Realitný trh sa po dvoch rokoch stagnácie rozhýbal a ceny nehnuteľností opäť stúpajú nahor. Celková priemerná cena bývania dosahuje 2520 eur/m2 a oproti predchádzajúcemu štvrťroku je vyššia o 59 eur. Dôvodom je postupný nárast reálnych miezd, ale aj stabilizácia hypotekárnych úverov.
Richard Churý z realitnej siete UPgreat vysvetľuje, aké sú výhody nižšieho úveru od banky v porovnaní s dotovanou developerskou hypotékou. Tie sa na trhu prvýkrát objavili po prudkom zvýšení úverov a stagnácii realitného trhu počas predchádzajúcich dvoch rokov. Ich cieľom bolo zvýšiť dopyt po nehnuteľnostiach.
skryte
Vyššia pravdepodobnosť získania úveru
Developer Cresco Real Estate prednedávnom priešiel s limitovanou ponukou na svoje dva projekty Slnečnice v Petržalke a Agáty v Dúbravke. Po splnení podmienok môže získať záujemca o bývanie zvýhodnenú hypotéku od VÚB banky s úrokovou sadzbou, ktorá začína na 2,39 percentách, s fixáciou na tri roky.
„Po prvýkrát nejde o dotovanú developerskú hypotéku. Výhodou je vyššia pravdepodobnosť, že žiadateľ úver získa a plusom je aj väčší podiel splatenej istiny za rovnaký čas,“ vysvetľuje Churý.
Známy developer láka záujemcov o bývanie na zvýhodnenú hypotéku
Pri bežnej developerskej hypotéke uzatvára žiadateľ v banke zmluvu na úver so štandardným úrokom. Až následne mu developer dopláca časť úroku na úroveň marketingovej ponuky. Problémom býva, že uchádzač musí banke deklarovať dostatočný príjem na získanie úveru pri štandardnej, teda vyššej úrokovej sadzbe.
Problém s nedostatočným príjmom
Napríklad pri hypotéke vo výške 200-tisíc eur a úroku 4,19 percenta so splatnosťou 30 rokov predstavuje mesačná splátka úveru 977 eur. „Pri akciovom úroku 2,39 percenta je to len 779 eur. Záujemcovi teda stačí na schválenie úveru nižší príjem. Zvyšuje to okruh ľudí, ktorí majú šancu úver dostať,“ priblížil Churý.
Podľa neho majú žiadatelia o hypotéku problém práve s nedostatočnou výškou príjmu. „Mladí ľudia sú nútení brať si hypotéku so spoludlžníkom,“ dodáva s tým, že v zmysle pravidiel Národnej banky Slovenska môže zadĺženie dosiahnuť najviac osemnásobok ročného príjmu dlžníka.
Bratislavský realitný trh sa rozhýbal, záujem je najmä o staršie byty
Ďalšou výhodou úveru priamo od banky je podľa Churého rýchlejšie splácanie istiny. „Nižšia sadzba je uvedená už v zmluve s bankou, úverová matematika vychádza pre dlžníka výhodnejšie. Oproti bežnej developerskej hypotéke smeruje väčšia časť splátky na splácanie istiny,“ konštatuje.
Napriek tomu, že akciová ponuka na nižší úrok môže byť výhodnejšia, pri posudzovaní je potrebné zohľadňovať individuálne kritériá žiadateľa. „Klientom odporúčam vždy využiť tú najlepšiu ponuku. Mali by sa pri tom obrátiť na skúseného hypotekárneho špecialistu,“ poznamenal Churý.
Zároveň si myslí, že ponuky na lacnejšie hypotéky budú na trhu pribúdať. „Úroková sadzba bude ešte určite klesať. Predpokladám, že sa postupne dostaneme až na želanú úroveň 2,5 až 3 percentá,“ uzavrel.