Vyhradené stavby môže realizovať len certifikovaný zhotoviteľ, znižuje sa tým riziko tragických udalostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
murár, stavba
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Stavebná legislatíva priniesla novinku v oblasti osobitných stavieb, ktoré zákon definuje ako vyhradené stavby. Po novom ich môže zhotovovať len držiteľ platného certifikátu systému manažérstva zhotoviteľa vyhradenej stavby, ktorý je zapísaný v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov týchto stavieb.

Cieľom je zvýšenie kvality realizácie vyhradených stavieb na Slovensku. Vlastníkom prvej certifikačnej schémy je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, pričom dohľad nad ňou vykonáva Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Osobitná požiadavka

Nový zákon o výstavbe stanovil osobitnú požiadavku, kedy generálnym zhotoviteľom pri vyhradených stavbách môže byť len držiteľ platného certifikátu systému manažérstva, ktorý je následne zapísaný v zozname certifikovaných generálnych zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Aby vyhradené stavby mohli vykonávať len takí zhotovitelia stavieb, ktorí spĺňajú špecifikované kvalifikačné požiadavky a súčasne uplatňujú pri svojej činnosti správne manažérske systémy, boli vypracované a schválené certifikačné schémy pre zhotoviteľov vyhradených stavieb.

Dobrá správa pre stavebný sektor

„Máme za sebou veľmi dôležitý krok v oblasti certifikácie zhotoviteľov vyhradených stavieb. Priemerná dĺžka ich realizácie je niekoľko rokov, preto by ich mali stavať len zhotovitelia, ktorí spĺňajú prísne kvalifikačné predpoklady. To, že Slovenská národná akreditačná služba schválila prvú certifikačnú schému systémov manažérstva zhotoviteľov vyhradených stavieb, ktorej vlastníkom je Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, je dobrou správou pre stavebný sektor,“ uviedol predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR Martin Hypký.

Stavebný dozor

Realizovať vyhradenú stavbu bude môcť len kvalifikovaný stavebník s platným certifikátom systému manažérstva zhotoviteľa vyhradených stavieb.

„Realizáciu stavby bude riadiť autorizovaný hlavný stavbyvedúci a bude pod stavebným dozorom autorizovaného stavebného dozorcu a pod dohľadom koordinátora bezpečnosti,“ vysvetľuje prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin Hypký
Firmy a inštitúcie Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SRZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska