Kritický stav stavebného sektora na Slovensku: ZSPS žiada podporu od vlády

Kritický stav stavebného sektora na Slovensku: ZSPS žiada podporu od vlády
Ilustračné foto: www.gettyimages.com

Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) vyjadruje znepokojenie nad pokračujúcim nepriaznivým vývojom stavebnej produkcie na Slovensku. Podľa údajov Štatistického úradu SR sa stavebná produkcia v marci 2023 medziročne znížila o 10,1 % na 481,9 milióna eur, čo predstavuje najvyšší medziročný pokles za posledné dva roky. Medzimesačne bola stavebná produkcia nižšia o 10,4 %.

Vážne dôsledky pre slovenskú ekonomiku

Ide o pokračovanie niekoľkoročného negatívneho trendu kedy po rokoch stagnácie (2016-2019) došlo v rokoch 2020-2022 k prepadu stavebnej produkcie na Slovensku o 20%. Aktuálne pokračovanie prepadu ďalej prehĺbi vážne dôsledky pre slovenskú ekonomiku, zamestnanosť či dokončenie kľúčových infraštruktúrnych projektov a zvýši hospodárske zaostávanie Slovenska. ZSPS naliehavo vyzýva vládu a príslušné rezorty, aby podnikli urýchlené kroky na zvrátenie tohto vývoja a podporu stavebného sektora. V opačnom prípade bude Slovensko čeliť dlhodobým ekonomickým a sociálnym následkom.

Je nevyhnutné, aby sa vláda začala zaoberať touto už kritickou situáciou a prijala opatrenia na stabilizáciu a podporu stavebných investícií aj stavebného sektora a vytvorila podmienky pre návrat k udržateľnému rastu stavebnej produkcie v záujme rozvoja Slovenska,” hovorí prezident ZSPS Pavol Kováčik.

Pomôcť môže viacero opatrení

ZSPS navrhovalo a navrhuje pre jednotlivé rezorty rad opatrení pre urýchlenie prípravy investícií,  zlepšenie podmienok financovania stavieb, modernizáciu verejných obstarávaní, zefektívnenie rozdeľovania eurofondov na rozvoj infraštruktúry. Zväz zároveň zdôrazňuje potrebu transparentnosti, pre zabezpečenie spravodlivého rozdeľovania zdrojov a podporu konkurencieschopných subjektov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Kováčik
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SRZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska