Koronavírus na Slovensku: Siedma pacientka bola predtým na lyžovačke v Semmeringu (online)

Cvičenie kvôli koronavírusu
Ilustračná fotografia. Foto: SITA/Peter Rusko

Na Slovensku sa šíri nový koronavírus. Počet pozitívnych prípadov stúpol. Covid-19 potvrdili u učiteľky v materskej škole v Ružinove, vodičke električky bratislavskej MHD, ako aj u zamestnanca košického U. S. Steel.

Bratislavský župan Juraj Droba už v nedeľu zatvoril všetky stredné školy v pôsobnosti kraja, v pondelok sa k nemu pridali aj mestá Martin, Trnava a Bratislava, ktoré prerušili vyučovanie aj na základných školách. V ohrození sú však aj písomné maturity, ktoré by sa mali konať už budúci týždeň.

Dennú výučbu zrušili aj na univerzitách v Banskej Bystrici, Trnave, Prešove, ale aj Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre. Študenti by sa mali venovať samoštúdiu a ďalšie pokyny by im mali vyučujúci adresovať elektronicky.

Slovenské mestá zavádzajú preventívne opatrenia, rušia sa verejné akcie, divadlá, kiná, vernisáže aj športové akcie.

Premiér Peter Pellegrini v pondelok rokoval aj so zástupcami Zväzu automobilového priemyslu na Slovensku o ekonomických dopadoch koronavírusu v prípade, ak by vo fabrikách chýbali zamestnanci nielen pre dôvody nakazenia sa Covid-19, ale aj v prípade, ak musia zostať doma s maloletými deťmi, ktoré sú v karanténe.

Infolinka pre organizačné pokyny: 0800 221 234.

Infolinka Úradu verejného zdravotníctva: 0917 222 682

Linky regionálnych úradov verejného zdravotníctva:

  • Banská Bystrica – 0918 659 580
  • Bratislava – 0917 426 075
  • Nitra – 0948 495 915
  • Trnava – 0905 903 053
  • Trenčín – 0911 763 203
  • Košice – 0918 389 841
  • Prešov – 0911 908 823
  • Žilina – 0905 342 812

Viac k téme Koronavírus

Vítame vás pri pokračovaní nášho online prenosu aktuálnych informácií o epidémii koronavírusu vo svete a na Slovensku.

Koronavírus na Slovensku

  • Online (minúta po minúte)

22:00 Ďakujeme vám za sledovanie nášho online spravodajstva. Čerstvé informácie o koronavíruse a epidemiologickej situácii na Slovensku vám opäť prinesieme zajtra.

21:57 Celkový počet ochorení od začiatku epidémie dosiahol 118 101 prípadov, z nich 64 391 sa úplne vyliečilo. Celkovo dosiaľ zomrelo 4 262 ľudí.

21:52 Americký štát Washington hlási už 24 obetí ochorenia Covid-19. Väčšina z nich bola v domove sociálnych služieb. New Rochelle, predmesie New Yorku, hlási 108 ochorení.

19:36 Európske letiská očakávajú v tomto roku pre epidémiu koronavírusu pokles počtu pasažierov o 187 miliónov.

19:30 Koronavírusu v Taliansku už podľahlo 631 ľudí, nakazených je viac ako 10-tisíc. Rakúsko hlási 182 nakazených, Česká republika 58, Poľsko 21, Maďarsko 12 a Ukrajina jedného.

19:19 Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou zrušil úradné hodiny na svojom ústredí, pobočkách a súdnolekárskych a patologicko-anatomických pracoviskách. Podania na úrad je možné podávať elektronicky alebo telefonicky.

19:01 Ministerstvo vnútra vyzýva ľudí, aby obmedzili návštevy úradov. Klientske centrá totiž zaznamenali nárast návštevnosti. „Apelujeme na občanov SR, že voľno v práci, škôlkach a školách neznamená, že sa majú masovo presúvať na úrady!“ pripomína rezort vnútra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

18:40 Najmenej dvaja európski vysokí armádni velitelia si z konferencie na americkej vojenskej základni v Nemecku odniesli koronavírus. Jedným z nich je poľský generál Jaroslaw Mika, druhým taliansky generál Salvatore Farina.

18:37 V Libanone zomrel 56-ročný muž, ktorý sa nedávno vrátil z Egypta. V Maroku ochoreniu podľahla 89-ročná žena, ktorá bola v Taliansku.

18:29 Webstránka ministerstva zdravotníctva, ktorá mala od rána výpadok, už funguje.

18:25 Ministerstvo školstva ruší na najbližších 14 dní všetky zájazdy, športové akcie aj výmenné pobyty. Rovnako je zakázaný aj príchod zahraničných študentov na Slovensko.

18:17 Všeobecná zdravotná poisťovňa obmedzí na svojich pobočkách kontakt pracovníkov s klientmi. Písomnosti budú môcť poistenci vhadzovať do schránok pri vstupe do budov. Využiť tiež môžu elektronickú pobočku, telefonický kontakt na pobočku alebo infolinku 0850 003 003.

18:12 Domáce cestovné kancelárie pre šírenie koronavírusu pristúpili k zrušeniu zájazdov v apríli do Talianska bez storno poplatkov potvrdila generálna sekretárka Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Jana Varinská.

18:08 Bratislavský kraj zastavil prevádzku denných a týždenných stacionárov. V zariadeniach celoročnej sociálnej služby platí naďalej zákaz návštev. Integrovaná doprava premáva podľa prázdninového grafikonu.

17:36 Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripravujú opatrenia vo vzťahu k zamestnancom a cestujúcim s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu ochorenia koronavírus v železničnej doprave. „Pre cestujúcich bude zabezpečené čistenie a dezinfekcia v priestoroch železničných staníc, predovšetkým povrchov, ktorých sa ľudia dotýkajú (ovládače dverí, kľučky, madlá, opierky na ruky, stolíky a podobne),“ priblížil hovorca ŽSR Michal Lukáč.

17:20 Predseda BSK Juraj Droba na brífingu uviedol, že župa prijíma veľa telefonátov od pacientov, ktorí sa nevedia dovolať svojim lekárom. Droba preto apeloval na lekárov, aby boli počas krízového obdobia zodpovední. Uviedol, že niektorí z nich sa boja nakazenia a vypisujú si PN-ky alebo OČR-ky.

17:08 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba na dnešnom mimoriadnom brífingu informoval, že BSK lekárom zabezpečí rúška aj dezinfekcie, ktoré v ambulanciách chýbajú. Kraj má aktuálne k dispozícii prvé stovky rúšok, ambíciou je však zabezpečiť 20-tisíc rúšok.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

17:01 Ministerstvo práce, sociálnych vecí rodiny SR odporúča zamestnancom, ktorí sa vracajú z oblastí s výskytom ochorenia COVID-19, alebo mohli byť potenciálne v kontakte s osobami, u ktorých je riziko nákazy, oboznámiť sa s aktuálnymi pokynmi a odporúčaniami Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR pred ich návratom do práce. Zároveň je žiaduce, aby o svojom návrate z takejto oblasti informovali aj svojho zamestnávateľa.

16:48 V poradí siedma pacientka s potvrdenou nákazou novým koronavírusom, ktorá je hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM), nemá žiadne závažné zdravotné problémy. Tridsaťštyriročná pacientka nie je z Martina, má bydlisko v Prahe a pred vznikom ochorenia mala byť na lyžovačke v rakúskom Semmeringu. Osoby, ktoré s ňou boli v kontakte, sú v predbežnej karanténe.

16:01 V Dolnom Kubíne zatvorili zimný štadión aj akvapark. Dolnokubínska samospráva tiež zakázala organizovanie akýchkoľvek verejných športových, kultúrnych či spoločenských podujatí. Vyučovanie v materských a základných školách zatiaľ prerušené nebolo.

16:00 Podľa vyjadrenia Slovenskej lekárskej komory (SLK) sa výrazne znížila návštevnosť pacientov v ambulanciách. Manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská uviedla, že tento fakt by mohol vytvoriť väčší priestor na informovanie pacientov zo strany lekárov. Informácie o nedostupnosti lekárov SLK nepotvrdila. Práve naopak, lekári boli vyzvaní, aby si v rámci krízových opatrení počas ordinačných hodín našli viac času na mailovú či telefonickú komunikáciu s pacientmi.

15:37 Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) klubom v súlade s oznámením Ústredného krízového štábu odporúča na dva týždne prerušiť tréningový proces.

15:30 V Poltári oddnes až do odvolania zrušili všetky plánované stretnutia s počtom účastníkov vyšším ako 10. Vo všetkých budovách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta uskutočnia zvýšenú sanitáciu priestorov. V prípade prvého potvrdeného prípadu koronavírusu v Banskobystrickom kraji preruší mesto vyučovanie na všetkých školách vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

15:29 Krízový štáb mesta Lučenec z preventívnych dôvodov nariadil zrušiť všetky filmové a divadelné predstavenia v kine Apollo, podujatia v Synagóge a Radnici, a to až do odvolania.

15:15 V utorok u nás nepribudli nové prípady ochorenia na koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová. „Národné referenčné centrum v súvislosti s koronavírusom dnes nezaznamenalo pozitívny prípad. Aktuálne je 583 vzoriek negatívnych a stále 7 pozitívnych,“ uviedla hovorkyňa rezortu.

15:10 Vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch v rámci prevencie pred šírením koronavírusu podľa hovorcu Jána Bačeka od stredy 11. marca obmedzí činnosť všetkých ambulancií v rámci nemocnice. Všetky plánované vyšetrenia, ktoré je možné odložiť, budú odložené a objednaní pacienti o tom budú informovaní.

Koronavírus Stará Turá
Oznam o presunutí koncertu v Dome kultúry Javorina v Starej Turej v súvislosti s výskytom nového koronavírusu (2019-nCoV) na Slovensku. Foto: SITA/Martin Medňanský

15:01 Podľa informácií portálu vZdravotníctve.sk sú niektorí ambulantní lekári od dnešného rána nedostupní a pacientom nedvíhajú telefóny. S otázkou, či ambulantní lekári počas krízového režimu môžu svojvoľne prerušiť svoju činnosť, sme kontaktovali Slovenskú lekársku komoru (SLK).

14:33 Europoslanci žiadajú viac investícií na výskum koronavírusu, výrobu testovacích súprav, masiek a dýchacích prístrojov na pôde Európskej únie (EÚ).

14:26 Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) posilnilo prevenciu proti šíreniu koronavírusu. Vlaky, letiská aj poštové služby na Slovensku podliehajú pravidelnej zvýšenej dezinfekcii, povedal rezortný šéf Árpád Érsek (Most-Híd) po rokovaní krízového štábu na ministerstve.

14:24 Podľa hovorkyne Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Evy Kliskej je zdravotný stav prvého Slováka s potvrdeným koronavírusom naďalej vážny, ale stabilizovaný. Zvyšní štyria pacienti s koronavírusom, ktorí sú hospitalizovaní na infektologickej klinike na Kramároch, ostávajú v izolácii.

14:06 Materské a základné školy v Senci zostanú zatvorené do konca tohto týždňa.

14:02 Stredné školy v Košickom kraji ostávajú zatvorené do konca týždňa. V rizikovej oblasti strávil jarné prázdniny každý desiaty študent alebo zamestnanec školy.

13:58 Nezodpovednosť Slovákov pri karanténe bude trestaná. Upozornila na to Polícia SR na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:52 Od 10. do 23. marca sa na Slovensku v rámci preventívnych opatrení neuskutoční žiaden hokejový zápas.

13:47 Sociálna poisťovňa zverejnila nový formulár na žiadosť o ošetrovné zo Sociálnej poisťovne. Formulár treba vyplniť a obratom, e-mailom alebo v tlačenej podobe poštou, či vhodením do schránky na pobočke pri vstupe, poslať do pobočky Sociálnej poisťovne.

13:43 Asociácia priemyselných zväzov už v niektorých fabrikách zaznamenala spomalenie výroby v dôsledku chýbajúcich súčiastok, ktoré firmy dovážajú z Talianska.

13:37 Ministerstvo vnútra SR apeluje na občanov, aby nechodili na úrady, pokiaľ to nie je naozaj nevyhnutné. Rezort totiž zaznamenal veľký nárast návštev klientskych centier, do ktorých chodia ľudia s deťmi.

13:27 Facebook zobrazuje lokálne informácie o koronavíruse. Užívateľov smeruje na stránku Ministerstva zdravotníctva SR, tá však od rána nefunguje.

Koronavírus
Stránka Ministerstva zdravotníctva SR od rána nefunguje. Facebook

13:21 Výsledky testu na koronavírus u 86-ročného pacienta, ktorý od nedele leží v Nemocnici Košice – Šaca s vážnymi dýchacími ťažkosťami, boli negatívne, informovala Martina Pavlíková, tlačová horokyňa AGEL SK. Doplnila, že negatívne boli aj výsledky testu aj u jeho príbuzných, ktorí mali pozitívnu cestovateľskú anamnézu.

13:14V súvislosti so zrušením vyučovania na základných, stredných a vysokých školách je od 10. marca zrušená premávka autobusových liniek 131, 184 a školských spojov,“ informoval DPB na svojej internetovej stránke. Linka číslo 31 bude premávať počas pracovných dní v režime školské prázdniny. Zmeny v prevádzke liniek DPB budú platné až do odvolania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:11 V slovenských kostoloch sa najbližšie dva týždne nebudú konať verejné katolícke bohoslužby. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) tak rešpektuje opatrenia v súvislosti s koronavírusom.

13:10 Pri vstupe do ambulancie praktického lekára by mal každý pacient dostať rúško, uviedol včera Peter Pellegrini počas zasadnutia ústredného krízového štábu.

13:03 Koronavírusom sa nakazil aj Karol Habsburský, vnuk posledného rakúskeho cisára, uhorského a českého kráľa Karola I. Informujú o tom rakúske médiá. Od štvrtka sa nachádza v karanténe vo svojom dome v Dolnom Rakúsku. Pôvodne si vraj myslel, že má normálnu chrípku, až kým mu nezavolal jeden priateľ, u ktorého ochorenie potvrdili počas pobytu vo Švajčiarsku.

13:01 Ústredný krízový štáb od pondelka zakázal návštevy vo všetkých nemocniciach na Slovensku.

12:52 Na 20. – 22. marca 2020 naplánované majstrovstvá sveta v letoch na lyžiach v slovinskej Planici zatiaľ nezrušili, šampionát však s určitosťou bude bez účasti verejnosti. Dôvodom je šírenie koronavírusu.

12:41 V americkom Detroite úrady obnovia dodávky vody niekoľkým tisícom neplatičov. Rozhodli sa tak v súvislosti so šírením nového koronavírusu, pričom obyvateľom chcú umožniť dodržiavať hygienu a znížiť tak riziko nákazy. Projekt bude trvať, až kým sa podarí dostať situáciu súvisiacu s vírusom pod kontrolu.

12:39 Prvý prípad koronavírusu v Košiciach potvrdili v pondelok u 26-ročného pacienta – zamestnanca U. S. Steel Košice (USSK), ktorý sa nedávno vrátil z Francúzka. Pacient je v stabilizovanom stave.

12:35 V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach doteraz vyšetrili 77 ľudí s podozrením na koronavírus, hospitalizovaných bolo 20 pacientov a pozitívny je jeden nález u 26-ročného muža. „V tomto momente čakáme na výsledky troch pacientov a mám informáciu o príchode ďalších dvoch, ktorí majú teploty a budeme ich izolovať,“ informoval primár kliniky infektológie a cestovnej medicíny Martin Novotný.

12:06 Stredné školy v Bratislave zostanú zatvorené aj na budúci týždeň. Prímestská doprava prejde na „prázdninový režim“. O ďalších opatreniach v súvislosti s koronavírusom bude BSK informovať popoludní.

11:51 Karanténa sa vzťahuje aj na ďalších príslušníkov spoločnej domácnosti.

11:50 Domáca karanténa sa týka všetkých Slovákov, ktorí sa vrátia z Talianska, Číny, Iránu a Južnej Kórey, teda z krajín, ktoré sú epidémiou najviac zasiahnuté.

11:47 Ministerstvo zdravotníctva na Facebooku upozornilo, že domáca karanténa musí mať jasné pravidlá. Osoba v karanténe nesmie opúšťať byt, chodiť do práce a musí sa vyhýbať sociálnym kontaktom. Za nerešpektovanie pravidiel hrozí pokuta až do výšky 1650 eur.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

11:37 Rakúsko podľa Profil.at zachytilo najmenej 140 osôb s pozitívnym testom na koronavírus.

Koronavírus Rakúsko
Hraničné kontroly cestujúcich na hraniciach s Talianskom. Rakúski zdravotníci sa snažia mať pod kontrolou vstup cez Brennerský priesmyk. Foto: SITA (AP Photo/Kerstin Joensson )

11:32 S rastúcim počtom nakazených na koronavírus trpia aj akciové trhy. Zvyšuje sa neistota investorov a trhy sa prepadávajú.

11:25 Na celom svete sa novým koronavírusom nakazilo už vyše 113-tisíc ľudí a viac ako štyritisíc ochoreniu podľahlo.

11:12 Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) v Trenčíne zrušila prezenčnú výučbu na všetkých svojich fakultách od stredy 11. marca až do 23. marca vrátane.

11:00 Poľsko v rámci preventívnych opatrení ruší všetky masové podujatia. Tamojšie ministerstvo zdravotníctvo v utorok potvrdilo 17 nakazených, uvádza TVN24.

10:57 Česko v utorok ráno potvrdilo 40 prípadov infekcie koronavírusom. ČT24 informuje, že vláda rozhodla o zrušení výuky na základných, stredných a vyšších odborných školách. Zakázala tiež všetky akcie a podujatia s počtom účastníkov prevyšujúcim 100 ľudí.

Koronavírus v Česku
Českí zdravotníci kontrolujú cestujúcich na hraničnom priechode s Nemeckom. Foto: SITA (AP Photo/Petr David Josek)

10:45 Slovensko v pondelok na štrnásť dní zakázalo usporadúvať akékoľvek športové podujatia.

10:40 Bezpečnostná rada štátu v utorok v Českej republike do odvolania zrušila všetky športové, kultúrne a iné hromadné podujatia s účasťou nad 100 osôb. Nariadenie, ktoré ma zamedziť šíreniu koronavírusu, bude platné od 18.00 h.

10:38 Slovenský zväz hádzanej (SZH) zrušil pre koronavírus víkendový turnaj Final 4 Slovenského pohára i všetky súťažné zápasy.

10:36 Energetici sú na prípadné problémy súvisiace so šírením koronavírusu na Slovensku pripravení. Sľubujú bezproblémové dodávky energií.

10:34 Primátor Bratislavy Matúš Vallo po pondelkovom stretnutí so starostami mestských častí informoval o preventívnom zatvorení všetkých základných a materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti bratislavských mestských častí na päť dní, teda do 16. marca.

10:32 Učitelia v bratislavskom Novom Meste budú počas uzatvorenia škôl zadávať úlohy svojim žiakom online. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Rudolf Kusý.

10:30 V nasledujúcich dňoch bude polícia využívať svoju stránku na sociálnej sieti na každodenné šírenie základných informácií a odporúčaní.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:20 Kancelária verejného ochrancu práv dočasne obmedzuje osobný kontakt s verejnosťou. Toto opatrenie platí do odvolania. Pre komunikáciu s kanceláriou je možné využiť e-mail: sekretariat@vop.gov.sk či schránku Ústredného portálu verejnej správy Slovensko.sk: E0005579891. Spojiť sa s kanceláriou je možné aj telefonicky alebo poštou.

10:15 V prípade núdze môžu Slováci v Taliansku nepretržite kontaktovať pohotovostný mobil Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Ríme: +39 3385432071 alebo priamo MZV na čísle +421259785978.

10:13 Slováci, ktorí sa nachádzajú v Taliansku, sa môžu voľne vrátiť domov. Pri návrate na Slovensko sú povinní kontaktovať všeobecného lekára telefonicky a informovať ho o cestovateľskej histórii. Následne budú umiestnení do povinnej 14 dňovej karantény.

10:08 Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) odporúča Slovákom necestovať do Talianska. „S platnosťou od 10. marca 2020 sa celé územie Talianskej republiky vrátane ostrovov vyhlasuje do 3. apríla 2020 za chránenú zónu. Znamená to, že na územie krajiny nemožno vstúpiť ani z nej odísť. Školy sú zatvorené, nesmú sa organizovať verejné športové a iné podujatia, nesmú sa uskutočňovať civilné a náboženské obrady vrátane pohrebov, odstavujú sa lyžiarske zariadenia, telocvične a bazény. Zatvárajú sa múzeá a galérie,“ informuje o situácii v Taliansku MZV.

Karanténa v Taliansku
Karanténa v Taliansku. Foto: SITA (Roberto Monaldo/LaPresse via AP)

10:05 Mesto Zvolen uzavrelo všetky kluby dôchodcov, aby znížili riziko možnej nákazy starších osôb. Opatrenia spojené s hygienou prijal aj mestský úrad a vyzval obyvateľov komunikovať elektronicky. Rozhodol tiež o dočasnom uzatvorení komunitného centra, mestskej plavárne a sauny. Školy zatiaľ ostávajú otvorené.

10:03 Počet obetí epidémie koronavírusu stúpol v pondelok v Taliansku z 366 na 463.

9:54 Zámorské súťaže zatvárajú šatne. V NHL, NBA, MLS a MLB chcú chrániť hráčov pred koronavírusom.

9:45 Sociálna poisťovňa zatvára svoje vysunuté pracoviská v menších mestách. Ako informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, ide o mestá Sereď, Šahy, Štúrovo, Banská Štiavnica, Žarnovica, Medzilaborce, Stropkov, Giraltovce a Moldava nad Bodvou.

9:40 Výletná loď Grand Princess, na ktorej potvrdili 21 prípadov koronavírusu, zakotvila pri americkom pobreží. Po niekoľkých dňoch sa tak 3 500 pasažierov a členov posádky bude môcť vylodiť. Poputujú do karantény alebo nemocníc. Cudzinci sa budú môcť vrátiť do svojich krajín, Kanada a Veľká Británia posielajú lietadlá.

Koronavírus, Grand Princess
Výletná loď Grand Princess konečne zakotvila pri americkom pobreží v Oaklande. Na palube je vyše 3500 ľudí, z ktorých 21 má potvrdené ochorenie Covid-19. Foto: SITA / AP

9:34 Celosvetovo sa doteraz nakazilo 114 457 ľudí. Z nich 4 026 zomrelo a 64 018 sa úplne uzdravilo. Najviac zasiahnutými sú Čína, Taliansko, Južná Kórea a Irán. Viac ako tisíc prípadov hlásia z Francúzska, Španielska a Nemecka.

9:30 Ekonomický šok vyplývajúci z epidémie koronavírusu by mohol pre svetové hospodárstvo znamenať stratu v sume 1 bilión dolárov, uviedla Konferencia Spojených národov pre obchod a rozvoj.

9:27 Senica sa pridáva k mestám, ktoré zatvárajú svoje materské a základné školy, ale Skalica na to momentálne nevidí žiadny dôvod. Mesto Trnava od utorka do konca týždňa zatvorilo svoje jasle, materské a základné školy, k rovnakému kroku pristúpilo aj mesto Hlohovec. Piešťany zatvárajú svoje školy od stredy.

9:23 Stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja nebudú zatvorené dva týždne, iba týždeň, do 13. marca. V pôvodnom oznámení bol preklep, informoval TSK. Kultúrne strediská budú zatvorené až do 23. marca.

9:07 Na základe príkazu ministerky kultúry je od utorka Štátna vedecká knižnicaBanskej Bystrici až do odvolania zatvorená.

9:04 Plénum Európskeho parlamentu sa bude na dnešnom zasadnutí prioritne zaoberať koronavírusom a možnosťami zaistenia spoločnej koordinovanej európskej reakcie.

8:35 Za zatajenie prenosnej choroby hrozí pokuta i trestnoprávna zodpovednosť, upozorňuje právnik Ivan Humeník z advokátskej kancelárie h&h PARTNERS.

8:31 O 11:00 zasadne krízový štáb mesta Žilina.

7:48 Od utorka platí zákaz verejných podujatí a povinné karantény pre všetkých, ktorí sa vrátia z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu.

7:45 Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach, kde leží pacient pozitívny na koronavírus, posilnila služby. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Ivana Vaněková. Nemocnica zrušila praktickú výučbu medikov, zamestnanci majú zákaz prísť do jedálne v pracovnom odeve.

7:40 Dopravný podnik mesta Košice ohlásil svoje opatrenia. Vodiči budú otvárať všetky dvere, netreba stláčať dopytové tlačidlá. Vozidlá budú zastavovať na všetkých zastávkach, takže sa cestujúci nebudú musieť dotýkať ani tlačidiel signálu vodičovi. Ruší sa však doplnkový predaj cestovných lístkov u vodiča, papierové lístky si musia cestujúci kúpiť vopred, resp. SMS správou na čísle 1166.

6:58 Talianska vláda rozšíria mimoriadne opatrenia týkajúce sa koronavírusu na celú krajinu. Tie zahŕňajú obmedzenia cestovania aj zákazy zhromažďovania sa. Premiér Giuseppe Conte nariadil ľuďom, aby ostali doma a o povolenie pre nevyhnutné cestovanie musia požiadať. Cieľom týchto opatrení je podľa neho chrániť najzraniteľnejších. „Už nemáme viac času,“ povedal v televíznom príhovore.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekEva KliskáJán BačekJuraj DrobaMatúš ValloMichal LukáčNancy ZávodskáPeter PellegriniZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie AGELAPZ Asociácia priemyselných zväzovBSK Bratislavský samosprávny krajDPB Dopravný podnik BratislavaDPMK Dopravný podnik mesta KošiceEU Európska úniaEurópsky parlamentFakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové ZámkyKancelária verejného ochrancu právKBS Konferencia biskupov SlovenskaMDV Ministerstvo dopravy a výstavby SRMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMV Ministerstvo vnútra SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRNemocnica Košice - ŠacaSociálna poisťovňaŠtátna vedecká knižnica Banská BystricaSZH Slovenský zväz hádzanejSZĽH Slovenský zväz ľadového hokejaTrenčianska univerzita A. Dubčeka v TrenčíneU.S. Steel KošiceÚDZS Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťouUNB Univerzitná nemocnica BratislavaUNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura KošiceUSSKÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRŽSR Železnice Slovenskej republiky