59 laboratórií po celom svete drží najsmrteľnejšie patogény. Iba štvrtina z nich má vysoké skóre v oblasti bezpečnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, vakcína, laboratórium očkovanie
Foto: SITA/AP

Teória o úniku koronavírusu z čínskeho laboratória vo Wu-chane, ktorá doteraz nebola na 100 percent vyvrátená, spôsobila okrem iného aj to, že sa vedci začali zaoberať bezpečnosťou v dôležitých svetových laboratóriách.

Virologický ústav vo Wu-chane je jedným z 59 maximálne zabezpečených laboratórií s úrovňou biologickej bezpečnosti štyri (označenie BSL4), ktoré sú už v prevádzke, vo výstavbe alebo naplánované.

Tieto laboratóriá vo svojich priestoroch uchovávajú najnebezpečnejšie patogény na planéte. Patria k nim tie, ktoré môžu spôsobiť vážne ochorenia a pre ktoré ešte neexistuje žiadna liečba, ani vakcíny.

Laboratóriá BSL4

Najväčšia koncentrácia laboratórií BSL4 sa nachádza v Európe, je ich tu až 25. V severnej Amerike ich je 14 a v Ázii 13. Austrália má štyri a na africkom kontinente sú tri. Až tri štvrtiny zo všetkých sú priamo v mestách či v ich blízkosti.

To je aj prípad inštitútu vo Wu-chane, ktorý má 3 000 m², čo z neho robí najväčšie laboratórium BSL4 na svete. Väčšina laboratórií je však výrazne menších. Približne polovica má dokonca rozlohu menšiu ako 200 m², čo predstavuje polovicu basketbalového ihriska.

Asi 60 percent laboratórií BSL4 majú na starosti vládne inštitúcie verejného zdravotníctva. Dvadsať percent spravujú univerzity a 20 percent agentúry biologickej bezpečnosti (z ang. Biodefense), ako uvádza portál IFL Science.

Tieto laboratóriá sa využívajú prevažne s cieľom zlepšenia diagnostiky vysoko smrteľných a vysoko prenosných patogénov. Používajú sa na výskum vírusov, ale aj na vývoj nových liekov, vakcín a diagnostických testov.

Bezpečnosť a ochrana

Nie všetky laboratóriá BSL4 však majú dobré skóre v oblasti bezpečnosti a ochrany. Takzvaný Global Health Security Index hodnotí, aké opatrenia jednotlivé krajiny majú, aké legislatívne predpisy, ale aj aký je dohľad v oblasti biologickej bezpečnosti.

Podľa tohto hodnotenia získala iba asi štvrtina krajín s laboratóriami BSL4 vysoké skóre. Ďalším ukazovateľom bezpečnosti v laboratóriách je aj členstvo v medzinárodnom združení expertov z oblasti biologickej bezpečnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Členmi tohto fóra je však iba 40 percent krajín, ktoré majú vybudované laboratóriá BSL4. Konkrétne sú to Austrália, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Singapur, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo a USA.

Dvojaké použitie

Výskumy a experimenty v týchto laboratóriách tiež môžu byť „dvojaké“. To znamená, že sa môžu uskutočňovať s cieľom vedeckého pokroku v rámci mierových aktivít, mohli by sa však aj zneužiť ako biologické zbrane.

Preto sa v rámci bezpečnosti laboratórií BSL4 hodnotí aj to, či krajina, v ktorej sa daný inštitút nachádza, nejakým spôsobom dohliada na takéto „dvojaké“ experimenty. Austrália, Kanada a USA majú na vnútroštátnej úrovni zavedený prísny dohľad.

Nemecko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo majú určitú formu dohľadu, v rámci ktorej napríklad finančné orgány požadujú, aby príjemcovia štátnych grantov prehodnotili svoj výskum z hľadiska dôsledkov dvojitého použitia.

Volanie po kontrole

Veľká časť vedeckého výskumu koronavírusov sa však uskutočňuje v krajinách bez takejto formy dozoru. V súvislosti s pandémiou sa navyše očakáva, že aj ďalšie krajiny budú chcieť vybudovať laboratóriá BSL4 na svojom území.

V rámci nich by chceli jednak presnejšie pochopiť ako funguje prenos vírusov zo zvierat na ľudí, ale sa tiež pripraviť na epidémie, ktoré môžu v budúcnosti prísť.

Z týchto dôvodov, ako aj pre teóriu o uniknutom koronavíruse z Virologického inštitútu vo Wu-chane, autori pôvodného článku upozorňujú na potrebu väčšej kontroly laboratórií typu BSL4.

„Dobrá veda a inteligentná politika môžu riziká udržať na uzde a umožniť ľudstvu využívať výhody výskumu,“ uviedli Filippa LentzosováKing’s College London a Gregory Koblentz z George Mason University na záver svojho príspevku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Filippa LentzosováGregory Koblentz
Firmy a inštitúcie George Mason UniversityKing's College London