Priemysel na Slovensku budú zrejme stále nahlodávať globálne vplyvy, analytici priblížili vyhliadky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Výrobný závod Kia Slovakia
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský priemysel vstúpil do nového roka tou správnou nohou, keď priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 3,6 %.

Po minulom roku, v ktorom významne ustúpili problémy na strane dodávateľských reťazcov a do istej miery sme čerpali aj z nahromadených zásob práce v podobe nevybavených objednávok, budú podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša v tomto roku prevládať výzvy najmä na strane zahraničného dopytu.

Globálne vplyvy na ekonomiku

Odhady rastu nemeckej ekonomiky, čo je náš najdôležitejší obchodný partner, sa postupne upravujú smerom dole a Európska centrálna banka tiež upravila svoju prognózu pre rast ekonomiky eurozóny z úrovne 0,8 % na 0,6 % v roku 2024.

Globálne vplyvy v podobe nízkeho ekonomického rastu, problémov na strane spotreby a stále zvýšená celková neistota, ktorá súvisí s konfliktmi na Ukrajine, v Gaze, či pnutie okolo Taiwanu, budú v najbližších mesiacoch ovplyvňovať aj výkon nášho priemyslu, preto môže byť vývoj v nasledujúcich mesiacoch rozkolísaný. Karty teda môže zamiešať ekonomický vývoj vo svete,“ uviedol Kočiš.

Pesimistický výhľad priemyslu

Celkovo však ostáva naďalej optimistický a očakáva pokračujúce globálne oživenie, ktoré bude akcelerovať v druhej polovici roka, keď by ekonomiky jednotlivých krajín mohli podporiť aj uvoľnenejšie opatrenia zo strany menovej politiky ECB či FED-u.

Vojna na Ukrajine, ale aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov, by mali podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

Výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický,“ skonštatoval Koršňák. Problémy, najmä automobilovému priemyslu, by dočasne mohli podľa neho opäť spôsobovať aj úzke hrdlá, tentoraz v súvislosti s problémami v Suezskom prieplave.

Zahraničný dopyt

Na druhej strane, počas tohto roka, najmä v jeho druhej polovici, by priemysel mohol konečne ťažiť z pomaly sa zotavujúceho externého dopytu. Jeho rast však bude stále relatívne tlmený, výrazne pod dlhodobým priemerom,“ dodal Koršňák.

Z domácich faktorov možno pozitívne hodnotiť podľa Kočiša chystané kroky vlády, ktorá prijala opatrenia pre zefektívnenie procesu pre zamestnávanie pracovníkov z tretích krajín, čo v dohľadnom horizonte pomôže pri zvyšovaní našej priemyselnej konkurencieschopnosti.

V dlhodobom horizonte potrebujeme podporovať najmä rozvoj znalostí a inovácií, ďalej zvyšovať konkurencieschopnosť a transparentnosť podnikateľského prostredia a efektívne prilákať talentovaných pracovníkov,“ dodal Kočiš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaFED Americká centrálna bankaSlovenská sporiteľňaUniCredit Bank