Slovensko sa opäť ocitlo na chvoste rebríčka. Dôvodom je, že opúšťame "mama hotel" až po tridsiatke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Mladí Slováci opúšťajú rodný domov v priemere tesne pred dovŕšením 31 rokov. Trend tak napriek pandémii koronavírusu či rastúcim cenám nehnuteľností podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka ostáva rovnaký už niekoľko rokov.

Sme na chvoste rebríčka

Slovensko sa v rámci krajín EÚ umiestnilo na treťom mieste, starší domov opúšťajú iba Portugalci a Chorváti. Naopak, najskôr z domu odchádzajú mladí na severe Európy.

Okrem cien nehnuteľností či dostupnosti hypoték vplýva na osamostatnenie sa aj dostupnosť nájomného bývania či socioekonomická situácia mladých, ktorí dlhodobo zažívajú vyššiu mieru nezamestnanosti než bežná populácia.

„Riešenie týchto faktorov tak má potenciál umožniť mladým opustiť domov v skoršom veku, napríklad aj formou spolubývania, ktoré je najmä na západe Európy štandardom. Výsledky trhu práce za júl ukazujú pretrvávajúci pozitívny vývoj, keď miera nezamestnanosti klesá už niekoľko mesiacov za sebou,“ uviedol Horňák.

Rast úrokových sadzieb

Podiel mladých žijúcich s rodičmi ovplyvňuje aj dostupnosť bývania, ktorá sa pri rastúcich cenách nehnuteľností podľa analytika zhoršuje.

„Rastúce úrokové sadzby na hypotekárnych úveroch zároveň kladú vyššie nároky na osobné rozpočty mladých, a to aj v kombinácii s nutnosťou spolufinancovania. Tieto trhové podmienky sa však zatiaľ neprejavujú v rastúcom veku odchodu z domu či vyššom podiele mladých bývajúcich s rodičmi,“ skonštatoval Horňák.

Miera nezamestnanosti u mladých

Ďalším z faktorov je podľa neho aj dostupnosť nájomného bývania, keďže podiel nájomných bytov na Slovensku dosahuje približne 8 %. To je oproti západným či severským krajinám nízke číslo.

„Vysoké zastúpenie vlastníckeho bývania pozorujeme najmä v postkomunistických krajinách, čo môžeme pripísať pozostatku minulého režimu, kedy sa byty dostávali či mohli byť výhodné odkúpené,“ pokračuje analytik.

Jedným z možných riešení je podľa Horňáka aj zvýšenie dostupnosti nájomného bývania, čo sprístupní širšie možnosti osamostatnenia sa pre mladých ľudí, ale aj iné skupiny osôb ako napríklad osamelých rodičov.

„To by mohlo podporiť aj formy spolubývania, ktoré sú oveľa bežnejšie v západných krajinách. Možnosťou, ako umožniť osamostatnenie už v skoršom veku, je aj riešenie nezamestnanosti mladých, ktorá dlhodobo presahuje celkovú mieru nezamestnanosti,“ uzavrel Horňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňa