Záujem o flexibilné úväzky medzi zamestnancami stúpa, ich ponuka však v priebehu minulého roka vzrástla iba u štvrtiny firiem. Slovensko je však v tejto oblasti dlhodobo pozadu oproti iným krajinám EÚ. Na túto formu spolupráce oslovuje svojich zamestnancov, ktorí sú aktuálne na rodičovskej dovolenke, takmer 40 percent zamestnávateľov. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu personálnej agentúry Grafton.
Viac ako jedna tretina spoločností (38 %) využíva skrátené alebo čiastočné pracovné úväzky len výnimočne, menej často ich využíva štvrtina (26%) firiem. 30 percent túto formu zamestnávania vôbec nevyužíva.
„Záujem o skrátené úväzky zo strany zamestnancov je čoraz väčší, zamestnávatelia však na tieto ich potreby reagujú len pomaly. V priebehu roku 2021 vzrástlo využívanie skrátených či čiastočných pracovných úväzkov iba u 28 % firiem,“ hovorí Branislav Jančuška, manažér personálnej agentúry Grafton. Z jeho pohľadu tak firmy tento nástroj v boji proti nedostatku uchádzačov o prácu nevyužívajú dostatočne. Slovensko v ponuke takýchto úväzkov zostáva v porovnaní nielen s krajinami Európskej únie dlhodobo pozadu, po výhodách skrátených úväzkov často a veľmi často totiž siaha len 6 % zamestnávateľov. 66 percent zamestnávateľov mieru využívania flexibilných úväzkov v porovnaní s uplynulým rokom nezmenilo, pričom u 6 % dokonca klesla.
„Napríklad zdieľané miesta využíva podľa nášho prieskumu iba 2 % opýtaných podnikov. Práve tento koncept pritom dokáže vyjsť v ústrety zamestnancom požadujúcim skrátenú pracovnú dobu v situáciách, keď zamestnávateľ nemôže vytvoriť pracovné miesta so skráteným úväzkom,“ vysvetľuje B. Jančuška.
![Uvazky_grafton_2.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2022/05/uvazky_grafton_2-scaled-1-676x424.jpg)
Pomoc preťaženým zamestnancom
Najčastejšie využívajú zamestnávatelia čiastočné alebo skrátené úväzky na podporu preťažených zamestnancov alebo na preklenutie času, kedy sa nedarí nájsť zamestnancov na plný pracovný úväzok (zhodne 33 %). O percento menej firiem ich využíva na dosiahnutie lepšej flexibility na pracovisku. Pre celý rad spoločností potom tieto úväzky predstavujú možnosť pokryť dočasné potreby a momentálne sezónne výkyvy (23 %), či obdobia, kedy nechcú alebo nemôžu najať zamestnancov na plný pracovný úväzok (20 %).
„Flexibilné pracovné úväzky môžu firmám priniesť mnoho ďalších výhod, ako napríklad lepší prístup k špecializovaným zručnostiam a odborným znalostiam, zvýšenie diverzity na pracovisku alebo lepšie odovzdávanie a zdieľanie pracovných skúseností,“ dodáva Branislav Jančuška.
Spolupráca s kolegami na rodičovskej či na dôchodku
Na skrátené a čiastočné úväzky oslovujú firmy najradšej ľudí, ktorých už poznajú alebo s nimi majú nejakú skúsenosť. Najčastejšie sú to zamestnanci spoločnosti, ktorí sú aktuálne na rodičovskej dovolenke. S nimi spolupracuje až 39 percent firiem. 22 % spoločností spolupracuje so svojimi bývalými zamestnancami v dôchodkovom veku. V prípade pracujúcich dôchodcov využívajú kapacity svojich bývalých zamestnancov až sedemkrát viac ako v prípade osôb v dôchodkovom veku z iných zdrojov.
Naopak v prípade využívania skrátených či čiastočných pracovných úväzkov pri zamestnávaní študentov nie je také podstatné, z akého okruhu kontaktov študent prichádza. 34 % firiem zamestnáva na flexibilné úväzky študentov z najbližšieho okolia svojich existujúcich zamestnancov a 39 % spoločností takto zamestnáva študentov z akýchkoľvek zdrojov. „Pravdepodobným dôvodom môže byť fakt, že u rodičov či pracujúcich dôchodcov zamestnávatelia chcú a môžu vo väčšej miere využiť konkrétne pracovné skúsenosti, znalosť firemnej kultúry a prepojenie s firmou, čo u študentov nie je relevantné,“ uzatvára odborník Graftonu.
![Uvazky_grafton_3.jpg](https://cdn.sita.sk/sites/32/2022/05/uvazky_grafton_3-scaled-1-676x411.jpg)
O prieskume
Prieskum bol zrealizovaný od januára do marca 2022 a zapojili sa do neho respondenti zo 163 spoločností. Zber dát prebiehal formou online dotazníkového prieskumu medzi klientmi Gi Group/Grafton Recruitment, prostredníctvom siete LinkedIn, ako aj ako aj medzi HR profesionálmi pôsobiacimi vo firemnej sfére naprieč celou SR. Prieskum neobsahuje dáta štátnej a verejnej správy a neziskového sektora, rovnako tiež nepredikuje aktuálnu realitu a situáciu na personálnom trhu vo vzťahu ku konfliktu na Ukrajine, rovnako tak nezohľadňuje jeho ďalší dopad na celú oblasť HR.
Informačný servis