- aktualizované 29. septembra, 19:45
Ak v súčasnosti niekto hovorí, že stratifikácia nemocníc vyrieši konečne problém zdravotníctva, tak podľa predsedu SNS Andreja Danka vznikajú ďalšie otázky. „Aký je vzťah štátnych a súkromných nemocníc,“ pýta sa Danko.
Premrhané roky
„Uvedomujem si, že nie v každej menšej obci môže byť reálne pôrodnica. Som zásadne proti rušeniu štátnych nemocníc. Som proti, aby sme ustupovali súkromnému sektoru. Skôr som čakal, že pani ministerka (Andrea Kalavská – pozn. redakcie) príde a povie, ako sa dá rýchlo postaviť nemocnica, ktorá sa nám rozpadáva na Kramároch,“ dodal v tlačovej správe predseda SNS.
Problémom zdravotníctva je podľa Danka aj vysoká cena liekov a to, že nemáme systémový nákup liekov, či štruktúru.
Postup stratifikácie do parlamentu vítajú pacienti i štátne nemocnice
„SNS nebola zodpovedná za zdravotníctvo a strana nedovolí rušenie nemocníc. Je mi veľmi ľúto, že sa takýmto spôsobom premrhali štyri roky v zdravotníctve,“ dodáva predseda SNS.
„Ak sa za štyri roky nič v zdravotníctve neurobilo, ak sa nemocnice pre ľudí nestavajú, ak nie je jasná sieť štátnych nemocníc, tak celá reforma pod názvom stratifikácia nemocníc je s prepáčením taký „odrb“ na občanov Slovenska. Hovorilo sa vraj, že sa nedostavaná nemocnica búra. Mám ale pocit, že sa ešte poriadne s búracími prácami ani nezačalo. Je potrebné riešiť výstavbu a opravy nemocníc. Mám za sebou ťažkú operáciu a viem, čo je to ležať v neistote. Práve preto sme navrhli zákon, ktorý pomôže rýchlejšie opravovať nemocnice a internáty,“ vyhlásil k reforme zdravotníctva Andrej Danko.
Nepochopenie témy
Ministerstvo zdravotníctva považuje Dankove stanovisko za nepochopenie témy stratifikácie.
„Ministerstvo odmieta dnešné tvrdenia SNS, že prelomová reforma zdravotníctva stratifikácia alebo zdravá zmena prinesie rušenie nemocníc. V tomto prípade ide o hrubé nepochopenie materiálu. Ministerstvo zdravotníctva je otvorené konštruktívnemu dialógu a v prípade záujmu je ochotné materiál zástupcom strany SNS opätovne vysvetliť. Zatiaľ čo strana SNS dáva návrhy riešení, ministerstvo zdravotníctva už zrealizovalo množstvo konkrétnych krokov, ktoré posúvajú zdravotníctvo vpred. Historicky najvyššie investície do nemocníc, nové inovatívne lieky pre pacientov, ktoré vstúpili od roku 2018 do systému, pričom stále si držíme cenotvorbu na úrovni troch najnižších cien v rámci celej EÚ, obnova tretiny postelí pre pacientov v nemocniciach po mnohých rokoch či lepšie podmienky na prácu lekárov, sestier a iných zdravotníckych pracovníkov a omnoho viac,“ uviedla agentúru SITA hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Dofinancovanie zdravotníctva sumou 150 miliónov eur je nereálne, tvrdí minister Kamenický
Rezort pripomína, že pracuje na konkrétnych opatreniach. „Ministerstvo pracuje na konkrétnych a systematických krokoch, ktoré postupne zlepšujú stav slovenského zdravotníctva. Posunutie prelomovej reformy stratifikácie, alebo ako sme ju nazvali Zdravej zmeny, vládnym kabinetom do parlamentu je historickým míľnikom, nesmierne potrebným pre segment, ktorý s víziou do roku 2030 prinesie pacientom kvalitnú a adresnú zdravotnú starostlivosť. Znamená to aj viac zachránených životov a pre personál v zdravotníctve kvalitné a dôstojné podmienky na ich prácu. Reforma prinesie transparentné a jasné podmienky pre nemocnice. Ministerstvo zdravotníctva zároveň pracuje na „Bielej knihe“, v ktorej už čoskoro jasne ukáže, že pre lepšie zdravotníctvo zrealizovalo množstvo konkrétnych krokov, ktoré postupne zlepšujú systém,“ uzavrela hovorkyňa.
Každý, kto nepodporí stratifikáciu nemocníc, by mal podľa Kalavskej vysvetliť svoje dôvody
Novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorá obsahuje aj reformu nemocníc, odsúhlasili ministri na piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády. Cieľom novely je podľa rezortu zdravotníctva najmä zlepšenie kvality a podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov, pri zachovaní potrebnej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Najväčšia reforma slovenského zdravotníctva tak smeruje do parlamentu.