Agentúra životného prostredia pripravuje novú výzvu Obnov dom mini, žiadateľom poskytne až 36 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Domy, byty, mesto, predmestie
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) predstavila novú mimoriadnu výzvu „Obnov dom mini“. Táto výzva je nastavená tak, že pre žiadateľov nebude potrebné predkladať energetické certifikáty. Ako uviedol Juraj Moravčík, poverený generálny riaditeľ SAŽP, výzva, má pomôcť obyvateľstvu, ktoré spadá do segmentu energetickej chudoby.

Doplnil, že financie budú cielené do Banskobystrického, Košického kraja a tiež tam, kde je podľa Európskej komisie najvyššia miera znečistenia. Moravčík uviedol, že alokácia, ktorá sa pripravuje na túto výzvu, bude v objeme 36 miliónov eur pre 3 060 žiadateľov a v prípade zvýšeného záujmu ju bude možné aj navýšiť.

Zdedil neefektívny systém

Moravčík ďalej vysvetlil, že systém, ktorý zdedili, je neefektívny.

„Odborne spôsobilých hodnotiteľov, ktorí poskytujú energetické certifikáty je veľmi málo a občania doplácajú na dlhé čakacie doby za certifikátom. Nakoľko potrebujeme posilniť stavy, hľadáme nových 38 zamestnancov do pobočiek, kde budú tieto výzvy mierené. S neefektívnymi dohodármi, ktorí tam pracujú, postupne ukončujeme spoluprácu. O trvalý pracovný pomer sa však môžu uchádzať aj oni,“ doplnil Moravčík s tým, že agentúra nie je zameraná len na výzvu obnovy rodinného domu, ale má odborných zamestnancov aj na sekcie environmentalistiky.

Našli nezrovnalosti

Riaditeľ SAŽP tiež informoval, že po minulom vedení našli nezrovnalosti.

„V minulosti bývalé vedenie prevzalo dielo, ale nepreplácalo faktúry. Platobný rozkaz, ktorý nám prišiel koncom roka, hovorí, že agentúra je viazaná zaplatiť asi 90-tisíc eur za úroky z omeškania. Podarilo sa nám rokovaním s dodávateľmi ponížiť tieto úroky z omeškania o približne 20-tisíc eur,“ dodal Moravčík.

SAŽP pripravuje aktuálne na najbližšie zasadnutie vlády SR, uznesenie, ktoré zaviaže SAŽP, aby pripravili výzvu, ktorá sa volá „Obnov dom mini“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Moravčík
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)