Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Hovorí Matušek na výrazný nástup ponuky čínskych elektromobilov na trh (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nabíjačka, elektromobil
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Takto reagoval v relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek na výrazný nástup ponuky čínskych elektromobilov na trh. Každý zákazník má ale podľa neho právo prezrieť si ponuky a vybrať si pre neho to najoptimálnejšie riešenie.

>>> Celý rozhovor s Alexandrom Matušekom

Európa ponúka kvalitu

Európske automobilky podľa neho ponúkajú zákazníkom kvalitu, ktorá je overená. Cenami však aktuálne nevedia konkurovať čínskym elektromobilov.

„Ja to poviem na takom príklade, keď som ešte aktívne športoval, rozdiel medzi obyčajnými teniskami a kvalitnými teniskami bola dvojnásobná cena, ale tie kvalitnejšie a drahšie vydržali tri krát dlhšie, takže v som v podstate ušetril,“ podotkol k tejto téme šéf zväzu.

Súťaže s Čínou

Čína podľa neho pred rokmi pochopila, že na poli spaľovacích motorov Európu neprekoná. Keďže už dlhodobo investovala do batériového priemyslu a do výroby elektrických vozidiel, začala túto oblasť ako štát podporovať.

Ako zdôraznil Matušek, súťaže s Čínou sa neobávajú, ťažko ale podľa neho súťaží niekto, kto podporovaný nie je, s niekým, kto naopak podporu dostáva.

Amerika bola v rovnakej pozícii ako Európa, tá však stavila na protiinflačný balíček. V kombinácii s vysokými cenami energií na starom kontinente to spôsobilo, že mnohé investície, ktoré boli plánované v Európe, odišli za veľkú mláku.

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexander MatušekMiroslav Wlachovský
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz automobilového priemyslu SR