Zmeny v stavebnej reforme sú kompromisom, podľa OĽaNO to zabráni bezmedznej výstavbe v prospech developerov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MLÝNEK: Kandidát na primátora Bratislavy
Poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR, Milan Vetrák. Foto: archívne SITA/Diana Černáková

Schválené zmeny zákonov v súvislosti so stavebnou reformou oproti pôvodným návrhom sú určitým kompromisom. To má podľa poslanca a predsedu parlamentného ústavnoprávneho výboru Milana Vetráka (OĽaNO) zabrániť bezmedznej výstavbe a čistému prodeveloperskému prístupu.

Vplyv na životné prostredie

Ako informoval v stredu na brífingu, ich poslanecký klub na rokovaniach žiadal, aby o posudzovaní vplyvov na životné prostredie nerozhodoval stavebný úrad, ako znel pôvodný návrh Sme rodina.

„Pre nás bolo dôležitejšie, aby ochrana životného prostredia zostala pod ministerstvom životného prostredia, aby sa odborníci na životné prostredie vyjadrovali k dopadom na životné prostredie,“ povedal Vetrák.

Podľa neho ustúpili pri zmenách o dlhšom funkčnom období predsedu úradu pre územné plánovanie a výstavbu, ale presadili viaceré iné zmeny.

Nižšie správne poplatky

Predseda tohto úradu, nominant Sme rodina Martin Hypký, má byť vo funkcii sedem rokov a namiesto vlády budú predsedu úradu navrhovať poslanci.

Poslankyňa Zita Pleštinská (OĽaNO) informovala, že sa im podarilo presadiť nižšie správne poplatky v oblasti stavebníctva oproti prvotnému návrhu.

„Poplatky boli veľmi vysoké. Napríklad, pri investičných, hlavne cestných stavbách to bolo 0,1 % z nákladov. Pre úrad boli poplatky veľmi dôležité, ale pre nás to bolo za čiarou,“ uviedla. Poplatok za oznámenie drobnej stavby sa mal zvýšiť zo súčasných 10 eur pôvodne na 100 eur.

„Po dohode s predkladateľmi tento celý článok sme vylúčili zo zákona a úrad sa ešte bude musieť aj na základe verejnej diskusie zaoberať presným určením správnych poplatkov,“ dodala Pleštinská.

Nemocnica Rázsochy

OĽaNO presadzuje čo najrýchlejšiu výstavbu nemocnice Rázsochy s využitím prostriedkov plánu obnovy, preto podporuje úsilie ministerstva zdravotníctva o jej rýchlejšiu projektovú prípravu aj verejné obstarávanie.

„Proces verejného obstarávania bude môcť byť vypísaný rýchlejšie, nebude sa musieť čakať úplne na ukončenie EIA,“ priblížil v súvislosti s prijatým pozmeňujúcim návrhom v rámci zmien poslanec a predseda zdravotníckeho výboru Marek Krajčí (OĽaNO).

Štátna expertíza pre určenie predpokladanej hodnoty zákazky podľa neho môže byť skôr a následne bude vyhlásené obstarávanie.

„Bude záležať na úradníkoch z ministerstva zdravotníctva a vlády, ktorá musí vyhlásiť Rázsochy za takúto investíciu a použiť ustanovenia, ktoré sme schválili, aby sme mohli urýchliť proces verejného obstarávania,“ doplnil s tým, že to môže byť o šesť týždňov skôr.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMartin HypkýMilan VetrákZita Pleštinská
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSme rodina