Železničná stanica v Prahe sa zmení na moderné centrum a nový orientačný bod (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Modernizácia Masarykovho nádražia v Prahe
Modernizácia Masarykovho nádražia v Prahe Zdroj: Penta Real Estate
Tento článok pre vás načítala AI.

Historickú pražskú stanicu „Masarykovo nádraží“ a jej okolie čaká veľká premena. České dráhy a Správa železnic v spolupráci s realitným developerom Penta Real Estate spustili začiatkom roka projekt s názvom Masaryčka, ktorý má v okolí stanice vytvoriť moderné centrum a prestupný uzol.

Prrou fázou projektu bola kancelárska budova developera a revitalizácia okolia v rámci rozsiahleho brownfieldu. „Dôležitou fázou projektu je nová podoba Masarykovho nádražia, ktorá umožní prepojenie susedných štvrtí a uľahčí prístup na nástupište,“ uvádza investor.

Rekonštrukcia za viac ako 130 miliónov

Dominantou projektu revitalizácie nádražia bude platforma nad koľajiskom, ktorá vytvorí priestor kombinujúci rušné pešie koridory a pokojné oddychové zóny, kde si budú môcť návštevníci posedieť, oddýchnuť a užívať si pritom výhľad na panorámu Prahy.

Projekt Masaryčka má podľa developera vytvoriť nový orientačný bod a zregenerovať rozsiahly brownfield v okolí stanice. Náklady na celkovú rekonštrukciu sa odhadujú na viac ako 130 miliónov eur, pričom väčšinu financií získa Správa železnic z európskych fondov. Dokončenie je naplánované v roku 2027.

Masarykovo nádražie funguje od roku 1845 a je najstarším v Prahe. Počas minulých rokov prešla stanica viacerými rekonštrukciami, poslednou v roku 2021. Jeho novú podobu navrhlo na základe architektonicko-urbanistickej súťaže svetoznáme štúdio Zaha Hadid Architects.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie České dráhyPenta Real Estate