Slosiarik: Výsledok Hlasu ovplyvnila absencia Pellegriniho aj ideový posun k Smeru (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EUROVOĽBY: Volebná noc Kancelárie EP
Sociológ Martin Slosiarik (vpravo) počas volebnej noci Kancelárie Európskeho parlamentu v rámci volieb do Európskeho parlamentu 2024. Bratislava, 9. jún 2024. Foto: SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Jedným z dôvodov horšieho výsledku strany Hlas-SD vo voľbách do Európskeho parlamentu je absencia bývalého predsedu Petra Pellegriniho.

Viac o téme: Voľby do Európskeho parlamentu 2024

Pre agentúru SITA to skonštatoval sociológ Martin Slosiarik s tým, že v prípade Hlasu jeho voliči najčastejšie hovorili, že v parlamentných voľbách stranu volili práve pre jej lídra. Druhým faktorom podľa Slosiarika môže byť ideový posun strany bližšie k strane Smer-SD.

„Možno aj samotní voliči nevnímali taký rozdiel medzi Smerom a Hlasom,“ povedal Slosiarik. Pripomenul pritom, že Smer už v minulosti dokázal prebrať časť voličov svojich koaličných partnerov.

„A ukazuje sa to tak pri Hlase ako aj pri SNS. Čiže nový predseda Hlasu-SD (Matúš Šutaj Eštok, pozn. SITA) bude mať pred sebou veľmi ťažnú úlohu stabilizovať ten elektorát a ponúknuť im niečo, čím sa možno môžu od toho Smeru odlíšiť,“ dodal Slosiarik. Strana Hlas-SD získala vo voľbách do Európskeho parlamentu 7,18 percenta hlasov a zabezpečila si tak jedno poslanecké kreslo. To obsadí Branislav Ondruš.

>>> Online (minúta po minúte): Eurovoľby 2024 na Slovensku

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušMartin SlosiarikMatúš Šutaj EštokPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentHlas-SDSMER-SDSNS Slovenská národná strana