Špičkový vedec po návrate na Slovensko skončil na úrade práce, SaS sa chce obrátiť na Brusel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 1. február (WebNoviny.sk) – Vedec Róbert Bidulský, ktorý sa po pôsobení v Taliansku vrátil späť na Slovensko, je momentálne na úrade práce.

Top vedec na úrade práce

„Slovensko čelí odlivu mozgov do zahraničia a je to jeden z najvážnejších problémov, ktorému čelíme. Najväčší únik evidujeme medzi absolventmi medicíny a techniky. Okolo 14 percent absolventov odíde za hranice po skončení vysokej školy a len za jeden rok takto odíde 44,8 milióna eur z verejných zdrojov investovaných do vzdelávania. OECD aj Európska komisia chce, aby sme tento problém riešili,“ povedala na tlačovej besede poslankyňa SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.

„Obrátili sa na mňa špičkoví vedci, ktorí dosiahli svetové úspechy vo vede a výskume a rozpovedali šialený príbeh, ako po príchode na Slovensko z Talianska skončil top vedec na úrade práce. Celý jeho pobyt bol pritom finančne krytý z eurofondov,“ pokračovala poslankyňa.

Podľa jej slov na začiatku Technická univerzita Košice (TUKE) reagovala na výzvu ministerstva školstva a v rámci projektu, ktorý jej bol odsúhlasený, dostala takmer 700 000 eur. Podľa podmienok projektu mal mať Bidulský zmluvu s TUKE do roku 2021.

Slovensku hrozia pokuty

Keďže spoluprácu ukončili, neboli splnené ani podmienky projektu, bez ktorých sa na projekt nemôžu čerpať eurofondy. Podľa Nicholsonovej hrozia univerzite aj Slovensku pokuty a medzinárodná hanba. „Ak sa vedenie Technickej univerzity nespamätá, obrátime sa na Európsku komisiu,“ vyzýva poslankyňa.

Dekanka Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE neuviedla vedcovi ani dôvod ukončenia spolupráce. „Bolo to bez diskusie. Dekanka povedala, že zo zákona dôvody oznámiť nemusí,“ ozrejmil Bidulský s tým, že na Slovensko sa vrátil, lebo chcel zvýšiť kvalitu vedy na Slovensku.

„Dovoľujem si Vám oznámiť, že platné ustanovenia Zákona o ochrane osobných údajov a Občianskeho zákonníka nám neumožňujú podávať personálne, mzdové a akékoľvek iné osobné informácie o fyzických osobách bez písomného súhlasu týchto osôb,“ píše sa v stanovisku dekanky Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE Ivety Vaskovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia Ďuriš Nicholsonová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojSaS Sloboda a Solidarita