Ministerstvo školstva plánuje platový automat, diskutuje aj o rozšírení kompenzačného príspevku

Priemerná mzda učiteľov sa podľa ministerstva pohybuje okolo 2 000 eur mesačne.
NR SR: Rokovanie 33. schôdze
Minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR Tomáš Drucker. Foto: archívne, SITA/Kancelária NR SR
Prestaňte robiť tieto chyby, ak máte psa. Prehriatie organizmu môže nastať aj mimo uzavretého priestoru
Zdroj: SITA
Rezort školstva pred niekoľkými dňami potvrdil záväzok predložiť do konca roka legislatívny návrh na automatické zvyšovanie platov zamestnancov školstva. V rámci tlačovej besedy tiež boli prezentované údaje, z ktorých vyplýva, že k prvému štvrťroku 2026 stúpli priemerné platy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve medziročne o 250 až 260 eur. Priemerná mzda učiteľa sa tak pohybuje okolo 2 000 eur mesačne.
V tomto smere Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) v polovici júna poukázalo na zvyšovanie platov v školstve od 1. septembra 2025 o sedem percent a následne o ďalších sedem percent od 1. januára tohto roka. Ako pre agentúru SITA uviedlo ministerstvo, údaje o zamestnancoch a mzdách čerpá zo Súhrnného štatistického výkazu o práci v školstve. „Podľa údajov z uvedeného výkazu bola hrubá priemerná mzda pedagogických zamestnancov v školách za 1. štvrťrok 2026 vo výške 1 990,3 eura. Školy vypĺňajú tento výkaz súhrnne za celú inštitúciu, neuvádzajú individuálne platy jednotlivých učiteľov,” uviedlo ministerstvo.

Rezort pripravuje platový automat

Rezort školstva na tlačovej besede avizoval aj prípravu platového automatu, automatické zvyšovanie platov zamestnancov školstva by sa malo odvíjať od vývoja priemernej mzdy v národnom hospodárstve. Ako ministerstvo vtedy uviedlo, mechanizmus má priniesť väčšiu stabilitu a predvídateľnosť odmeňovania.

„Platový automat by mal pokrývať pedagogických, odborných a nepedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, ako aj učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov. V súčasnosti pripravujeme návrh mechanizmu automatu v spolupráci s externými partnermi, pričom finálny návrh predstavíme na jeseň,” vysvetlili z odboru komunikácie a marketingu MŠVVaM SR pre agentúru SITA. Na predmetnej tlačovej besede ministerstvo tiež informovalo, že pokračuje aj v opatreniach na znižovanie regionálnych rozdielov v školstve.

V pláne je posilnenie systému kompenzačných príspevkov pre zamestnancov v regiónoch, kde sú zložitejšie sociálne a ekonomické podmienky. Rovnako chce rezort školstva pokračovať aj v diskusiách o zjednocovaní financovania jednotlivých typov školských zariadení. V odpovedi ministerstvo školstva ozrejmilo, že v rámci návrhu rozpočtu na roky 2027 až 2029 požiadalo navýšenie objemu finančných prostriedkov na kompenzačný príspevok v sume 14 miliónov eur. „Aktuálne diskutujeme o viacerých možnostiach, medzi ktorými je napríklad rozšírenie príspevku pre pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pôsobiacich na školách s vysokým podielom žiakov zo sociálne znevýhodňujúceho prostredia alebo z domácností v hmotnej núdzi,”doplnilo.

Odborári potvrdzujú rast miezd

Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva)Pavel Ondek pre agentúru SITA pripomenul, že s ministerstvom pred rokom podpísali memorandum, na základe ktorého došlo k spomínanému navýšeniu platov. Priblížil i údaje za prvý kvartál roka 2026 v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Ide o údaje spracované ministerstvom školstva, ktoré vychádzajú z finančných výkazov z jednotlivých škôl a potvrdené jednotlivými riaditeľmi.

Celkový priemerný funkčný plat v hrubom pedagogických zamestnancov na základných školách za prvý štvrťrok 2026 bol podľa týchto údajov na úrovni 1 955,60 eura. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o nárast o 256,5 eura. V prípade gymnázií bolo navýšenie ešte o čosi vyššie (264,3 eura), v prvom kvartáli 2026 zarábali v priemere čosi vyše 2 100 eur. Medziročný nárast bol zaznamenaný aj na stredných odborných školách, konzervatóriách či stredných športových školách, špeciálnych školách, a to prinajmenšom o 250 eur.

V materských školách je rozdiel medzi prvými kvartálmi rokov 2025 a 2026 v sume 219,3 eura. „Keď ale zoberieme komplet celú školu, kuchárky, upratovačky, školníkov, ekonomický úsek a ďalšie, tak každá kategória má iný plat na základe vzdelania. Kvalifikácia je iná,” vysvetlil. Ozrejmil, že spolu s ministerstvom sledovali platy pedagogických a odborných zamestnancov, v prípade nepedagogických zamestnancov regionálnych škol bol priemerný plat v prvom kvartáli tohto roka na úrovni 1 182 eur, kým vlani to bolo v danom období čosi vyše 1 000 eur a plat sa im teda navýšil o 147 eur. Podľa Ondekových slov platí, že všetky príplatky, napríklad riadiaci či príplatok za triednictvo sa odvíjajú od tarifného platu. Funkčné platy sú tvorené tarifným platom a rôznymi príplatkami. „Čím mám vyšší tarifný plat, tým mám vyšší príplatok,” ozrejmil.

Komora učiteľov s údajmi nesúhlasí

So zverejnenými dátami ministerstva školstva nesúhlasí Slovenská komora učiteľov (SKU).„Ak chceme vidieť realitu školstva, treba si pozrieť aktuálne platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov,” uviedol pre agentúru SITA Viktor Križo zo Sekcie demokratizácie a participácie v školách SKU. Podľa nich by mal mať štandardne učiteľ s jednou atestáciou a desiatimi rokmi praxe 1 800 eur v hrubom, no začínajúci učiteľ má zhruba 1 380 eur v hrubom, v čistom ide o 1 050 eur.

„To je plat, za ktorý v Bratislave či v Košiciach je učiteľ chudákom, neschopný vziať si hypotéku. Na trojizbový byt dostane od banky splátku 1 400 eur mesačne, čo mu ani z celého platu nevyjde,” vraví Križo. Štatistiky ministerstva označil za zradné, podľa jeho slov sú tam neraz zamiešaní aj riaditelia škôl či vedúci zamestnanci, ktorí majú rôzne príplatky za riadenie, prípadne do toho „primiešajú aj odmeny, čo tiež nevypovedá o nárokovateľnej časti platu, ale v praxi to neraz môže znamenať, že v niektorých školách osobné príplatky nemali nikdy, v inej majú dlhodobo aj 100 eur mesačne”.

Takto vypočítaný priemerný plat považuje za nerealistický a neodrážajúci realitu. Na margo plánovaného platového automatu skonštatoval, že o tejto potrebe hovoria dlhodobo a ak sa dosiahne, budú určite spokojnejší. Rovnako sú za ráznejšie riešenie situácie v okresoch s vysokou životnou úrovňou, aby si učitelia mohli zabezpečiť pre svoj život rovnaké podmienky v rôznych okresoch a krajoch.

„Samozrejme, vítame možnosť platového automatu, ale bude dôležité, ako veľmi si vláda osvojí prioritu vzdelania detí a zabezpečí automat tak, aby sme sa približovali k priemeru krajín EÚ či OECD a vysokoškolsky vzdelaným ľuďom, aby sa toto povolanie stalo atraktívnym. Opakovane sme tiež upozornili, že systém vzdelávania učiteľov je stále nastavený na modeli atestácií a príplatkov za vzdelávanie, v posledných rokoch zdôrazňujeme, že učiteľ nemá dostávať dôstojné finančné ohodnotenie za to, že sa vzdeláva. Vzdelávanie učiteľov má byť podobne ako pri lekároch povinnosť, aby svoje povolanie prispôsobovali inováciám a zmenám, a nie ich motivovať finančne,” uzavrel.

O platoch sa bude rokovať aj naďalej

Šéf školských odborárov Ondek pre agentúru SITA ozrejmil, že ešte plánujú rokovať o navyšovaní platov na rok 2027. „Predpokladáme, že návrh bude minimálne v takej výške, aby vykryl reálnu hodnotu platu. Všetko bude závisieť od toho, aká bude inflácia,“ uviedol. Spomenul tiež platový automat, podľa memoranda s rezortom školstva by mal minister školstva najneskôr do 18. decembra predložiť na vládu návrh takéhoto automatu.

Týkať by sa mal všetkých zamestnancov školstva. „Na tom teraz pracujú odborné skupiny, kde máme svoje zastúpenie. Predpokladáme, že do septembra bude spracovaný tak, že pôjde ešte na odborné posúdenie,“ uviedol. Doplnil, že daný návrh by mal byť ešte predložený do medzirezortného pripomienkovacieho konania. Očakávajú, že platový automat by mohol začať platiť od začiatku roka 2028.

Viac k osobe: Pavel ondekViktor Križo
Firmy a inštitúcie: Ministerstvo školstva výskumu vývoja a mládeže SROdborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva)SKU Slovenská komora učiteľov

Ďalšie k téme