ZMOS odmieta návrh novely zákona o financovaní škôl, zmeny negatívne ovplyvnia kvalitu predprimárneho vzdelávania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zmena financovania predprimárneho vzdelávania je pre členov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) neprijateľná. Samosprávy tvrdia, že v praxi bude mať negatívny dopad nielen na ich rozpočty, ale aj na zníženie kvality zabezpečovania predprimárneho vzdelávania na celom území Slovenska. Požadujú preto zastavenie legislatívneho procesu.

Kompetencie prejdú na výkon štátnej správy

Rada ZMOS na utorkovom online rokovaní za účasti viac ako 90 zástupcov zo 62 regionálnych združení miest a obcí Slovenska prerokovala návrh novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení.

Podľa návrhu by sa malo od januára 2025 zmeniť financovanie predprimárneho vzdelávania na normatívne financovanie a prejsť z originálnych kompetencií miest a obcí na prenesený výkon štátnej správy. Rada ZMOS sa zhodla na tom, že tak, ako je aktuálne novela aktuálne predložená v medzirezortnom pripomienkovom konaní, je neprijateľná.

Takáto zmena sa podľa združenia zavádza do praxe na úkor rozpočtov miest a obcí, ktoré doplatia na to, že roky hľadali vlastné zdroje na dofinancovanie a udržanie materských škôl z dôvodu nízkych koeficientov, ktoré dostávali na dieťa v materskej škole zo strany štátu.

ZMOS žiada riadny dialóg

Pri tejto zmene im štát zoberie aj tie financie, ktoré si ukrajovali z iných rozpočtových položiek na úkor plnenia iných kompetencií. Je neakceptovateľné, aby teraz štát vďaka tomu, že samosprávam zoberie výrazne viac, ako im na materské školy doteraz posielal, si budoval dobré meno u rodičov a riaditeľov materských škôl,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Dodal, že ak sa má v budúcnosti prehodnotiť financovanie materských škôl, požadujú riadny a konštruktívny dialóg o tejto zmene.

V sociálnej oblasti ZMOS požaduje rýchlejšie započatie prác na avizovanej reforme sociálnych služieb, ktorá by mala platiť od 1. januára 2026.

Žiada o zverejnenie informácie o stave žiadosti o finančný príspevok na domácu opatrovateľskú službu. Samosprávy nemajú dostatok financií na úhradu nákladov na mzdy opatrovateliek, čo ohrozuje kontinuálne poskytovanie týchto služieb.

Niektoré zúčastnené obce avizovali, že pokiaľ neprídu financie tento mesiac, prerušia poskytovanie domácej opatrovateľskej služby,“ upozornil Božik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Božik
Firmy a inštitúcie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)