Taraba predstavil výzvu Obnov dom mini, vyhradili pre ňu milióny eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obnov dom mini
Minister životného prostredia SR Tomáš Taraba. Foto: archívne, SITA/Millan Illík, Getty images, koláž - SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nom. SNS) spoločne s generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Jurajom Moravčíkom predstavili podmienky výzvy Obnov dom mini špeciálne určenej pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou.

Majitelia viac ako tritisíc rodinných domov z 152 obcí Banskobystrického a Košického kraja budú môcť od 19. júla do 30. augusta požiadať o 10-tisíc eur na čiastkovú obnovu rodinných domov. Energetický certifikát nebudú potrebovať a časť príspevku im bude vyplatená vopred.

Dnes predstavujeme historicky prvú cielenú pomoc pre domácnosti ohrozené energetickou chudobou, ktoré trápia vysoké účty za energie a na obnovu domu nemajú dostatok peňazí. V tejto výzve nebude štát od ľudí vyžadovať nezmyselné potvrdenia o tom, že keď si zateplíte dom, tak zateplený dom má vyššiu energetickú efektívnosť,“ zdôraznil Taraba.

Pomoc od štátu

Pomoc od štátu bude určená na čiastkovú obnovu aspoň 3 060 domov do tretieho štvrťroka 2025. Na výzvu je vyhradená suma 30 miliónov eur z REPowerEU a šesť miliónov eur zo štátneho rozpočtu na krytie DPH.

Sme hrdí na to, že vieme pomôcť aj tým najviac ohrozeným obyvateľom v Banskobystrickom a Košickom kraji,“ uviedol Peter Kmec, podpredseda vlády SR pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku s tým, že obyvateľov týchto krajov trápi nielen znečistený vzduch, ale aj vysoké účty za energie a na obnovu domu nemajú dostatok peňazí.

Šéf envirorezortu zároveň doplnil, že len v Banskobystrickom kraji žije 37 800 domácností pod hranicou energetickej chudoby a v Košickom kraji 39 500 domácností.

Práve pre rodiny, ktorých čistý príjem za rok 2022 na jedného člena domácnosti neprekročil 6 680,80 eur, je určený finančný príspevok na realizáciu rýchlych a jednoduchších opatrení s okamžitým účinkom,“ vysvetlil Taraba.

Finančný príspevok

Finančný príspevok budú môcť čerpať nízkopríjmové domácnosti v regiónoch s najviac znečisteným ovzduším. Nové podmienky umožnia adresnejšiu pomoc a rýchlejšie vyplácanie peňazí na obnovu starších rodinných domov. Malými úpravami, ako sú zateplenie, výmena okien a dverí, výmena zdroja tepla či inštalácia obnoviteľných zdrojov energie, dosiahnu trvalú úsporu a vyššiu kvalitu života.

Žiadatelia o finančný príspevok majú nárok na zálohu vo výške 50 percent z predpokladaných nákladov na realizáciu projektu, najviac však v sume 5 000 eur, ktorá im bude vyplatená do 15 dní po nadobudnutí účinnosti zmluvy o poskytnutí finančných prostriedkov,“ dodal Moravčík.

SAŽP zverejnila databázu firiem a živnostníkov, ktorí pomôžu s realizáciou stavebných úprav. Pri žiadosti o platbu budú musieť predložiť faktúry, preto svojpomocná realizácia obnovy nie je povolená. Na webovej stránke www.obnovdom.sk je k dispozícii kalkulačka, kde si majitelia môžu vypočítať najvyšší možný príspevok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj MoravčíkPeter KmecTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SRSlovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)