Lekárski odborári vyzývajú vládu, aby nezrušila výstavbu nemocnice Rázsochy. Rozhodnutie Penty označili za podozrivé 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MZ SR: Vizualizácia projektu nemocnice Rázsochy
Vizualizácia projektu výstavby novej Univerzitnej nemocnice Bratislave v lokalite Rázsochy. Bratislava, 17. august 2023. Foto: archívne, SITA/Mochly Eldar Architect
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekárske odborové združenie (LOZ) vyzýva vládu, aby neschválila plán zrušiť výstavbu národnej nemocnice na Rázsochách v Bratislave.

„Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková podľa medializovaných informácií predloží na rokovanie vlády 29. mája návrh na zrušenie Národnej nemocnice Rázsochy na základe analýzy, ktorú platila Penta,“ uvádza v otvorenom liste adresovanom predsedovi vlády Robertovi Ficovi, predsedovi Hlas-SD Petrovi Pellegrinimu a predsedovi SNS Andrejovi Dankovi, uviedol predseda LOZ Peter Visolajský.

Analýza v prospech väčšieho sponzora

Ako ďalej pokračuje Visolajský, podľa medializovaných informácií za túto analýzu zaplatila Penta 300 tisíc eur, kým Ministerstvo zdravotníctva SR iba 70 tisíc eur. Penta Hospitals International je podľa jeho slov oficiálne v riadiacom výbore tejto analýzy.

„Čo teda od takejto analýzy čakáme, v prospech koho bude? Ak za ňu Penta naozaj zaplatila 300 tisíc eur, pôjde výsledok analýzy proti záujmom Penty?,“ pýta sa Visolajský.

Visolajský je presvedčený, že sociálna vláda by nemala rozhodnúť na základe analýzy financovanej finančnou skupinou ani redukovať sociálne istoty občanov. A o dôležitosti funkčnej štátnej koncovej nemocnice pre štát sa Slovensko presvedčilo podľa neho aj v posledných dňoch.

O výstavbe rozhodla Pellegriniho vláda

V roku 2019 vláda Petra Pellegriniho rozhodla o výstavbe Rázsoch.

„Medializované plány súčasného ministerstva zdravotníctva sú o to zarážajúcejšie, že projekt Národnej nemocnice Rázsochy je hotový, chýba pár záverečných krokov a môže sa do pár mesiacov začať stavať,“ vysvetľuje Visolajský. Ako ďalej pokračuje, ministerka Dolinková podľa neho plánuje v lokalite Rázsoch postaviť detskú nemocnicu, hoci Národný ústav detských chorôb má dostatok pozemkov na dostavbu na Kramároch a už rozbehnutý projekt veľkej dostavby.

„Sťahovanie celého Národného ústavu detských chorôb nemá zmysel a budí dojem účelovosti,“ myslí si Visolajský.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DankoPeter PellegriniPeter VisolajskýRobert FicoZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDLOZ Lekárske odborové združenieMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNÚDCH Národný ústav detských chorôbPentaPenta Hospitals InternationalSNS Slovenská národná stranaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava Rázsochy