NKÚ vykonal kontroly v oblasti slovenského zdravotníctva, prišiel s konkrétnym odporúčaním 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NKÚ, Najvyšší kontrolný úrad SR
Tabuľa Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Dlhodobo neuspokojivé výsledky slovenského zdravotníctva poukazujú na vážne systémové problémy fungovania tohto sektora. Popri dlhodobo komunikovanom probléme podfinancovania hrá rovnako dôležitú úlohu aj nedostatočné strategické riadenie Ministerstva zdravotníctva SR.

Konštatujú to Vybrané výsledky a kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR v oblasti zdravotníctva v rokoch 2022 a 2023, ktoré v stredu zobrala na vedomie vláda.

Štúdia v roku 2022

„NKÚ túto skutočnosť preukázal v roku 2022 analytickou štúdiou, ktorou poukázal na vážne pochybenia strategického riadenia slovenského zdravotníctva a konštatoval, že rezort zdravotníctva do veľkej miery rezignovalo na úlohu nositeľa verejnej politiky a regulácie. Nedostatočné strategické riadenie je do veľkej miery zodpovedné aj za ďalšie problémy na úrovni jednotlivých podoblastí slovenského zdravotníctva,” uvádza úrad. Dokument upozorňuje aj na viaceré problémy, na ktoré sa kontrolóri zamerali.

Ide napríklad o nedostatky v rozpočtovom procese pri určovaní zdrojov pre zdravotníctvo, riziká v oblasti zdravotníckeho personálu, či neefektívneho vynakladania verejných zdrojov na nákup vakcín, ktoré neboli využité, ale aj pretrvávajúcu zadlženosť zdravotníckych zariadení a hospodárenie poskytovateľov záchrannej služby.

Našli viaceré nedostatky

Kontrolóri identifikovali aj nedostatočnú implementácia systému DRG, finančné problémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ale i riziko vážnych problémov v ambulantnom sektore.

V rokoch 2022 a 2023 vykonal NKÚ niekoľko kontrol, týkali sa Národných zdravotných registrov Národného centra zdravotníckych informácií, využívania systému eZdravie, zavádzania systému DRG a hospodárenia vybraných poskytovateľov záchrannej zdravotnej služby.

Treba zlepšiť strategické riadenie

Najnovšie kontroly v oblasti zdravotníctva ukončené začiatkom tohto roku sa týkajú nemocníc zverených do správy VÚC a príprave a realizácii investičných projektov národnej nemocnice Rázsochy a Univerzitnej nemocnice sv. Martina.

V niektorých prípadoch bolo aj na základe odporúčaní NKÚ prijatých viac opatrení, v iných menej, no v žiadnej z popísaných oblastí neprišlo podľa úradu k úplnému vyriešeniu existujúcich problémov a rizík. Podla názoru úradu by aj vyššie spomenuté témy mali byť v centre pozornosti tvorcov a realizátorov zdravotnej politiky.

„Základným odporúčaním pre slovenské zdravotníctvo je zlepšiť jeho strategické riadenie,“ uzatvára NKÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíNKÚ Najvyšší kontrolný úradVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa