Raši ruší 50-miliónovú výzvu na rekonštrukciu škôl, vymenil aj riaditeľa spoločnosti Slovensko IT (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zľava: Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši a štátny tajomník MIRRI SR pre oblasť regionálneho rozvoja Michal Kaliňák počas tlačového brífingu na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. decembra, 13:27

 Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) ruší 50-miliónovú výzvu na rekonštrukciu škôl. Podľa ministra Richarda Rašiho (Hlas-SD) k tomuto kroku museli pristúpiť z dôvodu zlyhania jeho predchodkyne Veroniky Remišovej (Za ľudí). Eurofondová výzva bola podľa neho zle nastavená. Rezort ju teraz nahradí novou výzvou v navýšenom objeme 150 miliónov eur.

Fungovanie projektu Slovensko IT

„Keby sa pokračovalo v prvej výzve, muselo by sa viac ako 80 percent projektov hodiť do koša. Všetci budú môcť svoje projekty použiť na druhú výzvu, ktorú pripravujeme spolu s regiónmi a veríme, že súťaž bude nielen férová, ale bude aj väčšia šanca byť úspešný,“ povedal Raši.

Šéf rezortu investícií kritizuje, že bývalé vedenie ministerstva pripravilo výzvu „od zeleného stola“ bez konzultácie s potenciálnymi prijímateľmi a samosprávami.

Poukázal na to, že vo výzve bolo vyčlenených 50 miliónov eur, no už v prvom kole výzvy prišlo 278 dopytov v hodnote 237 miliónov eur. Hoci už po prvom kole bolo jasné, že nie je možné vyhovieť všetkým žiadateľom, bývalé vedenie rezortu automaticky vyhlásilo aj druhé kolo, kde prišlo ďalších 94 žiadostí v hodnote ďalších 71,8 miliónov eur.

„Táto výzva tiež nemala zadefinované finančné limity, nebola napríklad nastavená minimálna ani maximálna výška nenávratného finančného príspevku, takže obce na rekonštrukciu škôl žiadali od 19 000 eur až po viac ako šesť miliónov,“ upozornil Raši.

Rekonštrukcia a modernizácia základných škôl

Ako ďalej pokračoval, vyššie územné celky dostali možnosť priorizovať svoje projekty a kým sedem krajov sa k hodnoteniu postavilo zodpovedne, Prešovský samosprávny kraj všetkým projektom na svojom území pridelil plný počet bodov bez zdôvodnenia, čím svoje projekty neférovo zvýhodnil voči projektom z ostatných regiónov. Začiatkom roka 2024 vyhlási MIRRI výzvu na rekonštrukciu a modernizáciu základných škôl v objeme 150 miliónov eur.

„Výzva bude mať jasné pravidlá a podmienky na základe požiadaviek regiónov a čo je najdôležitejšie, o výbere projektov nebude rozhodovať ministerstvo, ale priamo Rady partnerstiev a Kooperačné rady partnerstiev v regiónoch,“ dodal Raši.

Minister Raši tiež kritizoval fungovanie projektu Slovensko IT, ktorý označil za čiernu dieru. „Tento projekt, keď začínal, mal presne dvoch podporovateľov – pani Remišovú a pána Matoviča. Je to projekt, ktorý bol od začiatku nepripravený,“ hovorí Raši. Upozornil na to, že výsledkom projektu je 27 zistení Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré budú zverejnené v najbližších dňoch.

Nový generálny riaditeľ

 Štátna spoločnosť Slovensko IT má tiež nového generálneho riaditeľa Tomáša Olexu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) zmeny na čele firmy aj v dozornej rade zdôvodnilo zatiaľ nezverejnenými výsledkami kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o fungovaní akciovky.

Záver Najvyššieho kontrolného úradu hovorí o tom, že keď sa má štát pustiť do nejakého projektu, s ktorým skúseností nemá, tak si ho má pripraviť, lebo to potom dopadne ako Slovensko IT,“ povedal v stredu Raši.

Podľa neho Slovensko IT od začiatku sprevádzali problémy a výsledkom je 27 zistení NKÚ, ktorý začal kontrolu ešte počas minulej vlády. „Z nálezu NKÚ vyplýva, spoločnosť sa ukázala ako neefektívny štátny podnik, ktorý by v štátnej sfére neuspel. Zistenia fungovania štátnej výkladnej skrine pani Remišovej sa týkali zlého manažovania spoločnosti, problémov so zverejňovaním zmlúv, porušovania zákona o finančnej kontrole, ale napríklad aj neodvádzania poistného,“ vymenoval minister.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Slovensko IT podľa NKÚ nemala podnikateľský plán a až do septembra 2022 neodvádzala povinné poistné z manažérskych zmlúv – celková suma neodvedeného poistného do sociálnej a zdravotnej poisťovne dosiahla takmer 81-tisíc eur.

Spoločnosť za to nedostala žiadnu pokutu. Hoci bola spoločnosť v prvých dvoch rokoch stratová, predstavenstvo a valné zhromaždenie neprijali žiadne opatrenia na optimalizáciu nákladov. Pochybila aj pri nakladaní s financiami v rezervnom a kapitálovom fonde.

Kontrola na zhodnotenie finančnej situácie

„Všetky investičné stimuly v podobe kapitálového fondu, kde ministerstvo investícií ako jediný akcionár pozvoľne investovalo 3 milióny eur, sa následne využili na mzdy, čim došlo k neefektívnemu nakladaniu so zdrojmi zo štátneho rozpočtu,“ doplnil rezortný štátny tajomník pre informatizáciu Ivan Ivančin.

NKÚ v Slovensko IT od augusta do novembra 2023 vykonal kontrolu na zhodnotenie finančnej situácie, činnosti manažmentu kontroly, preverenie riadenia a úspešnosti projektov a analýzu výnosov a nákladov. Spoločnosť mala poskytovať IT služby na základe zmlúv a objednávok najmä pre MIRRI, ale aj pre Národnú agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO).

„Prvá zmluva bola podpísaná až osem mesiacov po založení spoločnosti. Štát tak osem mesiacov platil prevádzku spoločnosti bez toho, aby jej dal zákazku,“ upozornil Raši.

Čerešnička na torte

Spoločnosť mala takmer sto zamestnancov, ale nemala podpísané žiadne objednávky, ani zazmluvnené projekty. Vo veľkom podľa ministra využívala služby dohodárov a subdodávateľov, vlastné kapacity tak nevyužívala optimálne.

Čerešničkou na torte je, že spoločnosť využila takmer 50-tisíc eur na certifikované vzdelávanie 28 zamestnancov bez toho, aby ich zaviazala povinnosťou ostať v pracovnom pomere, prípadne nahradiť náklady,“ priblížil Raši.

Viac ako polovica vyškolených zamestnancov rozviazala pracovný pomer hneď k prvému polroku 2023 bez toho, aby nahradili náklady. „Logickým vyústením týchto zistení by malo byť zrušenie celej spoločnosti, firma však už dostala zákazky, ktoré sa vzťahujú aj na eurofondy a musia sa dokončiť,“ dodal Raši.

Cieľom je, aby sa Slovensko IT dokázalo uživiť, bude mať len toľko zamestnancov, koľko je nevyhnutné na prevádzku, aby mohlo konkurovať na trhu a poskytovalo kvalitné služby pre štát.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan IvančinRichard RašiVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRNajvyšší kontrolný úrad SRSlovensko IT