Koronavírus na Slovensku: Potvrdili tri nové prípady, vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Opatrenia proti šíreniu koronavírusu
Dočasne zatvorené trhovisko na Miletičovej ulici v Bratislave počas dezinfekcie v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 11. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Slovensko oficiálne eviduje desať osôb s ochorením COVID-19. Posledné tri prípady pribudli v stredu, kedy nákazu potvrdili u pacientov, ktorí boli v kontakte s rodinou z Kittsee. Slovenská rodina v rakúskej pohraničnej obci sa momentálne nachádza v domácej karanténe.

Siedma nakazená pacientka bola hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici v Martine a už nemá žiadne závažné problémy. Naopak, stav prvého pacienta, ktorý leží v Univerzitnej nemocnici v Bratislave, je stabilizovaný, ale naďalej vážny.

Ďalší štyria z infektologickej kliniky na Kramároch sú v izolácii a bez prejavov ochorenia. Dobrý je aj zdravotný stav 26-ročného Slováka hospitalizovaného v košickej nemocnici.

Na Slovensku začali platiť preventívne opatrenia na zabránenie šíreniu koronavírusu medzi ľuďmi. Veľká časť úradov prispôsobila svoju prevádzku tak, aby nevznikali na jednom mieste väčšie skupiny ľudí. Ministerstvo vnútra rovnako vyzvalo, aby ľudia obmedzili návštevy úradov.

Množstvo Slovákov už dostalo SMS-ku od ministerstva zdravotníctva, aby využili službu e-recept a lieky si nechali predpísať lekárom elektronicky. To v utorok narazilo na problém, keďže Bratislavský samosprávny kraj zaznamenal veľké množstvo telefonátov od pacientov, ktorí sa nemohli dovolať svojim lekárom. Župan Droba preto na lekárov apeloval, aby aj v krízovom čase zostali zodpovední.

Prísnejšie opatrenia zaviedla aj polícia, ktorá bude pokutovať každého, kto poruší zodpovednosť pri karanténe a lekárom zatají príchod z oblasti postihnutej koronavírusom.

Dôležité infolinky

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234.

Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Viac k téme Koronavírus

Vítame vás pri stredajšom online prenose o stave epidémie koronavírusu vo svete a na Slovensku.

Koronavírus na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme vám za sledovanie nášho online spravodajstva. Čerstvé informácie o koronavíruse a epidemiologickej situácii na Slovensku vám opäť prinesieme zajtra.

21:46 Počet ľudí nakazených novým koronavírusom bude pravdepodobne stúpať ešte niekoľko mesiacov. V stredu to v Londýne vyhlásil britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

21:28 Počet nakazených v Česku sa zvýšil na 91. Vláda uvažuje, že ak sa šírenie vírusu nespomalí, zavrie hranice.

21:21 Celkový počet ochorení v Taliansku dosiahol 12 462, z nich 1 045 sa už vyliečilo, ale 827 zomrelo. Za jediný deň zomrelo 196 ľudí.

21:07 Cestujúci bratislavskej MHD od štvrtka nebudú môcť nastupovať do trolejbusov a autobusov prednými dverami. Výnimku budú mať cestujúci s asistenčnými psami, ktoré sú na nastupovanie prednými dverami trénované. Páskou bude prehradený aj vnútorný priestor pri kabíne vodiča. Dopravný podnik Bratislava tak chce zamedziť kontaktu cestujúcich s vodičmi. Električiek sa toto opatrenie nedotkne.

Dpb_dvere_2.jpg
Prvé dvere na autobusoch a trolejbusoch sa nebudú otvárať, cestujúcich upozorní oznam. Foto: Dopravný podnik Bratislava

20:51 Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby vzhľadom na šírenie koronavírusu odporúča komunikovať so štátom elektronicky.

19:50 Česko hlási 76 nakazených koronavírusom, jeden z pacientov v Prahe je vo vážnejšom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti, uvádza ČT.

19:45 Prvé úmrtia osôb nakazených novým koronavírusom v stredu oznámili Švédsko, Írsko, Bulharsko či Albánsko. V Belgicku, ktoré tiež doteraz nemalo žiadne obete koronavírusu, v stredu ohlásili postupne troch mŕtvych – ochoreniu tu podľahla 90-ročná žena a dvaja muži vo veku 73 a 86 rokov.

Koronavírus
Dezinfekčný tím sa pripravuje na čistenie a dezinfekciu domova dôchodcov v americkom Kirklande, ktoré sa stalo epicentrom nákazy koronavírusom. Foto: SITA/AP

19:41 Pravoslávna cirkev napokon ustúpila a zrušila verejné bohoslužby do 23. marca. Prešovská eparchia však stále trvá na tom, že „Eucharistia je liekom duše i tela a nikdy nie je zdrojom žiadnej nákazy„.

19:24 Ústredný krízový štáb zasadne vo štvrtok o 11:00. Rozhodovať bude aj o zavedení povinnej domácej karantény pre ľudí, ktorí sa vrátili odkiaľkoľvek zo zahraničia. Zvažovať bude aj zatvorenie všetkých škôl na celom území Slovenska.

19:07 Testovacie kapacity by sa podľa Pellegriniho mali zvýšiť.

18:44 Pravoslávnej cirkvi hrozí pokuta v desiatkach tisíc eur, ak neprestane organizovať bohoslužby, odkazuje predseda vlády.

18:41 O prípadnom zatvorení všetkých škôl a ďalších opatreniach sa rozhodne vo štvrtok, dodal premiér Peter Pellegrini.

18:35 Vláda vyhlásila mimoriadnu situáciu na území celého Slovenska od štvrtka 11. marca od 6:00.

18:32 Slovenská filharmónia prekladá alebo ruší koncerty, ktoré boli naplánované do 24. marca.

18:30 Minimálne 20-tisíc ochranných rúšok denne budú vyrábať v bánovskej textilnej spoločnosti Zornica Banko Fashion, uviedol jej riaditeľ Igor Maukš. Zároveň vyhlásil, že mu predseda SaS Richard Sulík volal s tým, aby zmluvu so štátom nepodpisoval. Sulík to dôrazne poprel.

18:19 Zdravotníci vyzývajú všetky kompetentné orgány o urýchlené prijatie ďalších opatrení pre šíriaci sa koronavírus. Ako uvádzajú podpísaní signatári vo výzve, v tejto situácii je najdôležitejšie efektívne riadenie narastajúceho dopytu po zdravotnej starostlivosti, zmierňovanie verejného strachu a potrebná finančná podpora na účinnú kontrolu šírenia infekcie.

18:10 Žiaden kontajner nebol zhabaný, vyhlásilo ministerstvo zahraničných vecí. Reagovalo tak na status končiaceho poslanca SNS Jaroslava Pašku, ktorý vyhlásil, že Nemecko zhabalo kontajner s ochrannými pomôckami určenými pre Slovensko. Situácia je podľa ministerstva dôsledkom opatrení prijatých nemeckou vládou, ktoré zamedzujú predaj medicínskych potrieb do zahraničia.

18:04 Trenčianske Teplice zatvárajú Základnú školu A. Bagara od piatka do 19. marca. Od piatka až do odvolania uzatvára materskú školu a základnú umeleckú školu.

18:02 Mesto Spišská Nová Ves uzatvára pre verejnosť všetky zariadenia v majetku mesta. Je to športová hala, zimný štadión, futbalový štadión, kolkáreň, atletický štadión, tenisové kurty, Dom kultúry Mier, Koncertná sieň Reduty, Multifunkčné energeticko-banícke centrum – Multicentrum, vrátane telocviční a multifunkčných ihrísk základných škôl. Zároveň zakazuje ich komerčný prenájom.

18:00 Prešovský samosprávny kraj zatvoril kultúrne inštitúcie, mesto Prešov zase úrad.

17:54 Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila šírenie koronavírusu za pandémiu.

17:51 2019-nCoV je nový vírus, proti ktorému ľudia nemajú imunitu. Počet nakazených môže byť vysoký, uviedla nemecká kancelárka Angela Merkelová.

17:50 Vláda schválila zmeny pri úprave a zabezpečení pohotovostných zásob.

17:47 Rektori Univerzity Komenského a Slovenskej technickej univerzity rozhodli úplne uzatvoriť vysokoškolské internáty od piatka 13. marca od 10:00 pre slovenských študentov. Príkaz sa netýka zahraničných študentov, informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

17:09 Problémy začínajú byť aj v dodávke liekov s obsahom paracetamolu a ibuprofenu, upozorňuje lekárnická komora.

16:51 Nákupné centrum v Trnave čelí falošnej správe o infikovanej predavačke.

16:34 Spoločnosti v autobusovej a železničnej doprave pre následky koronavírusu počítajú s poklesom počtu cestujúcich a tým aj tržieb. Celkové dopady na svoje hospodárenie z dôvodu šírenia nákazy vo vyjadreniach pre agentúru SITA zatiaľ nedokázali odhadnúť.

16:20 Bezpečnostná spoločnosť Eset varuje pred podvodnými online obchodmi so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi. „Tieto weby sa snažia kradnúť osobné údaje ľudí, ktorí si chcú cez tieto stránky objednať tovar. Ich tvorcovia pritom zjavne dobre ovládajú slovenčinu, keďže stránky neobsahujú preklepy ani zjavné prekladové chyby,“ uviedol špecialista na digitálnu bezpečnosť z firmy Eset Ondrej Kubovič.

16:07 Odbornú súťaž Medik roka, v ktorej si každý rok študenti lekárskych fakúlt testujú svoje vedomosti, presunuli na jeseň.

15:58 Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť, a.s. Banská Bystrica (StVPS) zatvára až do odvolania dvoje zákaznícke centrá v Banskobystrickom kraji.

15:57 Maďarsko vyhlásilo v súvislosti so šírením nového koronavírusu výnimočný stav.

15:56 Policajné zbory sa posilnia o 500 profesionálnych vojakov, ktorí by mali pomôcť so zabezpečením verejného poriadku v súvislosti s opatreniami v boji proti koronavírusu. Platiť to má do 31. decembra 2020, rozhodla vláda.

15:52 Takmer 90 % lekární nemá dezinfekčné prostriedky na výdaj pacientom a takmer tretina ich nemá ani na dezinfekciu svojich priestorov. Uvádza so Slovenská lekárnická komora.

Koronavírus, Praha
Koronavírus vyprázdnil aj Karlov most v Prahe. Foto: SITA / AP

15:48 Rokovanie vlády je prerušené do 16:00, aby sa dovtedy pripravili usmernenia ohľadom legislatívy a vyhlásenia mimoriadnej situácie na území Slovenska. Podľa premiéra Petra Pellegriniho by mimoriadna situácia neznamenala obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí. Má pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.

15:44 Správe Štátnych hmotných rezerv (SŠHR) sa zatiaľ nedarí obstarať respirátory FFP3. Po rokovaní vlády to uviedol predseda SŠHR Kajetán Kičura s tým, že na sklade je ich niekoľko tisíc. Nedarí sa tiež obstarať respirátory FFP2, sety ochranných okuliarov a ochranného odevu. 

15:42 Niektorí zubní lekári sú nútení zatvárať ambulancie, pretože nemajú ochranné pomôcky a nevedia sa k nim dostať. Upozornila na to Slovenská komora zubných lekárov.

15:40 Európske ekonomiky budú na zdolanie následkov koronavírusovej epidémie potrebovať aj pomoc zo strany fiškálnej politiky. Menová politika totiž na zvládnutie dopytových a ponukových šokov v súvislosti s novým vírusom stačiť nebude. Tvrdí to hlavný makroanalytik Saxo Bank Christopher Dembik.

15:38 Na epidémiu koronavírusu sme neboli pripravení, hovorí Asociácia nemocníc Slovenska.

15:32 Mesto Žilina uzatvorí všetky materské a základné školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti až do do piatka 13. marca. Žilinský samosprávny kraj do pondelka 16. marca vrátane zatvára všetky stredné školy. Rovnako zatvorí všetky kultúrne inštitúcie s platnosťou do nedele 24. marca a prerušuje poskytovanie ambulantnej starostlivosti v sociálnych zariadeniach.

15: 24 Až dva z ôsmich štvrtkových zápasov osemfinále futbalovej Európskej ligy sa neuskutočnia podľa plánu. Hráči španielskeho Getafe neodcestovali na súboj proti Interu Miláno pre hrozbu koronavírusu. Z rovnakého dôvodu sa nebude hrať ani duel FC SevillaAS Rím. Lietadlo Rimanov nedostalo povolenie na pristátie na španielskom území. Všetky súboje nadchádzajúceho 26. kola nemeckej futbalovej I. bundesligy sa uskutočnia bez divákov. Ide o súčasť prevencie pred šíriacim sa koronavírusom.

15:19 Pre koronavírus spoločnosť OLO zatvára svoj zberný dvor. Zákaznícke centrum bude dostupné iba telefonicky a elektronicky. Spaľovňa bude odoberať odpad iba od zazmluvnených zákazníkov. Odvoz komunálneho odpadu však funguje naďalej podľa platného harmonogramu.

Koronavírus, Zornica
Pracovníčky výroby ukladajú ochranné rúška vyrobené v textilnej spoločnosti Zornica, ktoré spoločnosť začala vyrábať v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku. Foto: SITA/Tomáš Somr

14:59 Následky koronavírusu komplikujú aj medzinárodnú prepravu tovarov. Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia predpokladá, že ekonomické dopady budú závisieť od dĺžky obdobia, kým sa šírenie nákazy zvládne.

14:57 Kabinet sa dohodol, že obrana poskytne do 500 vojakov ako súčinnosť pre zložky ministerstva vnútra a polície SR. Pomáhať majú pri aktivitách, ktoré budú súvisieť s bojom proti koronavírusu. Rozhodli sa tiež nakúpiť prvú sadu ochranných masiek FFP4, ktoré by mohli v krátkej dobe prísť na Slovensko.

14:56 Vláda má po prerušení rokovania v pláne vyhlásiť na území SR mimoriadnu situáciu.

14:55 Podľa slov premiéra Petra Pellegriniho sa dá očakávať nárast pozitívnych prípadov: „Ak sa nakazí 1,5 percenta všetkých obyvateľov Bratislavy, bude to približne 7,5 tisíc ľudí, ak 10 percent z nich bude mať ťažší priebeh, je to 750 ľudí, ktorí by si vyžadovali hospitalizáciu na JIS a pľúcnu ventiláciu. Vyslovením tohto čísla ste pochopili, aké vážne dôsledky to môže mať.“

14:47 V susednej Viedni museli organizátori zrušiť v poradí 37. ročník Viedenského mestského maratónu (Vienna City Marathons) plánovaný na 19. apríla v stredu organizátori zrušili. V rámci najväčšieho bežeckého podujatia v Rakúsku, na ktorom malo štartovať 45 000 účastníkov zo 130 krajín, sa mali uskutočniť aj majstrovstvá Slovenska v maratóne.

14:46 Bratislavský maratón sa pre koronavírus neuskutoční v pôvodnom termíne (4. – 5. 4.).

14:39 Najvyššia slovenská hokejová súťaž v ročníku 2019/2020 nebude mať majstra. Zástupcovia klubov Tipsport ligy sa na stredajšom stretnutí vo Zvolene zhodli na tom, že najlepším riešením je aktuálny ročník predčasne ukončiť bez pridelenia titulu. „Vzhľadom k ťažko predvídateľnej situácii spojenej so šírením koronavírusu je toto riešenie najprijateľnejšie, keďže by pre kluby bolo ekonomicky nevýhodné aj prípadné dohrávanie sezóny bez divákov.“ uviedol Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH).

14:36 Do boja proti šíreniu koronavírusu a na zmiernenie dopadov sa pustili aj technologické firmy. Spoločnosť SAP napríklad otvorila svoje platformy SAP Ariba Discovery a SAP TripIt, Microsofte poukazuje na možnosť využívať aplikáciu Microsoft Teams na školách.

13:54 Letisko M. R. Štefánika v Bratislave očakáva v roku 2020 menší počet vybavených cestujúcich v porovnaní s rokom 2019. Súvisí to s menším záujmom ľudí o cestovanie pre šírenie ochorenia koronavírus aj so zrušenými letmi do Talianska od začiatku tohto týždňa.

13:53 Aktuálne je otestovaných viac ako 600 vzoriek. „Traja noví pacienti, u ktorých bol potvrdený výskyt koronavírusu, boli v kontakte s rodinou v Kittsee,“ uviedol. Táto rodina je v súčasnosti v domácej karanténe, rovnako ako tri nové prípady, nakoľko podľa premiéra nemajú príznaky, ktoré by si vyžadovali hospitalizáciu.

13:51 Na Slovensku sú potvrdené ďalšie tri prípady ochorenia na koronavírus. Po prerušení rokovania vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini s tým, že oficiálne je u nás nakazených 10 ľudí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:50 Slovenské elektrárne prijímajú ďalšie preventívne opatrenia. S účinnosťou od 11. marca je každý vstupujúci do Slovenských elektrární povinný vyplniť čestné prehlásenie, ktorého cieľom je identifikovať potenciálne rizikové osoby.

13:38 Dvaja členovia tímu Haas a jeden McLarenu sú v karanténe po tom, čo sa u nich prejavili príznaky koronavírusu. Všetci boli testovaní v priestoroch lekárskeho centra na okruhu Albert Park, ktorý v najbližších dňoch hostí úvodné podujatie seriálu pretekov formuly 1 v austrálskom Melbourne. Ako forma prevencie je pre potenciálne nakazených ľudí povinnosť zostať v hotelových izbách. Priebeh pretekov by spomenuté nepríjemnosti nemali ovplyvniť a v piatok by sezóna 2020 mala odštartovať dvoma tréningmi.

13:35 Talianska vláda vyčleňuje 25 miliárd eur na boj proti epidémii koronavírusu, pričom k prvým výdavkom sa zaviaže do konca tohto týždňa. Minister hospodárstva Roberto Gualtieri uviedol, že do piatka sa má vydať dekrét s náčrtom výdavkov v sume približne 12 miliárd eur. Budú k ním patriť náklady na opatrenia podporujúce zdravotnícke služby, agentúru civilnej ochrany a trh práce.

13:34 Kancelária prezidenta SR požiadala zástupcov médií, ktorí majú symptomatické prejavy chrípkového ochorenia ako horúčka, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť či bolesť kĺbov, aby sa nezúčastňovali na mediálnych podujatiach kancelárie. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí pricestovali z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu.

13:30 Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) predpokladá, že následky ochorenia koronavírus sa môžu prejaviť aj na produkcii stavebníctva. Zatiaľ však nevie odhadnúť ich možný celkový rozsah

13:08 Konferencia biskupov Slovenska (KBS) opatrenia v súvislosti s koronavírusom rešpektuje a tak v utorok oznámila, že v slovenských kostoloch sa najbližšie dva týždne nebudú konať verejné katolícke bohoslužby. Rovnako reagovala aj Evanjelická cirkev augsburského vyznania na Slovensku (ECAV), ktorá na svojej stránke oznámila, že Služby Božie a všetky hromadné podujatia v ECAV sa konať nebudú do odvolania. Islamská nadácia na Slovensku agentúru SITA dnes tiež informovala o svojom rozhodnutí do odvolania pozastaviť konanie spoločných piatkových modlitieb v centre Córdoba v Bratislave.

12:55 Getafe neodcestuje do Milána na zápas Európskej ligy proti Interu. Bojím sa o našich ľudí, ak máme prehrať, tak prehráme, tvrdí prezident klubu.

12:51 Tipsportligová sezóna 2019/2020 predčasne končí.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:50 Trhovisko Miletičova v Bratislave je od stredy od 12:00 uzatvorené do odvolania, rozhodlo tak vedenie mestskej časti Bratislava – Ružinov. Vedenie mestskej časti Ružinov zároveň pristúpi k dezinfekcii priestorov trhoviska. Ide o preventívne opatrenia, nakoľko jedna z predajkýň oblečenia, ktorá má údajne pozitívnu cestovateľskú anamnézu, bola včera večer hospitalizovaná. Prejavy jej ochorenia boli totožné s prejavmi bežnej chrípky, ako aj koronavírusu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:49 Podľa premiéra Petra Pellegriniho možno vláda uloží odporúčanie všetkým mestám a obciam, aby ich mestskí policajti vykonávali kontrolu verejných priestranstiev a upozorňovali ľudí, nech opustia obchodné priestory a nech sa nestretávajú v parkoch.

12:46 „Naše nemocnice majú dostatočné kapacity, ak však príde k takému stavu ako v Taliansku, kde približne 10 % nakazených musí ísť na umelú ventiláciu, je to vážny problém,“ konštatoval premiér Peter Pellegrini. Odkladať sa možno budú aj plánované operácie.

12:44 Premiér Peter Pellegrini informoval, posádky záchraniek v Bratislavskom kraji v stredu ráno začali odoberať vzorky pacientom u nich doma. Rozširujú sa tiež kapacity, budú k dispozícii dva alebo tri druhy testov. Ľudí s ľahšími príznakmi budú testovať na protilátky, pričom úspešnosť týchto testov je 97 až 98 %. Pellegrini opäť upozornil, že sa na koronavírus nebudú robiť preventívne testy.

12:41 Preventívne opatrenia proti šíreniu koronavírusu prijali aj Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR a súdy. Opatrenia platia do 23. marca a prijali ich počas zasadnutia Krízového štábu pod vedením jeho predsedu, ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd). Zúčastnil sa na ňom aj zástupca Úradu verejného zdravotníctva SR.

12:40 Rozhlas a televízia Slovenska zrušila pre hrozbu šírenia koronavírusu spôsobujúceho ochorenie COVID-19 slávnostný galavečer 12. ročníka Radio_Head Awards, ktorý sa mal uskutočniť v stredu 18. marca v bratislavskom NTC.

13:38 Prístup Pravoslávnej cirkvi na Slovensku, že omše nezruší a bude pokračovať v pití z jedného kalicha, považuje premiér Peter Pellegrini za sebecký.

13:37 Štát je pripravený pristúpiť v dôsledku šíriaceho sa koronavírusu a jeho dopadov na slovenský priemysel k určitým kompenzačným opatreniam, avšak v súčasnej situácii to ešte nie je potrebné. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

12:13 Premiér Peter Pellegrini zároveň vyzval lekárov a sestry v ambulanciách, aby dvíhali telefóny a venovali sa pacientom, ktorí spadajú do ich obvodu. Tým sa podľa neho odľahčia preťažené infolinky.

12:11 Krízový štáb bude vo štvrtok zvažovať, či sa na 14 dní zatvoria všetky školy a školské zariadenia. Pred rokovaním vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini.

12:01 Zástupcovia obchodov sa pre agrorezort vyjadrili, že sa zákazníci nemusia obávať toho, že by pre koronavírus nestíhali zásobovať Slovensko potravinami.

11:37 Ministerstvo vnútra SR vyzýva občanov, aby pri žiadosti o typové schválenie vozidla dovezeného z cudziny využívali e-služby.

11:34 Ekonomický dopad šírenia nového koronavírusu a nadväzujúcich opatrení je podľa analytikov momentálne ťažko vyčísliteľný, isté však je, že to výrazne pocíti aj slovenská ekonomika.

11:15 Viedeň potvrdila 50. prípad nákazy koronavírusom, uvádza Wien.info.

11:07 Žilinská samospráva odporúča párom, ktoré sa rozhodli zosobášiť, aby zvážili presunúť termín obradu.

11:06 V Žiline sa s účinnosťou od 12. marca dočasne prerušuje činnosť Centra voľného času a vyučovanie v základných umeleckých školách. K prerušeniu prevádzky materských a základných škôl v meste zatiaľ nepristúpili.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:59 Po zrušení viacerých verejných podujatí v televízii a v rozhlase pristúpila RTVS k ďalším preventívnym opatreniam pre zamedzenie šírenia koronavírusu. Z tohto dôvodu sa neuskutoční slávnostný večer udeľovania ocenení Rádiohlavy 2019 a dočasne budú pre verejnosť neprístupné aj výstavy v priestoroch Slovenského rozhlasu.

10:48 Austrálska vláda ohlásila balíček výdavkov v sume 2,4 mld. austrálskych dolárov (AUD) na riešenie problémov spojených s epidémiou koronavírusu, ktorá otriasla finančnými trhmi a narušila cestovanie.

10:40 Úrad vlády SR žiada zástupcov médií, ktorí pricestovali z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu, aby sa nezúčastňovali na mediálnych podujatiach v objektoch Úradu vlády SR. Rovnako to platí aj pre tých, ktorí majú symptomatické prejavy virulentného chrípkového ochorenia, ako horúčka, kýchanie, kašeľ, dýchavičnosť či bolesť kĺbov.

10:39 Pre talianskych lyžiarov sa zjazdárska sezóna Svetového pohára 2019/2020 už skončila. Dôvodom je nariadenie talianskej vlády o karanténe pre celú krajinu na Apeninskom polostrove.

10:36 Prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček očakáva od hlavného hygienika SR v krátkom čase jasné stanovisko, či treba na Slovensku celoplošne zatvoriť materské a základné školy v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou výskytu nového koronavírusu na Slovensku.

10:29 Po nočnej tragickej zrážke autobusu a dodávky v Černovej odporučili záchranárom karanténu. Dôvodom je, že v autobuse sa nachádzali občania Ukrajiny s pozitívnou cestovateľskou anamnézou.

Autobus, dodávka, zrážka
Zrážka autobusu a dodávky na ceste I/18 v Ružomberku – Černovej. Foto: www.facebook.com.

10:13 Slovenský pozemkový fond (SPF) v rámci opatrení prijatých na zabránenie šírenia koronavírusu (COVID-19) ruší od 11. marca stránkové hodiny na všetkých regionálnych odboroch. Opatrenie platí do 25. marca 2020 vrátane, pričom o jeho prípadných zmenách bude fond informovať na svojej internetovej stránke.

10:04 Francúzsky futbalový útočník Kylian Mbappé nemá pozitívny test na nový koronavírus. Dvadsaťjedenročný zakončovateľ francúzskej reprezentácie v pondelok a utorok vynechal tréning klubu Paríž Saint-Germain. Mbappého trápil kašeľ a horúčka, no testy potvrdili hypotézu klubových lekárov, že ide iba o angínu.

10:01 Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA) z preventívnych dôvodov presunula na neurčito slávnostné udeľovanie národných filmových cien Slnko v sieti a podujatie Týždeň slovenského filmu.

09:49 Zrušenie letu zo strany leteckej spoločnosti z dôvodu výskytu koronavírusu je považované za tzv. mimoriadnu okolnosť a cestujúci majú nárok na preplatenie 100 % ceny letenky alebo náhradný let. Lehota na vrátenie 100-percentnej ceny letenky sa podľa Európskeho spotrebiteľského centra pohybuje v rozmedzí 1 až 8 týždňov.

09:34 Stredajší zápas najvyššej anglickej súťaže medzi Manchestrom City a Arsenalom z preventívnych dôvodov opäť odložili. Niekoľko hráčov a zamestnancov londýnskeho klubu je totiž v karanténe po pozitívnom teste na nový koronavírus u majiteľa gréckeho Olympiakosu Pireus či Nottinghamu Forest Evangelosa Marinakisa. Päťdesiatdvaročný funkcionár mohol nakaziť niekoľkých hráčov londýnskeho Arsenalu.

09:32 Britská centrálna banka znížila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu z úrovne 0,75 percenta na 0,25 percenta v reakcii na epidémiu vírusu COVID-19.

09:31 V súvislosti so šírením koronavírusu vydal starosta Mestskej časti Košice – Staré Mesto Igor Petrovčik ako zástupca zriaďovateľa Mestskej krytej plavárne, šiestich materských škôlok a Múzea Vojtecha Löfflera rozhodnutie o ich uzatvorení od stredy 11. marca.

09:05 Česi ohlásili dva nové prípady infekcie koronavírusom. Celkovo je tak v Česku infikovaných 64 ľudí, pričom len počas včerajšieho dňa v krajine pribudlo 25 nakazených, reportuje ČT24.

9:03 Bratislavský kraj prerušil vyučovanie na všetkých školách a školských zariadeniach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti od 9. do 16. marca, na stredných školách do 13. marca 2020. Rušia sa aj hlavným mestom organizované verejné podujatia s väčším počtom účastníkov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

08:34 Polícia SR na sociálnej sieti pripomenula, že ľuďom, ktorí nebudú rešpektovať domácu karanténu, hrozí pokuta až do výšky 1650 eur.

08:31 Čínski vedci zistili, že koronavírus sa môže šíriť z osoby na osobu až na vzdialenosť štyri a pol metra a vo vzduchu môže zotrvať aj pol hodiny.

07:49 Podľa BBJ.hu včera stúpol počet nakazených v Maďarsku na 12. Medzi infikovanými je osem Iráncov, jeden Brit a traja Maďari.

07:40 Portál Focus.de avizuje vyše 1130 ochorení na COVID-19 v Nemecku.

07:35 Ľudí, ktorí domov na Slovensko prichádzajú z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey čaká povinná 14-dňová karanténa.

07:21 Rakúsko registruje 158 prípadov s koronavírusom, kým Taliansko už viac ako 10-tisíc nakazených, z ktorých vyše 630 zomrelo a viac ako tisíc chorých sa uzdravilo. Rakúsko preto zatvorilo svoje hranice pre všetky osoby prichádzajúce z Talianska, ktoré nemajú lekárske osvedčenie o svojom zdravotnom stave, informuje BBC. Rakúšanov vracajúcich sa domov z Talianska čaká dvojtýždňová karanténa. Obmedzený je aj vstup do Talianska z rakúskeho územia.

Koronavírus Rakúsko
Policajná kontrola na hraničnom priechode Rakúska s Talianskom. Foto: SITA (AP Photo/Kerstin Joensson )

07:16 Poľsko podľa Euractiv.pl hlási 22 nakazených osôb.

07:11Spojenom kráľovstve podľahol epidémii už šiesty človek a počet nakazených sa vyšplhal na 383.

07:09 Koronavírusom sa nakazila aj štátna tajomníčka britského ministerstva zdravotníctva a konzervatívna poslankyňa Nadine Dorriesová. Ide o prvú členku parlamentu, ktorej doteraz vyšiel pozitívny test.

07:05 Česko dnes ráno potvrdilo už 64 prípadov nákazy koronavírusom, informuje ČT24.

06:51 Z hľadiska podielu smrteľných prípadov je ochorenie COVID-19 desaťkrát nezpečnejšie ako bežná sezónna chrípka, uviedli slovenskí vedci z Biomedicínskeho ústavu SAV.

06:47 Guvernér štátu New York Andrew Cuomo vyšle do mesta New Rochelle vojakov, aby tam pomohli zastaviť šírenie koronavírusu. Národná garda bude donášať jedlo osobám v karanténe, pričom v meste vznikne 1,6-kilometrová ochranná zóna. V tejto oblasti registrujú „najväčšiu koncentráciu“ prípadov nákazy v USA, povedal v utorok počas oznámenia opatrení Cuomo.

06:34 V Spojených štátoch zaznamenali už viac než tisíc potvrdených prípadov koronavírusu. Štát New York hlási 173 nakazených, čo je najviac v USA, pričom 108 z nich má okres Westchester, kde leží New Rochelle. Mesto sa nachádza v blízkosti New Yorku.

06:12 Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už viac ako 119-tisíc ľudí, vyše štyritisíc osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, vyše tritisíc, má Čína, kde sa však už šírenie nákazy podarilo dostať pod kontrolu. Taliansko je počtom obetí aj počtom infikovaných celosvetovo na druhom mieste, zároveň tam aktuálne počet obetí aj počet ľudí s potvrdenou nákazou stúpa najrýchlejšie zo všetkých krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gábor GálIgor MaukšKajetán KičuraPeter PellegriniPeter ŽigaRichard RybníčekRichard Sulík
Firmy a inštitúcie ANS Asociácia nemocníc SlovenskaČESMAD Slovakia Združenie cestných dopravcovECAV Evanjelická cirkev augsburského vyznaniaKBS Konferencia biskupov SlovenskaMS Ministerstvo spravodlivosti SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a SolidaritaSAV Slovenská akadémia viedSaxo BankSE Slovenské elektrárneSKZL Slovenská komora zubných lekárovSlovenská filmová a televízna akadémia (SFTA)SPF Slovenský pozemkový fondSpráva štátnych hmotných rezerv SRSZĽH Slovenský zväz ľadového hokejaÚnia miest SlovenskaÚrad vlády SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizáciaZornica Banko Fashion