Vypustenie Kachovskej priehrady v dôsledku ruského útoku by mohlo zvýšiť trend dezertifikácie na juhu Ukrajiny. Ako referuje web life.pravda.com.ua, povedal to predstaviteľ ministerstva obrany Vladyslav Dudar, podľa ktorého odvodňovanie územia v budúcnosti ovplyvní potravinový systém.
Negatívny vplyv na ekológiu
Priemerný ročný úhrn zrážok v Chersonskej oblasti je podľa neho 400 milimetrov, čo prekračuje ukazovatele charakteristické pre púšte, najmä v Španielsku, kde ročne spadne v priemere 200 milimetrov zrážok. Nedostatok trvalo udržateľného zásobovania vodou, ktoré zabezpečovala nádrž, však negatívne ovplyvní ekológiu na juhu Ukrajiny, vraví Dudar.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
„Existujú negatívne predpovede, ktoré naznačujú zvýšenie procesu dezertifikácie Chersonskej oblasti. Väčšina expertov však nie je naklonená tomu, že sa z nej stane púšť, pretože zrážok je v regióne dosť,“ poznamenal Dudar.
Konali na rozkaz
Zničenie Kachovskej priehrady na rieke Dnipro zo 6. júna predstavuje jednu z najväčších priemyselných a ekologických katastrof v Európe za niekoľko desaťročí. Voda z priehrady vyhnala ľudí z domovov, ohrozila dodávky elektriny a spôsobila environmentálnu katastrofu.
V čase zničenia Kachovskej priehrady ovládali vodnú elektráreň Kachovka príslušníci ruskej armády. Zachytené telefonické rozhovory medzi vojakmi ruskej 205. brigády okupujúcimi priehradu a ich veliteľmi naznačujú, že armáda sa v tú noc, keď bola priehrada zničená, pripravovala konať „na rozkaz“.