolupracuje so Štátnym ústavom na kontrolu liečiv (ŠÚKL) na analýze príčin nelegálneho reexportu liekov a potrebných nastaveniach, aby sa takýto reexport nerealizoval. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Je potrebné identifikovať ďalšie možnosti, ako sankcionovať nelegálny reexport, ako aj riešiť komplexnejšie túto situáciu, a zabrániť tak nedostatku liekov pre slovenských pacientov,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Chýbajúce lieky

Podľa ministerstva je potrebné rozlišovať medzi legislatívne podchyteným reexportom, ktorý je na Slovensku v súlade s európskou legislatívou o voľnom pohybe tovarov a medzi nelegálnym reexportom.

Práve ten je u nás podľa rezortu jedným z hlavných dôvodov chýbajúcich liekov. Šéf rezortu zdravotníctva preto zvolal stretnutie medzi Slovenskou lekárnickou komorou, ŠÚKL, Asociáciou prevádzkovateľov sieťových lekární a Národným inštitútom pre hodnotu a technológie v zdravotníctve k viacerým témam, primárne však k nedostatku liekov.

Nelegálnemu reexportu sa podľa rezortu zdravotníctva snaží zabrániť novela zákona o liekoch. Podľa odbornej verejnosti dobre nastavená reforma liekovej politiky ministerstva zdravotníctva viedla k zníženiu cien kategorizovaných liekov pre pacienta.

Riešením je zmena pravidiel

Na druhej strane si trh distribútorov našiel cestu, ako zarobiť v Schengenskom priestore, a to, napríklad zneužívaním formulára, ktorým distribútor požiada o vyradenie lieku zo zoznamu kategorizovaných liekov,“ upozorňuje ministerstvo.

Slovenský pacient tým prichádza o možnosť dostať sa k potrebnému lieku. „Riešením je zmena pravidiel v novele zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, zmena zneužívania uvedeného formulára či prísne tresty pri identifikovanom ilegálnom reexporte,“ uviedlo ministerstvo.

Mimoriadne situácie

Príčinami dlhodobej alebo krátkodobej nedostupnosti liekov sú podľa rezortu zdravotníctva okrem reexportu aj výrobné a logistické dôvody, neúčelné hromadenie liekov pacientmi, mimoriadne situácie, napríklad pandémia COVID-19 alebo vojenský konflikt na Ukrajine, či nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov.

Približne 27 percent pacientov nad 65 rokov má zbytočne a nadmerne predpisované lieky, problémom je tiež nefunkčná a neriadená delegovaná preskripcia a minimálne využívaná individuálna príprava liekov. Situáciu určite riešim tak, aby môj ďalší nástupca mal účinnejšie nástroje na reguláciu,“ uviedol Palkovič.

Medzi dlhodobé strategické riešenia z pohľadu ministerstva zdravotníctva, ktoré môžu pomôcť slovenským pacientom, patrí najmä podpora lokálneho farmaceutického priemyslu, podpora individuálnej prípravy liekov v lekárňach a nové regulačné mechanizmy pre mimoriadny dovoz liekov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal Palkovič
Firmy a inštitúcie Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární (APSL)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNárodný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctveSLK Slovenská lekárska komoraŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv