Ružinovská Hirošima je o krok bližšie k zbúraniu, starosta Chren prezradil novinku (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Chren počas rozhovoru pre agentúru SITA
Martin Chren počas rozhovoru pre agentúru SITA. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalý obchodný dom v bratislavskom Ružinove, neslávne prezývaný aj ružinovská Hirošima, straší obyvateľov mestskej časti a hlavného mesta už viac ako 15 rokov.

Starosta Ružinova Martin Chren v rozhovore pre agentúru SITA prezradil novinku, ktorá by konečne mohla smerovať k jeho zbúraniu. „Budete prví, kto sa teraz dozvie úplne novú informáciu. Ja som sa teda už naučil, že musím byť extrémne opatrný, lebo Hirošima, teda bývalý obchodný dom Ružinov špatí už viac ako 15 rokov,“ uviedol starosta.

>>> Celý rozhovor s Martinom Chrenom

Ako dodal, už pred dvoma rokmi bol skalopevne presvedčený, že Hirošime odzvonilo. „My sme tam vtedy s novým investorom dlho rokovali. Vyhlásila sa medzinárodná architektonická súťaž, do ktorej sa prihlásilo viac ako sto architektonických kancelárií z celého sveta,“ spomenul Chren situáciu spred dvoch rokov.

Odvolanie projekt posunulo takmer o dva roky

Do finále sa dostalo päť najlepších projektov a víťazom sa stalo štúdio Jakub Cigler Architekti. „Nakreslili tam krásny projekt, pri ktorom nič nie je vyššie, než budovy v okolí,“ priblížil starosta.

V rámci projektu plánovali aj obnovu Papánkovho námestia, teda mestská časť by konečne dostala späť tento verejný priestor. „Bol som vtedy presvedčený, že nič sa nemôže stať a Hirošima sa do roka zbúra,“ dodal Chren.

Potom sa však v rámci procesu EIA odvolal jeden človek, ktorý tam podľa starostu ani nebýva. „Rozklad musel potvrdiť minister a 1,5 roka minister životného prostredia nepodpísal papier, ktorý má zo zákona povinnosť podpísať do 30 dní,“ hnevá sa starosta s tým, že podpisu sa dočkali až v januári tohto roka.

Ružinov, hirošima
Ružinovskú Hirošimu má nahradiť nízkopodlažná výstavba so zeleňou Zdroj: FB Martin Chren

Za dva roky nečinnosti na spustošenom pozemku podľa neho narástlo približne 150 stromov. Väčšina z nich boli náletové dreviny, avšak avšak pribudlo aj niekoľko kusov zákonom chráneného topoľa čierneho.

„Takže tam sa znova muselo robiť obrovské výrubové konanie a tá novinka je, že od konca minulého týždňa majú v rukách právoplatné výrubové rozhodnutie, čo je posledný papier zvonka, kde to mohol niekto napádať a predlžovať,“ vysvetlil Chren.

Ružinov, Hirošima
Právoplatné stavebné povolenie na mieste Hirošimy má zatiaľ obchodný dom Zdroj: FB Martin Chren

Podľa neho by teda na základe tohto dokumentu mali hneď pokračovať v územnom a stavebnom konaní. „Na tom mieste je právoplatné stavebné povolenie na obchoďák veľkosti Polusu a to tam nikto z nás nechce,“ priblížil s tým, že namiesto toho tam má vyrásť približne 220-240 bytov, zelené plochy a námestia.

Celý proces teraz musí najprv prejsť územným a stavebným konaním ako zmena stavby pred dokončením. „Tak uvidíme. Možno sa tam zas odvolá niekto, kto tam ani nebýva a bude tie procesy predĺžovať. Ja sa už bojím zaväzovať k niečomu, čo nemám pevne vo svojich rukách,“ doplnil.

Hirošima by mohla zmiznúť už na budúci rok

Ak pôjde všetko podľa plánu, začiatkom budúceho roka by mohlo byť vydané územné, stavebné a búracie povolenie a roky strašiaci skelet v Ružinove by mohol konečne zmiznúť. Projekt, ktorý má nahradiť pôvodne plánovaný obchodný dom je podľa Chrena výrazne prijateľnejší.

„Ten nový projekt prinesie výrazne menej dopravy. Stále tam budú veľké podzemné garáže, ktoré si ľudia z okolia budú môcť kúpiť,“ uviedol starosta. „Keď už sa tam už naozaj bude niečo stavať, neviem si predstaviť lepší projekt,“ uzavrel Chren.

Rozhovory zo štúdia SITA si môžete vypočuť aj na —> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Chren