KDH apeluje na budúceho prezidenta Pellegriniho: Vetujte novelu zákona o zdravotných poisťovniach 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stachura Peter
Poslanec Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) Peter Stachura. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher
Tento článok pre vás načítala AI.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa chystá obrátiť listom na nového prezidenta Petra Pellegriniho s požiadavkou, aby vetoval novelu zákona o zdravotných poisťovniach.

Vládni poslanci si totiž na poslednú chvíľu odsúhlasili „prílepkom“ k novele aj možnosť odvolávania riaditeľa Národného inštitútu pre hodnotu a technológie v zdravotníctve (NIHO) bez udania dôvodu, čím môžu dosadiť svojho nominanta. Podľa KDH bude nezávislosť úradu NIHO narušená politickým vplyvom.

Ušetrených niekoľko sto miliónov eur ročne

„V parlamente sme v priamom prenose svedkami toho, ako vládna koalícia prichádza s narýchlo pripravenými zákonmi a pozmeňovákmi, ktorých jediným cieľom je dostať nevhodných ľudí z dôležitých úradov a funkcií. Obrátime sa preto listom na prezidenta Pellegriniho, aby vetoval novelu tohto zákona,“ vysvetľuje líder KDH Milan Majerský.

Kritiku voči vláde vyjadril aj poslanec KDH Peter Stachura, ktorý považuje za veľmi nešťastné, ak vládna koalícia účelovo mení zákon, aby odvolala Michala Staňáka z funkcie riaditeľa NIHO a z nezávislého úradu chce spraviť úrad podriadený ministerke zdravotníctva Zuzane Dolinkovej.

„Som pobúrený, že vláda si neváži kvalitných ľudí s výsledkami v prospech Slovenska. Pán Staňák ušetril svojou prácou Slovensku niekoľko sto miliónov eur ročne pri dohadovaní cien drahých liekov a vybudoval kvalitný inštitút, ktorý pomáha pacientom na Slovensku,“ uviedol Stachura.

Nezávislá agentúra na hodnotenie zdravotníckych technológií

KDH zdôrazňuje, že NIHO bol vytvorený ako nezávislá agentúra na hodnotenie zdravotníckych technológií, vrátane nových drahých liekov. Slovensko takúto agentúru dlhodobo nemalo, hoci je to štandardom v zahraničí. Podľa novely zákona by v NIHO malo dôjsť k viacerým nelogickým zmenám, vrátane povinnosti hodnotiť všetky zdravotnícke technológie bez ohľadu na ich dopad na rozpočet.

„Na toto nie sú kapacity ani rozpočet NIHO pripravené. A zásadne nesúhlasíme ani s tým, aby bol riaditeľ odvolávaný ministrom bez udania dôvodu spolu s ďalšími podmienkami, ktoré umožňujú, aby sa riaditeľom stal kandidát, ktorý prijímal plnenia od farmaceutických firiem,“ uzatvára poslanec KDH František Majerský.

KDH verí, že prezident Pellegrini ich výzvu vypočuje a uvedenú novelu zákona vetuje, aby sa zachovala nezávislosť NIHO a nepripustil sa politický vplyv na jeho fungovanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan MajerskýPeter PellegriniZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieNIHO Národný inštitút pre hodnotu za peniaze