BRATISLAVA 14. mája (WBN/PR) – V dobrej kaviarni vám ku espressu automaticky ponúknu aj pohár vody. Nie náhodou. Voda má v kávovom rituáli svoje miesto.
Voda neodmysliteľne patrí ku káve. Ich spojenie začína pri pestovaní na plantážach, pokračuje cez spracovanie a následne končí pri príprave a servírovaní. Práve pri servírovaní a pití má veľmi dôležitú úlohu. Na Slovensku ku káve prinesú najčastejšie pohár s vodou z vodovodu. Tá však kvôli obsahu chlóru pôžitky z kávy príliš nepomôže.
S kávou robí divy
Podávanie vody ku káve má totiž svoj význam. Čistí chuťové poháriky, a tým posilňuje pôžitok z kávy. Napiť by sme sa preto mali pred prvým dúškom. „Úlohou vody je ale predovšetkým neutralizácia chuťových pohárikov pred samotným pitím, aby sme si mohli naplno vychutnať zážitok z kávy,“ vysvetľuje Stanislav Cibuľa, odborný garant Škola kávy SK a barista. Káva telo mierne odvodňuje, preto by sa voda mala piť aj medzi jednotlivými dúškami.
Sladká, horkastá, ako karamel, či rozpustené maslo – tieto príchute kávy môžete cítiť na jazyku. Aby ste si ich naplno užili, nesmie ich preto prebíjať iná chuť, napríklad chlóru. Vodní someliéri, „profesionálni ochutnávači vody“, sa zhodujú, že každá voda má svoju chuť. Dokonca ju majú aj jednotlivé minerály, ktoré sa vo vode nachádzajú. Sodík má slanú, vápnik horko kyslú, horčík jemne horkú a draslík slano kyslú. Pomer minerálov vo vode tak hrá významnú úlohu pri jej výslednej chuti.
Nepokazte si zážitok
Kohútiková voda obsahuje minimum minerálov, a hlavne chlór, ktorý sa používa na dezinfekciu, chuť kávy zásadne zmení. Vhodné na pitie ku káve sú stredne mineralizované minerálky s vyváženým pomerom minerálov a stálou chuťou. „Odporúčam neperlivú minerálnu vodu Mattoni, ktorá má nielen vyváženú a jemne iskrivú chuť, ktorá zvýrazní pôžitok z kávy, ale aj vyvážený obsah minerálnych látok, vďaka ktorým je ideálna ku každodennému pitiu,“ dodáva Stanislav Cibuľa.