Remišová vyhodením nejakých „škatúl” z vládnej siete ohrozila bezpečnosť komunikácie medzi ministerstvami, tvrdí Raši a preberá kontrolu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas SD)
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 3. apríla 2024, 15:14

Vláda obnovila bezpečnostný dohľad nad vládnou sieťou GOVNET. Kabinet tak urobil po tom, ako na svojom stredajšom zasadnutí zobral na vedomie informáciu o pretrvávajúcich bezpečnostných problémoch súvisiacich s vládnou sieťou. Ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi preto uložil nad ňou od 4. apríla tohto roku obnoviť bezpečnostný dohľad.

Zároveň vláda odporučila vedúcemu Úradu vlády SR, generálnemu riaditeľovi NASES a ministrovi investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie zabezpečiť bezpečnostné previerky osôb podieľajúcich sa na správe vládnej siete GOVNET.

Remišová odstránila „škatule”

Vládna sieť GOVNET má na starosti okrem iného aj utajovanú komunikáciu medzi ministerstvami a orgánmi verejnej moci na ochranu bezpečnosti štátu. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) po rokovaní vlády pripomenul, že bývalá ministerka informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) dala odstrániť podľa nej nejaké „škatule” z tejto vládnej siete.

„Upozorňovali sme ju, že odstraňuje niečo, čo chráni bezpečnosť vládnej komunikačnej siete GOVNET. Takzvané Remišovej škatule boli v skutočnosti bezpečnostné sondy, ktoré mali chrániť vládnu sieť,” uviedol minister. Týmto podľa neho ohrozila jej bezpečnosť a počas predošlých troch vlád sa odstránenie bezpečnostných sond prejavilo v útokoch aj v možných únikoch informácií, ktoré majú byť chránené pred tretími osobami.

Vymyslené trestné oznámenie

Raši kritizoval Remišovú za uvedený problém napriek tomu, že na poste ministerky skončila ešte vlani v máji a on je v tejto funkcii už viac ako päť mesiacov. Minister povedal, že bezpečnostné sondy dala odstrániť podľa neho na základe vymysleného trestného oznámenia, ktoré podala. Za obzvlášť závažné označil to, že vtedajší premiéri nekonali napriek tomu, že o ohrození vládnej siete boli informovaní.

„Hneď po nástupe novej vlády sa začalo pracovať na tom, aby sa vládna sieť znova ochránila. V súčasnosti zvýšenie ochrany na pôvodnú úroveň prebieha na dennodennej báze,” poznamenal Raši.

Podľa ministra informatizácie na tom robia aj Vojenské spravodajstvo aj Národná agentúra pre sieťové elektronické služby (NASES). Ako podotkol, vyšetrovanie na základe spomínaného trestného oznámenia bolo prerušené a teraz robia všetko pre to, aby bola vládna sieť vrátená na pôvodnú úroveň.

„Na základe vyhodnotení všetkých informácií, ktoré sú vo verejnom alebo utajenom režime, sa zváži pokračovanie riešenia tejto demontáže bezpečnosti štátu orgánmi činnými v trestnom konaní,” dodal minister.

Bol vykonaný bezpečnostný audit

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová následne zareagovala tým, že po nástupe do vlády v marci 2020 dali urobiť komplexný bezpečnostný audit siete GOVNET a Ústredného portálu verejnej správy (ÚPVS), ktorý podľa nej ukázal výsledky „šafárenia” Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho v informatizácii v minulosti.

„Bezpečnostný audit ukázal, že počas Rašiho a Pellegriniho vedenia informatizácie GOVNET nespĺňal bezpečnostné štandardy ani na 35 %. Chýbala dokumentácia, nefungovalo riadenie incidentov, kľúčoví ľudia, ako napríklad šéf NASES nemali bezpečnostné previerky, čo je nemysliteľné,” upozornila Remišová. Pripomenula, že za ich vlády zaviedli zásadné opatrenia na zlepšenie bezpečnosti siete a v roku 2022 bezpečnostný audit nezávislým auditorom zopakovali.

O 50 percent vyššia úroveň zabezpečenia

„Úroveň zabezpečenia siete GOVNET sa nám po dvoch rokoch podarilo zvýšiť až o 50 %. To isté platí o ÚPVS, kde sme bezpečnosť zvýšili z 35 % na 86 %,” priblížila.

Pellegrini a Raši boli postupne od marca 2016 do marca 2020 po dva roky vicepremiérmi pre investície a informatizáciu ešte za Smer.

„Ak teda dnes Kaliňák a Raši hovoria o nejakom zvyšovaní bezpečnosti GOVNET-u, vieme, čo môžeme čakať – opäť len kšefty, zneužívanie právomocí, porušovanie zákona a ohrozenie bezpečnosti štátu,” myslí si Remišová. To, že Kaliňák a Raši chcú niečo spoločne urobiť pre bezpečnosť štátu, podľa poslankyne vyzerá skôr ako nepodarený vtip.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard RašiRobert KaliňákVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRMO Ministerstvo obrany SRNASES Národná agentúra pre sieťové a elektronické službyÚstredný portál verejnej správyZa ľudí