Fico ohlásil rokovanie špeciálnej vlády k automobilovému priemyslu, zasadať bude na východnom Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výjazdové rokovanie vlády v Trenčíne
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková, predseda vlády SR Robert Fico a podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák počas výjazdového rokovania vlády SR v budove Gastrocentra v Trenčíne. Trenčín, 12. december 2023. Foto: Archívne, SITA/Tomáš Somr
Tento článok pre vás načítala AI.

Vláda zameraná na budúcnosť automobilového priemyslu na Slovensku sa uskutoční vo štvrtok 29. februára na východnom Slovensku. Pre agentúru SITA to potvrdil Úrad vlády SR.

Špeciálne rokovanie kabinetu ohlásil premiér Robert Fico ešte koncom januára po stretnutí so zástupcami odvetvia. „Program rokovania ako aj ďalšie organizačné detaily zverejníme v priebehu budúceho týždňa,“ dodal Úrad vlády SR.

Výhoda sa môže zmeniť na nevýhodu

Predstavitelia štátu a celého automobilového sektora sa počas januárového stretnutia zhodli na tom, že ak v krátkom čase nebude prijatý celý rad razantných a mohutných opatrení na podporu prechodu na elektromobilitu, môže sa stať, že výhoda Slovenska v podobe veľkej koncentrácie výroby automobilov, sa zmení na nevýhodu.

Predseda vlády nariadil vypracovať dokument, ktorý bude obsahovať konkrétne legislatívne, inštitucionálne a finančné opatrenia.

Revízia akčného plánu

Ministerstvo hospodárstva SR v tejto súvislosti zverejnilo Revíziu Akčného plánu rozvoja elektromobility v Slovenskej republike (2024).

Jeho implementácia by podľa rezortu mala akcelerovať prechod slovenskej dopravy na nízkoemisnú, pomôcť slovenskému automobilovému priemyslu pri jeho transformácii smerom k elektromobilite a vytvoriť konkurencieschopný batériový priemysel, ktorý bude priamo napojený na produkciu vozidiel na Slovensku.

Dokument definuje 16 opatrení, ktoré sú rozdelené na tri hlavné skupiny, a to priame finančné, legislatívne a podporné opatrenia. Tie môžu podľa ministerstva na národnej úrovni prispieť k prechodu ku ekologickej, čistejšej, inteligentnejšej, bezpečnejšej a efektívnejšej mobilite na Slovensku. Aj zverejnená Revízia Akčného plánu pritom počíta s finančnou podporu pri kúpe ekologických áut.

Kľúčové témy

Agentúra SITA oslovila aj automobilky pôsobiaca na Slovensku.

Volkswagen Slovakia sa ako člen Zväzu automobilového priemyslu SR plne stotožňuje s témami a opatreniami, ktoré sú dlhodobo komunikované ako kľúčové v rámci diskusie o udržaní konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku. Ide najmä o dostupnosť pracovnej sily, udržateľnosť z pohľadu životného prostredia a znižovanie nákladov,“ priblížila hovorkyňa fabriky Lucia Kovarovič Makayová.

Podobne reagovali aj zástupcovia ostatných automobiliek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ÚV Úrad vlády SRVláda SRVolkswagen Slovakia